Evde Vakit Geçirmek Geçirmek Zorunda Olduğumuz Şu Günlerde Dizi İle İngilizce Geliştirmek 

Bildiğiniz üzere malum sebepten dolayı bir süre zorunlu durumlar dışında evden çıkmamak en iyisi. Peki dezavantaj gibi görünen bu durumu avantaja çevirmeye ne dersiniz?

Beynimizin yapısı gereği duygularımızı öğrenme süreci içerisine ne kadar çok dahil edersek bu öğrenme süreci bizim için o kadar kolaylaşıyor. Yani eğlenirken öğrenmenin veya öğrenme sürecini bir şekilde eğlenceli hale getirmenin bir yolunu bulmalıyız. Hadi gelin belkide öğrenmede en çok zorladığımız ingilizce meselesini eğlenceli hale getirmeye çalışalım.

Modern insan eğlenmek için daha az hareket edeceği aktiviteleri tercih ediyor. Yani bizler oturarak eğlenmeyi seviyoruz. Dizi veya film izlemek tam olarak bu tanıma uyuyor. Peki ama dizi izlemek İngilizce’mizi nasıl geliştirecek? Yabancı dildeki dizileri türkçe altyazı ile izlediğimizde sadece altyazıya odaklanıyoruz ve bu süreç ingilizce’mizi geliştirmiyor. Eğer ingilizce altyazı ile izlersek birçok bilmediğimiz kelime ile karşılaşıyoruz ya anlamadan geçiyor ya da durdurup kelimenin anlamına bakıyoruz bu da seyir zevkimizi düşürüyor. Diziyi ingilizce altyazı ile izlemeden önce izlediğimiz bölümde kullanılan tüm kelimelerin anlamını bilmeliyiz ki hem seyir zevkimiz düşmesin hem de bu sureç ingilizce’mizi geliştirsin. Peki istediğimiz bir dizinin istedğimiz bir bölümünde kullanılan tüm kelimeleri ve anlamlarını öğrenebileceğimiz bir platform var mı? Bu noktada diziyleogren.com imdadımıza yetişiyor.

Sitede birçok popüler dizi ve filmin kelimeleri eklenmiş. Günden güne yeni dizi ve filmler ekleniyor. Gelin şimdi adım adım istediğimiz bir dizinin kelimelerine çalışalım.

1) https://diziyleogren.com/ adresine gidiyoruz.

2) İstediğimiz bir diziye tıklıyoruz.

3) Sezon ve Bölüm seçimi yapıyoruz.
4) Bölüm seçiminden sonra o bölümde kullanılan tüm kelimeler ve anlamları karşımıza geliyor.

5) Listenin hemen üstünde bizim için bir zorluk barı koyulmuş. O bar yardımıyla isterseniz sadece zor kelimelere çalışmayı tercih edebilirsiniz. Böylece do-make-eat gibi herkes tarafından bilinen kelimelerle vakit kaybetmezsiniz.

6) Zorluk ayarını yaptıktan sonra Quiz’e Git butonu yardımıyla Quiz menüsüne ulaşıyoruz. Bu menüden seçtiğimiz kelimelere ister çoktan seçmeli ister yazarak çalışabiliyoruz. Buna benzer 8 farklı mod yardımıyla kelimeleri güzelce öğreniyoruz.
Artık diziyleogren.com’da işimiz bitti. Şimdi dilediğimiz bir platformdan kelimelerine çalıştığımız diziyi bir kere ingilizce altyazılı bir kere altyazısız izliyoruz. Böylece hem birçok yeni kelime öğrenmiş hem de sevdiğimiz bir diziyi dublajsız ve altyazısız izlemiş oluyoruz. Herkese iyi çalışmalar 🙂
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/