21. Yüzyılda Sizi Daha Başarılı Bir Yazılımcı Yapacak 12 İpucu

Softtech

Softtech

Öncü teknoloji.

Tarih boyunca geçmişten günümüze birçok devrimsel çağ yaşanmıştır. Nasıl ki 18 ve 19. yüzyılda Sanayi Devrimi’nin yarattığı yeni iş kolları dünyayı büyük çapta değiştirdiyse; 21. yüzyılda yaşanan dijital çağ ile de yazılım dünyayı değiştirmeye devam ediyor.
Peki geleceği kodlamak isteyen bir yazılımcı, gelişimini sürekli tutmak için neler yapabilir?

1) Her şeyin başı: Algoritma kavramı üzerinde derinlemesine bilgi sahibi olun

Yazılımı en temel mantığıyla anlamak için algoritma konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmak büyük fark yaratır.

Kısaca tanımlamak gerekirse algoritma, bir amaca ulaşmak için başlangıcı ve sonu belirlenmiş çözüm yoludur. Bu sistem kodlamanın da mantığını oluşturur ve yazılım konusunda size geniş bir perspektif sunar.


2) Kodları okumayı ve deşifre etmeyi öğrenin

Nasıl bir konuda yazı yazarken öncesinde bol bol metin okumak gerekiyorsa, daha iyi bir yazılımcı olmak için de kod okumak şarttır.
Ne kadar farklı kod görürseniz, kullanabileceğiniz ve ilham alabileceğiniz kod sayısı da o kadar artacaktır. Aynı şekilde bu yöntem sayesinde kendinizi sürekli güncel tutmuş olacaksınız.

3) İş ve yaşam dengenizi sağlam temeller üzerine inşa edin

Sadece gece ya da gündüz çalışmanız veriminizi oldukça düşürecektir. Yazılımcıların çoğu zaman felsefe haline getirdiği “Yemek ye, uyu, kod yaz” döngüsüne ilk etapta girmemekte yarar vardır.
Özellikle yalnızca gece kod yazanlar, ertesi günlerini verimli geçirmekte büyük zorluklar yaşar. Yüksek verim için fiziksel ve zihinsel sağlığınıza gereken önemi vermeniz gerekir.
Bunları yaparken de sosyal hayattan kopmamak kritik bir rol oynuyor. Deşarj olmak ve network oluşturmak için bu dengeyi korumak büyük avantaj sağlar.

4) Tek seferde tek bir şeye odaklanın

Öğrenme sürecinizde multitasking denilen ve bir anda birden fazla çok odak gerektiren işlere çok fazla yönelmeniz veriminizi büyük ölçüde düşürebilir.

Seçtiğiniz bir konu üzerinde çalışırsanız, o konuyu derinlemesine öğrenme ihtimaliniz o kadar artar. Öğrenilecek konuları sıraya dizin ve tamamladıktan sonra diğer konuya geçin.


5) Topluluklara katılın

Open source projelere katılmak ya da online platformlardan network oluşturmak sektördeki yerinizi almanıza yardımcı olacaktır.
İnsanlarla olan iletişiminiz sayesinde yazılım yeteneklerinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz. Bilmediğiniz bilgilere bu sayede ulaşabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

6) Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Her insanın kariyer ilerleyişi birbirinden farklı olabilir. Bu bağlamda başka insanlarla kendinizi karşılaştırmak çok mantıklı bir karar olmayacaktır.
Kendi yolunuzu ve kendi gelişim sürecinizi başkalarıyla kıyaslamadan yolunuza devam etmelisiniz.

7) Konforsuz olmaktan mutluluk duyun

Teknoloji sektörü diğer sektörlere göre en hızlı değişim yaşayan sektörlerden biridir. Bu dinamik sistemin içindeki değişimlere sürekli ayak uydurma konusunda kendinizi rahatsız hissediyorsanız doğru bir şey yapıyorsunuz demektir. Çünkü konforlu hissettiğiniz yerden ne kadar uzaksanız, değişimi de o kadar çabuk benimsersiniz.


8) Soru sormaktan ve cevap aramaktan çekinmeyin

Bir sorun olmadan çözüm üretemezsiniz değil mi? Yazılımın büyük bir kısmı problemleri çözmektir. Soru sormaktan ve yeni sorunlar bulmaktan çekinmeyin.

Yeni sorunlar yeni çözümleri beraberinde getirir ve bu çözümler gelişiminizi sürekli kılmanızın anahtarıdır.

9) Tasarımsal düşünme yeteneğinizi geliştirin

Yazılım dillerinin yanında tasarım programlarını da öğrenmeniz birçok işi denetleme konusunda size yardımcı olur.
Örneğin kullanıcı deneyimi tasarımı için Adobe Illustrator, Sketch gibi programları öğrendiğinizde, zihninizdeki görüntüyü gerçeğe çok daha rahat yansıtabilirsiniz.

10) Deneme yanılma yöntemine inanın

Hata yaparak öğrenmek de verimli bir yoldur. Belki öğrenme sürenizi uzatır ancak hatalar sayesinde öğrenmek kalıcı bilgiye sahip olmanızı sağlar.

Hataları bulmanın ve onları düzeltmenin işinizin bir parçası olduğunu unutmayın.

11) Geliştirilmiş çözüm teorilerini analiz edin

Bir sorunla karşılaştığınızda, alanınızda benzer sorunları yaşayan kişilerin ne gibi çözümlere sahip olduğunu analiz edin. Bu sayede daha önceki çözümlerden ilham alarak kendi çözümlerinizi geliştirebilirsiniz.

12) Yeteneklerinizi geliştirmek için bir mentor bulun

Bir akıl hocasına sahip olmanız, geri dönüşü olmayan hatalardan korunmanızı sağlar. Yanı başınızda bir ilham kaynağı olması, onun tecrübelerinden yararlanarak başarıya ulaşmanıza ve kendi yolunuzu çizmenize olanak tanır. Mentorunuzun yaptığı hatalardan ders çıkarır, başarılı olduğu konularda siz de gelişirsiniz.
Genç yazılımcı! Kendini daha da geliştirip daha güçlü bir kariyere sahip olmak için gereken o fırsat şu an tam karşında duruyor.

Türkiye’nin öncü teknoloji şirketlerinden Softtech’te, değer yaratmanın keyfini yaşaman ve kendini geliştirmen için Yetenek Kuşağı⇗ programına başvurabilirsin.

Yetenek Kuşağı Programı, kişiye özel hazırlanmış eğitimler, mentorluk programı, akademik destek programlarının yanı sıra Şanghay ve San Francisco’daki Softtech ofislerine yolculuk fırsatlarıyla, genç yeteneklerin gelişimlerini destekliyor!

Detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/