5 Adımda Nasıl Daha Hızlı Düşünülür?

Hepimiz çok geç olduğunda cevabın aklımıza geldiği durumlar yaşıyoruz. Hızla akan bu hayatta daha hızlı kararlar almamız, hızlı düşünmemiz gerekebiliyor. Bununla birlikte bazı teknikler kullanarak daha hızlı düşünmeyi öğrenebiliriz. Hızlı düşünmek, insanların daha akıllı olduğunuzu düşünmelerini sağlayabilir, yeni bilgileri daha çabuk anlamanıza yardımcı olabilir ve hatta iş yerinde terfi için bilet bile olabilir.
Peki, nasıl daha hızlı düşünürüz?
İşte daha hızlı düşünmek için kendimizi eğitmenin 5 yolu:

1) Saatle yarışın

Yetenek içeren egzersizleri süreye karşı bir yarış gibi yapabilirsiniz. Bu bir bulmacayı tamamlamak veya daha hızlı egzersiz yapmak olabilir. Saatle yarışmak sizi hızlı düşünmeye zorlar.

2) Yavaşlayın

Derin bir nefes alır ve kalp atış hızınızı yavaşlatırsanız, beyninizdeki oksijen miktarını artırırsınız. Zihnimizde, duraksayıp bir zaman oluşturduğunuzda, aslında daha hızlı ve daha etkili tepki verebilirsiniz. Düzenli meditasyon ise hafızanızı güçlendirir.

3) Çoklu görev yapmayın

Çoklu görev yaptığınızı düşündüğünüzde, aslında yaptığınız her şeyi uzatıyorsunuz. Beyin her seferinde sadece bir şeye odaklanabilir. Bu nedenle, aynı anda iki görevi üstlenirseniz, beyin sadece ikisi arasında geçiş yapar, dikkati böler ve performansınıza zarar verir.

4) Sosyalleşin

Sosyalleştiğinizde, beyninizi daha hızlı düşünmeye zorlarsınız. Bu, arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirdiğinizde, aslında beyninizi doğal olarak hızlandırdığınız anlamına gelir.
Örneğin, bir sohbeti takip ettiğiniz ve kendi fikirlerinizle devreye girme anını bulduğunuzda, aslında beyninizi geliştirirsiniz. Buna, anlık mesajlaşma yoluyla sohbet etmek dahil değildir, çünkü bu bize yanıtlarımızı düşünmek için zaman verir!

5) Daha fazla egzersiz yapın

Egzersizin hafızayı güçlendirdiği, konsantrasyonu artırdığı ve hatta bunama riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Tüm egzersizler beyin için iyi olmakla birlikte yakın tarihli bir çalışmada aerobik egzersizin en etkili olduğu bulunmuştur. Bu, işleme hızını artırmada özellikle iyi olan yürüme, koşu, bisiklete binme ve yüzme gibi şeyleri içerir.

Birinin hızlı düşünme yeteneğinin, doğuştan olduğunu düşünmek kolaydır. Bununla birlikte, yukarıdaki ipuçlarını kullanarak kendimizi daha hızlı düşünmek için geliştirebiliriz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/