Duygusal Zekayı (EQ) Geliştirmenin En İyi Yolu

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Yaşanmış bir olaydan uyarladığım bir hikaye ile başlamak istiyorum.

Mücadele Eden Bir Lideri Hayal Edin

Oren satış alanında başarılı oldu ve yatırım sektöründeki bölgesel bir satış ekibine liderlik yapıyordu.

Ancak bir satış elemanı kadar işini iyi yapmış olsa da, bir takım lideri olarak sorumluluğu yüksekti.

Ekibi sürekli olarak satış hedeflerinin gerisinde kaldı ve bundan ötürü gerginlik yaşıyordu.

Ören’in Duygusal Zeka teşhisi: çatışmaları ve anlaşmazlıkları yönetmede ölümcül bir zayıflık olan zorlu tartışmalardan ve çekişmeli konuşmalardan kaçınmasıdır.

Bu kaçınmaya karşın, bu büyük sorun için bir kör nokta söz konusuydu. Yani, farkındalıktan yoksundu, bu da, sadece bu çatışmayı engellemenin kendisini nasıl geri plana getirdiğini görmemek anlamına geliyordu ki bu körleşmeden kaynaklı olarak da başarısız olmasına çok şaşırmıştı.

Duygusal Zeka hakkında bir şeyler okudu ve konuyla ilgili bir seminere gitti ve her ikisi de entelektüel farkındalık anlayışına ve anlaşmazlıkların yönetilmesine yardımcı oldu. Fakat bu anlayışı, ekibiyle nasıl çalıştığına ilişkilendiremedi ve aynı sorunlar yaşanmaya devam etti.

Koçluk, Kendini ve Toplumsal Farkındalığı Yaratmaya Yardımcı Olur

Oren’in şirketi, bir koçla çalışmaya başladığını söyledi.

Altı ay boyunca Oren ve koçu gelişimine yardımcı olmaya odaklandı.

360 derecelik bir değerlendirme ile başladılar. Bu, Oren’in öz farkındalıktan yoksun olduğunu ve çatışmayı yönetmekte yetersiz olduğunu açıkça gösterdi.

Koç, Oren’in özellikle anlaşmazlıklarla uğraşması gerektiğinde, önemli anları not etmesi için günlük tutmasını zorunlu kıldı. O ve koçunun rolü, çatışmaları karşılıklı olarak yararlı olan yollarla çözmek için nasıl müdahale edeceğini gösterdi. Koçu “gerçek hayatta” onun eylemlerini izledi ve bu şekilde daha fazla geri bildirim verdi.
Yavaşça Oren, çatışma karşısında daha az endişeli ve çekingen oldu ve ekibinin kazan-kazan kararları almasına yardımcı olma konusunda daha ustalaştı. Ve eylemlerini izleyerek onları günlüğüne yerleştirebilsin diye kendi farkındalığını arttırdı.
Oren bir 360 derece değerlendirme daha yaptığı zaman, gün içinde ve gün dışında çalıştığı kişilerden aldığı geri bildirimlerle, hem kendi farkındalığını hem de çatışma yönetim becerilerini artırdığını fark etti ve dolaylı olarak moral, motivasyon ve satışların hepsi arttı.

Duygusal Zekayı (EQ) Geliştirmeye Entegre Bir Yaklaşım

Günümüzde çok sayıda Duygusal Zeka programı var; Bu alan bir mini sanayiye dönüştü. Büyük soru: “Bir EQ yetkinliğini yükseltmenin en iyi yolu nedir?”
Bu yetkinlikleri geliştirmenin bir yolu olarak sadece bilgi amaçlı programlar sunma konusunda pek hevesli değilim. Bu programlar – ve görüşmelerim – motivasyonel olabilir ve zihniyetinizi yükseltebilir. Bu sadece bir başlangıç olabilir.
Ama bir kez geliştirmek istiyorsan, biraz yardıma ihtiyacın var demektir.

Herkese aynı davranan basmakalıp EQ geliştirme programlarıyla ilgili şüphelerim var.

Hepimizin EQ yetkinlikleri açısıdan kendine özgü kişisel bir profili vardır, bazıları daha güçlü iken bazıları da güçsüz olabilir.

Bu nedenle, basmakalıp programlar hedeflerimiz dışında olacaktır.

Bulunduğum en iyi yaklaşım, terziler belirli bir kişinin ihtiyaçlarına yardımcı oluyor.

Hepimizin kendi hedeflerimiz, güdülerimiz ve bizi harekete geçiren şeylere sahibiz; tutkularımız ve severek yaptıklarımız.

Bu harekete geçiren enerjiyi kullanmak ve amaca uygun hale getirmek, EQ geliştirmesini en iyi şekilde artırır.

Her şeye rağmen, bir koçla çalışmak en fazla etkiyi ortaya koyacaktır. Koçluk, EQ yetkinliklerinde kalıcı geliştirmelerin yapılmasına yardımcı olmasının birkaç nedeni vardır:
1. Bilmediğimiz şeyi bilmiyoruz demektir.

Bir koç bize açıkça göremediğimiz şeyleri görmemize yardımcı olur ve aynı zamanda günlük etkileşimlerimizdeki tetikleyicileri ve duyguları fark etmek gibi uygulamaların kendi kendimize farkında olmamızı öğrenmemize yardımcı olabilir.

2. Bir koç, alışkanlık kalıplarımızın dışındaki yeni zihinsel modelleri ve hareket tarzlarını uygulamaya ve denemeye devam etmemizi hatırlatabilir.

Repertuarımızı genişletebiliriz.

3. Bir koç, zihniyetimiz ve eylemlerimiz, özlemlerimizle hizalı olmadığında ve düşünce ve inançlarımızın hedeflerimize doğru iyi bir şekilde ilerleyebilmeleri için nasıl bir yol izleyebileceğimizi fark etmemize yardımcı olabilir.
4. Dünyada, zihinsel netlikle anladığınız en iyi kalkınma planına sahip olabilirsiniz, fakat eğer inançlarımız ya da alışkanlıklarımız sahip olduğumuz taktikleri ve planları bozarsa, o zaman sıkışıp kalırız. Bir koç, çalışmayan alışkanlıkların nasıl “biteceğini” gösterebilir.
5. Yüksek stresli günlerde eski oyunculuk tarzına geri döndüğünüzde – değiştirmeye çalıştığınız şey – bir koç pes etmeyeceğinizden emin olabilir. Bunun yerine, bir dahaki sefere doğru olanı yapmak için daha iyi bir zihin hazırlığı için bir başarısızlığınızı kullanabilirsiniz.
6. Bir koç, iyi hedeflerimizden, hedeflerimize ve arzularımıza uyacak şekilde hedeflenen pratik uygulamalara daha başarılı olmak için ihtiyaç duyduğumuz yetkinlikleri almamıza yardımcı olabilir.

Böyle bir başarı için daha kaliteli koçlara ihtiyacımız var.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/