Baskı Altındayken Zihinsel Performansınızı Ateşlemenize Yardımcı Olacak 5 İpucu

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Çalıştığınız yerde veya okulunuzda sizden beklenen performanslar yüksek olabilir ve bu durum da strese yol açabilir. Baskı altında bir ortamda çalışırken, sarf ettiğiniz eforun gözler önünde olması düşüncesi ise tek bir çıkış yolu gibi gözükebilir. Ancak bunları gerçekleştirirken ki yaşanılan tükenmişlik sendromu ise kaçınılmaz olacaktır. Peki hissedilen bu baskı ortamında performansınızı nasıl en tepeye çıkarırsınız?

“Olumsuz olan her şey; baskı, zorluklar bunların hepsi benim için bir fırsat.”
Kobe Bryant


1) Önceliklerinizi Ortaya Koyun

Baskı altındayken tek önceliğimizin verilen görevi yerine getirmek olduğunu düşünebiliriz. Bizden istenilen neredeyse yüzde yüz oranında tek bir işe odaklanmaktır ancak bunun yanında diğer faktörleri ve bir birey olduğunuzu unutmamak gerekir. Tek bir şeye değil birden fazla şeye odaklanabilirsiniz. Önemli olan öncelik sırası gerçekleştirmektir. Bu durum sizi daha açık bir çalışma kılavuzuna yönlendirecek ve daha net görmenizi sağlayacaktır.

2) Takım Oyuncusu Olun

Baskı altında iken her işi tek başımıza halletmeliyiz diye düşünürüz. Görevlerin tek bir insanı olacağı, desteksiz de işlerin hallolacağını düşünmek bizi en çok zorlayan durum olacaktır. Yardım istemek utanılacak bir durum değildir aksine ilişkileri kuvvetlendirir. Destek aldığınız kişilerle bir ilişki halinde olmak yönetim becerilerinizin gelişmesini de sağlayacaktır.

3) Her Gün Kendinizi Yeniden Şarj Edin

Uzun çalışma saatleri, uykusuz gecelere derken bir de baskı altında olmanın stresi ile pilinizin çekildiğini düşünebilirsiniz. Bu durumu kendinize hatırlatmayı bırakın. Çalışma saatlerinde kendinizi uzun ömürlü bir pil gibi düşünün ki çalışma saatleriniz bittiğinde tekrardan şarj edilebilirsiniz.

4) Baskının Kaynağından Uzaklaşmaya Çalışın

Ne kadar çok iş yerinde kalırsanız aslında bir o kadar baskıya maruz kalmış olursunuz. Fiili olarak bir baskı hissetmeseniz de içinde bulunduğunuz ortam gereği psikolojik olarak kendinizi baskılamış olursunuz. Bir önceki maddeye değinmek de gerekir ki, kendinizi yeniden şarj etmeniz uzun saatler bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmakla olacaktır. Açık havada yürüyüş yapabilir, rahatlamak için meditasyonu da tercih edebilirsiniz.

5) Kovalayın, Durgunluk Çözüm Değildir

Baskı altında çaresiz kalmak en çok görülen durumdur. Çaresizlik beraberinde bir durgunluk getirecektir. Bu gibi durumlarda ‘ertelemek’ kaçınılması gereken ilk şey olacaktır. Korkularınızın üstüne giderseniz, onları yenersiniz derler. Tam da bu duruma örnektir. Erteleme yerine ‘önceliklendirme’ yaparak durumun farkına varabilir kaçmak yerine kovalamayı tercih edebilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/