Kısa Sürede Pozitif Bir Zihin Yapısına Sahip Olmak İçin 7 Öneri

Zaman zaman enerjimizin çekildiğini koşuşturmanın içinde kendimizi olumsuzluklara fazla kaptırmış buluruz. Böyle anlarda negatifi pozitife çevirmek bir hayli güçtür. 7 yolla daha poizitif olmanın yöntemlerine bakalım.

1) Kendinize telkinlerde bulunun.

İlk başta garip gelebilir, fakat kendinizle konuşmak,kendinize yapabilceğiniz yararlı aktivitelerden biridir. Florida’da Orlando’da lisanslı bir zihinsel sağlık danışmanı olan Erin Parisi diyor ki:

“Kendimize karşı daha acımasız ve zorlayıcıyız, bu yüzden en iyi arkadaşımızla konuşur gibi kendimizle konuşalım.”

Bunu yaparken rahat etmek için olumlu ve kendinize ait sözler oluşturmayı deneyebilirsiniz.


2) İyi ya da kötü fark etmeksizin duygularınızı benimseyin.

Hayatınızda kötü şeyler oldu. Bir işi kaybetmek, birinden ayrılmak ya da yakın kaybı gibi olaylar yaşadınız.
Bu tarz durumlarda kendinizi biraz nefes almak için izin verin. Bu durumlar elbette yıpratıcıdır.
Eckler’e göre böyle durumlarda harika hissetmeyeceksiniz. Aksine berbat hissedeceksiniz ve aslında bu bir sorun değildir. Sorun şu ki kaygıyı veya kederi görmezden gelmeye, yok etmeye çalışmak, sadece bu duyguları yoğunlaştırıyor.

3) “Overthinking” adı verilen haddinden fazla düşünmeyi azaltmaya çalışın.

Hiç endişe ve endişe döngüsü içinde kendinizi kaybettiniz mi? Bu karanlık senaryolar hakkında uzun uzadıya düşünmek kendinizi karanlık senaryolar içinde kaybetmek demektir. Bu düşünceleri fark etmek ve fark etmenin ışığında kendimize gelmemiz iyi bir yol olacaktır.

4) Yorulan beyninizi temiz hava ile soğutun.

Doğada zaman geçirmenin olumlu düşünceyi arttırdığı kanıtlanmıştır. Dışarıda bir gezinti yapmak için dışarı çıkmak bir seçenek değilse, iş yerinize etrafınıza daha fazla bitki eklemeyi hatta kaygı veya stres oluştuğunda YouTube’da doğa manzaralarını izlemeyi deneyin.

Bir çalışmada, stres uyandırıcı bir film izleyen insanlar daha sonra doğaya ya da şehir yaşamına maruz kalmıştır. Sonuç? Tabiat Ana’nın güzelliğine bakmaya zaman harcayanlar stresten daha çabuk kurtulmuşlardır.


5) Meditasyona şans verin.

Eckler, klişe bir öneri haline gelmesine rağmen, farkındalığın, daha olumlu olma yolunda önemli bir rol oynadığını söylüyor.

“Günde sadece birkaç dakikalığına yoğunlaşmak ve çevrenin farkında olmak bize her şeyin değişebileceğini öğretiyor, karanlık anlarda umutlanmayı hayata pozitif bakışı kolaylaştırıyor.”


6) Düzenli bir egzersiz programı hazırlayın.

Ruh halinizin değişmesini istiyorsanız harekete geçin. Egzersiz ve duygularınız arasındaki bağlantı üzerine yapılan araştırmalar, aktif olmanın daha mutlu ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacağını göstermektedir.
Yararları elde etmek maraton koşucusu gibi olmanıza gerek yok. 10 dakikalık bir yürüyüşün veya yoga seansının bile etki yarattığı gösterilmiştir.

7) Rastgele iyilik yapın.

Düzenli bir gönüllük içinde yer almak, insan ruhunu canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu yolda küçük adımlar atın. Eski kıyafetlerinizi, kitaplarınızı veya mobilyalarınızı bağışlayın.
Kan ihtiyacı olanlar için kan bağışı yapın. Unutmayın:

“Dünya için nazik bir şeyler yaparsanız, kendinize dünyada nezaketin olduğunu kanıtlamış olursunuz.”

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/