Bogazici University
28 Şubat 2017
Overthinking’i (Fazla Düşünmeyi) Azaltmanın 6 Yolu

Overthinking* kelime olarak bir konu hakkında oldukça fazla ve uzun süre düşünmek anlamındadır. Çok düşünmekte ne gibi bir sorun olabilir diye aklınızdan geçmiş olabilir ama bazı insanlarda çok düşünmek bir alışkanlık haline gelmiş durumda ve bu da ister istemez günlük hayatlarını etkileyebiliyor. Bu başlığa tıkladığınıza göre sizlerin de az da olsa böyle bir problemi olduğunu varsayacağım. Ama durun lütfen, bu endişe edilecek bir şey değil ve doğru taktiklerle engellenebilir.

Overthinking, uykusuz gecelere, psikolojik olarak yetersiz hissetmeye, verimsizleşmeye ve gereksiz derecede strese sebep olabiliyor. Düşündüğünüz konu alelade bir konu olsa bile maalesef bazen düşünmekten kaçamıyorsunuz. Kafanızın içinde, aynı anda birçok konu hakkında sonsuza kadar düşünebilme dürtüsünün etkisi altında kalabiliyorsunuz. Overthinking’i azaltmak için bilmeniz gereken birkaç ufak nokta var. Aslında eminim sizler de farkındasınız ama yine de bunu başka birinden duymak da isteyeceksiniz. Çünkü bunlar hep psikoloji.


1) Overthinking, size açılmamış kapıları açmaz.

Overthinking’in sizlere bilmediğiniz bir şeyleri göstermeyeceğini, yeni fikirlere gebe olmadığını bilmeniz gerekiyor. Fazlaca düşünmek, verimli düşünmek anlamına gelmiyor. Aksine, fazlaca düşünmek, strese sebep olduğundan, bildiğiniz konularda da kendinizi yetersiz hissetmenizle sonuçlanabiliyor.


2) Vereceğiniz kararların bir son olmayacağının farkına varın.

Overthinking, doğru karar vermeniz gerektiğini düşündüğünüz anlarda, yani en savunmasız anlarınızda, ışık hızıyla başınızda belirebiliyor. “Dünyanın sonu değil ya.” klişesini tam da burada yapacağım. Evet, çünkü gerçekten vereceğiniz kararlar dünyanın sonunu getirmeyecek, bir kitle imha silahının kırmızı düğmesine basmadığınız sürece. Eğer bunun farkına varırsanız, bu yalnızca fazla düşünmenizi engellemeyecek, kendinizle de daha barışık olmanızı sağlayacaktır.

“Fazla düşünmek, var olmayan problemleri yaratma sanatıdır.”


3) Boş zamanlarınızı doldurun, ama düşünerek değil!

Düşünmek zihinsel bir spor gibi gelebilir ama overthinking’i tetikliyorsa bu spordan vazgeçmeniz hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınız açısından daha iyi olabilir. Yoğun günlerinizde yatağınızın içine girdiğinizde, o gün kendiniz ve düşünceleriniz için ayırdığınız tek zaman bu olabiliyor ve ta ta overthinking yaşamadan geçen bir gün! Diyeceğim o ki, kendinize katabileceğiniz onca şey varken, durup da saatlerce çıkmaz sokaklarda gezmeyin, düşünün tabii ki ama eğer yolunuz bir yere çıkıyorsa.


4) Olaylara şüpheci yaklaşın, araştırın.

Bazı şeylerin doğruluğundan yüzde yüz emin olmadan bunlara kesin bir doğruymuşçasına inanmanız, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu da sonraki karar verme aşamalarında sizin aşırı düşünmenize sebep olabilir. Çünkü bir kere diliniz yanmıştır. Kendinizi bir şeye körü körüne inandırmayın, araştırın, sorgulayın.


5) Tecrübe edindikçe daha verimli düşünmeye başlayacaksınız.

Tecrübeler sayesinde hayatımız bir duvar gibi inşa ediliyor. Bu yüzden, harekete geçmekten korkmayın. Doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü bir şekilde sonuçlanacak eylemler, sizi siz yapan kilit noktalar olacak. Yalnızca kendi problemlerinizle değil, çevrenizdeki insanların problemleri ile de ilgilenirseniz, sonucu sizi pek de bağlamayan ama tüm basamaklarını yakından takip edebildiğiniz eylemler de tecrübe olarak hanenize yazılacak. Kısacası, mükemmel olmak zorunda değilsiniz, sadece yaşayın ve kendinize bir şeyler katın.


6) 10 dakika yazarak, stresinizden uzaklaşmayı deneyin.

Bu madde aslında kendinizle oynayabileceğiniz ufak bir oyun hakkında. Bir kağıda, yalnızca 10 dakika boyunca, sizi strese sokan, mutsuz eden, gerilmenize sebep olan, endişelendiğiniz şeyleri yazın. Sonra onu buruşturup atın. Bunu yapma sebebiniz ise aklınızda dolaşan tüm o düşünceleri somutlaştırmak. Soyut olan düşünceler sanki sonsuzmuş gibi geliyor ama öyle değiller. Sadece siz onlara gereğinden fazla alan ayırıyorsunuz.


Bu 6 madde sizi overthinking’ten uzaklaştırabilecek ufak ama uygulanırsa güçlü adımlar. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz, en iyi halinizi de bileceksiniz. Bunun ötesine dokunan tüm endişelerinizin yersiz olacağının farkına varacaksınız. Maalesef bunu söylemesi çok kolay ama faaliyete dökmesi de, belki egomuz yüzünden, epey zor olabiliyor.

Eğer monoton bir hayata sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, yeni kararlar alın, yeni alışkanlıklar edinin. Yaşama tarzınızı değiştirin hatta. Çünkü monotonluk içinde boş vakitlerinizin ne zaman olduğunu bilen overthinking sizi kendisine doğru itiyor. İstemsizce, siz de düşünmeye başlıyorsunuz. Değişimden korkmayın bu nedenle. Doğru zamanı da beklemeyin, sadece harekete geçin. Kendinizi belki de hiç düşünmediğiniz bir yerde bulacaksınız ve sizi mutlu eden de bu olacak, kim bilir? :)

Aşırı önemli Not: Yazıyı okuyunca overthinking hakkında da fazla düşünmeyin. ¯\(ツ)/¯

*Türkçeye “fazla düşünmek” olarak çevirilebilir fakat overthinking olarak yerleşmiş bir terim olduğundan yazının devamında bu şekilde kullanılmıştır.

12

arrow_upward