Rüzgarı Arkanıza Alın: 5 Adımda Stres Nasıl Avantaja Dönüştürülür?

Stres, baskı ve gelecek kaygısı son yılların olmazsa olmazı haline geldi. Belki de bu hisleri yok etmeye çalışmak yerine onlara alışmak ve avantaja dönüştürmek daha kolaydır. Bu içerikte sizlere üzerinizdeki stresi ve baskıyı nasıl üretkenliğe dönüştürebileceğinizi anlatıyorum.

1) Baskı ve stresin günlük yaşamın bir parçası olduğunu kabul edin.

“Strese karşı en büyük silah, bir düşünceyi diğerine tercih etme yeteneğimizdir.” – William JamesStresi tamamen hayatımızdan çıkartmak maalesef pek mümkün gözükmüyor. Ancak William James’in de söylediği gibi stres yerine başka düşüncelere odaklanmak mümkün. Öncelikle her şeyi yönetemeyeceğinizi anlamanız gerekiyor. Diyelim ki küçük bir işletmeniz var ve büyütmek için çok çabalıyor, baskı hissediyorsunuz. Buraya kadar sorun yok ancak işletmeniz büyüdüğünde stres ve baskı azalmayacak, belki daha da artacaktır. Bu noktada yapabileceğiniz tek şey taleplere nasıl tepki vereceğinizi değiştirerek strese odaklanmamaktır.


2) Kavramları birbirine karıştırmayın.

“Kendimizi etkili bir şekilde değiştirmek için önce algılarımızı değiştirmek zorunda kaldık.” – Stephen R. Covey

Stres ve baskıyı sıklıkla birbirinin yerine kullanırız. Ancak bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır ve Nicholas Petrie’nin Harvard Business Review için bir hikayede mükemmel bir şekilde gösterdiği gibi , önemli olan stres algımızdır. “Baskı stres değildir,” diyor Petrie. Aşırı düşünme eğilimi, kolayca bunalmaya yol açabilir.Çok fazla düşündüğümüzü hissettiğimizde, bu bilişsel yeteneklerimizi etkiler çünkü stres her zaman tetiktedir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre stres altındaki insanların hastalanmaya daha yatkın olduğu da bilinmektedir. Ancak stresimizi üretken baskıya indirgeyebilirsek, yaratıcı fikirler bulmak, performansımızı iyileştirmek ve planlarımızı yenilikçi şekillerde ayarlamak için daha fazla fırsat bulabiliriz. Bu potansiyeli kullanmak için, zorlukları yeni bir açıdan görmek adına kendimizi eğitmemiz gerekiyor.


3) Bakış açınızı değiştirin.

Bugün karşılaştığınız sorunların çoğunun üç yıl içinde, hatta önümüzdeki hafta önemli olmayabileceğini akılda tutmak önemlidir. Negatifleştiğinizi hissettiğinizde, geçmişte zorlukları çözdüğünüz tüm yolları kendinize hatırlatın. Daha da iyisi onları not edin. Zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi gösteren geçmişinizi listelemek size harekete geçme konusunda güven verebilir.
4) Kontrol sahibi olun.

Zihinsel duyularınızı harekete geçirerek temizlemek için zaman ayırmak, dikkatinizi tekrar “şimdi” ye yönlendirmenize ve daha fazla kontrol sahibi hissetmenize yardımcı olabilir. Hızlı bir yürüyüş yaparak vücudunuzu canlandırın, ellerinizi çırpın veya şu anda duyabileceğiniz, dokunabileceğiniz ve koklayabileceğiniz şeylere konsantre olun. Amaç yaşadığınız ana geri dönmek ve çevrenize dikkat etmektir.


5) Bağlantıyı kesmek için kendinize izin verin.

Amerikalı yazar Anne Lamott’un dediği gibi: “Birkaç dakika fişten çekerseniz neredeyse her şey tekrar işe yarar … Siz de dahil.” Kendinizi en azından ayda bir kere stres prizinden çekin ve minik bir yolculuğa çıkın ya da her gün birkaç saatliğine tüm cihazlarınızı kapatın. Dünya ile bağlantınızı kesmek için zaman ayırmak zihinsel sağlığınız ve genel üretkenliğiniz için oldukça önemlidir.
✍️Editörün Notu

Endişe ve baskıların arasında kaybolmak başarıya yol açmaz, yalnızca sizi tüketir.
Bunun yerine, hayatınızı iyi işler yapmak, sevdiklerinizle zaman geçirmek ve korkmadan yaşamak etrafına inşa etmeye çalışın. Sonra bırakın olsun olanlar… Ya da Sonia Ricotte’nin dediği gibi: “Olanlara teslim olun. Olanları bırakın. Ne olacağına inanın.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/