Kendi Kişisel Markanızı Yaratabilmek İçin Uygulamanız Gereken 8 Tüyo

Markalaşmak, başarı için mühim bir parçadır. Dünyanın en büyük markalarını düşünürsek; Nike’ın meşhur tik işaretinden Apple’ın ısırılmış elma logosuna kadar bu markaların kimliklerine herkes aşinadır.

Kişisel markanızı yaratmak da en az bir şirket kurmak kadar önemlidir. Hatta günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Tüketiciler kurucuların hikayesini bilmek isterler; başarısızlıklar, zorluklar ve en sonunda elde edilen başarıyla ilgilenirler. Bu da pazarda işinizle beraber kişisel varlığınızla yer almanız gerektiğinin bir göstergesidir.

İşte bu yıl güçlü bir kişisel marka yaratabilmeniz için 8 tüyo:


1) Görünür ve erişilebilir olun.

Şirket içerisinde bilgisayarınızın arkasında saklanarak kendinizden kişisel bir marka kurmayı bekleyemezsiniz. Dışarı çıkmalı, kendinizi görünür ve erişilebilir kılmalısınız. Endüstri konferanslarına mutlaka katılın; en azından çevre edinebilmek ve sosyalleşmek adına size yeni kapılar açabilirler. Sosyal medya profillerinizi halka açın ve gelen mesajlara izin verin. Sosyal medyada canlı soru cevap oturumları düzenleyin ve takipçilerinizle etkileşime girin. Kendinizi ne kadar görünür ve erişilebilir kılarsanız markanızın yankıları da o kadar güçlü olur.


2) Sosyal medyada kendi kişiliğinizi gösterin.

Sosyal medyayı sadece bir pazarlama kanalından ibaretmiş gibi kullanmayın. Arada sırada birkaç teklif sunmak veya şirketinizi tanıtmak iyi olsa da gerçek kişiliğinizi göstermeye odaklanın. Eğer robot veya yapay bir izlenim bırakırsanız insanları uzaklaştırabilirsiniz. Tüketici kesim; haftasonunda ne yaptığınız, nerde yemek yediğiniz, hobileriniz, ilgi alanlarınız gibi sizi yansıtan tarafları görmeye isteklidir. Bu tarz kişisel paylaşımlar sizi daha insancıl gösterdiği için etrafınıza daha çok insan çeker.


3) Endüstrinizi içten dışa anlayın.

Siz de dahil olmak üzere işinizi yöneten insanlar işinizin ne kadar iyi olduğunu belirler. Endüstrinizi içten dışa anlamanız önemlidir. Aynı zamanda trendler, yeni haberler ve rekabet hakkında güncel kalmanız gerekmektedir. Bu tutumu benimsediğiniz takdirde markanızı daha yüksek seviyelere taşıyabilir ve kendinizi endüstrinizde fikir lideri olarak konumlandırmanıza yardımcı olabilirsiniz.


4) Çift yönlü networking uygulayın.

Birçok insan tek taraflı ve yanlış bir şekilde network kuruyor. Diğer insanların ihtiyaç ve isteklerini görmezden gelerek sadece kendi isteklerine ve karlarına odaklanıyorlar. Karşınızdaki insanlara da ilişkinizden bir fayda sağlama olanağı vererek çift yönlü bir network kurun. Bu yaklaşım kişisel markanızı güçlendirmenize katkı sağlayacak birçok fırsat ve bağlantı yakalamanıza daha çok fayda sağlar.


5) Bağlantılarınızın detaylı bir veritabanını tutun.

Kişisel markanız büyüdükçe bağlantı listeniz de büyüyecektir. Tüm bağlantılarınızın detaylı bir listesini tutmak oldukça önemlidir. Bağlantının kim olduğu, sağlayabileceği potansiyel fırsatlar ve onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz gibi detayların hepsi takip etmeniz gerekenler arasındadır. Oluşturduğunuz bu data, ihtiyacınız olan bir şeyi araştırırken bakabileceğiniz harika bir kaynak olabileceği gibi bu dataya karşınıza bir fırsat çıktığında da başvurabilirsiniz. Bağlantılarınıza yardım edebileceğiniz bir durumda, karşılığında bir şey istemediğiniz bir anlaşmayla onlara yaklaştığınız zaman kurduğunuz ilişki daha güçlü olacaktır ve bu durumun uzun vadede sağladığı fayda daha büyük olacaktır.


6) Güvenilir bir güncel ve sıcak haber kaynağı olun.

Kişisel markanız güvenilir bir haber kaynağı haline geldiğinde ne kadar güçlü olduğunu anlarsınız. Basın organlarının, gazetecilerin ve editörlerin şok gelişmeler veya popüler konular hakkında uzman tavsiyesi ve bilgi almak için başvurduğu kişi olmaya çalışın. Faydalı bulduğunuz haberleri ve bilgileri sosyal medyada paylaşarak başlayın ve bunları mail listenize gönderin. Bu adım güçlü bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yardım edebilir ve ardından insanların sizi endüstride güvenilir bir otorite olarak görmelerini sağlayabilir. En nihayetinde bu da size daha çok insan getirir.


7) Güçlü bir değerlendirme geliştirin.

Tüm büyük şirketlerin etkili çıkarımlar elde edebildikleri bir değerlendirme biçimi vardır, öyleyse sizin de olmalı. Sizi bir insan olarak potansiyel müşterilere çekici yapan nedir? Sizi özel yapan nedir? Biri sizinle neden çalışmalı? Bu sorulara doğru cevapları yerleştirdikten sonra takipçi kitlenizin de bildiğinden emin olun.


8) Bağış yapın.

Size kişisel tatmin kazandırmanın yanı sıra, bağış yapmak markanızı kurmanıza yardımcı olabilir. Bir hayır kuruluşuna bağış yapmak veya sizin için önemli bir davaya gönüllü olmak olsun bu tarz işler kişisel markanıza büyük bir fayda sağlayabilir. Yardımsever işlerinizi internet sitenizde öne çıkarabilir hatta basın duyurularına konu ederek pozitif ilgi çekebilirsiniz. İnsanlar çıkar gözetmeksizin sergilenen özverili davranışları hiçbir zaman unutmaz.

Kaynak: Entrepreneur.com

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gelişim, İş, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/