Seçim Paradoksu ve Pazarlama Üzerine Etkisi (TED)

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Toplumların gelişen ekonomileri ve artan üretim güçleri bize her türlü tüketim platformunda eskiye göre çok daha fazla seçenek şansı tanıyor. Hepimiz alışveriş sırasında daha fazla seçeneğimiz olmasını talep ediyoruz. Talebimizin karşılanması ve seçeneklerin çokluğu ilk bakıldığında avantaj gibi görünse de yapılan araştırma ve deneyler bunun pazarlama konusunda bir hata olduğu ortaya çıkarıyor.
Kendi perspektifimizden baktığımız zaman da ne kadar çok seçeneğimiz varsa satın alma eylemini gerçekleştirmemiz o kadar zorlaşıyor ve hatta bazı durumlarda başka yerlerde daha fazla seçenek olduğunu bildiğimiz için hiçbir şey almamaya karar veriyoruz. Bunun yanı sıra seçeneklerin fazlalaşması alınan ürünlerin tatmin etmemesine de sebep oluyor. Hangi kararı verirsek verelim aklımız alınmayan üründe kalıyor ve bu durum marka değerinin düşmesinden satışların azalmasına kadar uzanan bir döngüyü başlatıyor.
Yalnızca tüketim alanında değil hayatımızın her bölümünde bu durumunun bizi özgürleştirmekten ziyade felç durumuna getirdiğini savunan Barry Schwartz’ın ‘’The Paradox of Choice’’ isimli TED konuşması:
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/