Japonların Shinrin-Yoku Yöntemiyle Şehir Hayatında Yorgun Düşen Ruhunuza Nefes Aldırın

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

23 Ekim 2020

“Binlerce yorgun, sinir bozucu, aşırı uygar insanlar dağlara gitmenin eve dönmek olduğunu öğrenmeye başlıyor. Doğada bulunmak ve onu tanımak bir zorunluluktur.” –John Muir

Çoğumuz karmaşık bir şehir hayatında, durmak bilmeyen bir koşuşturma döngüsünde yaşam savaşı vermeye çalışıyoruz. Para kazanmak, statü kazanmak, hayallerimizi gerçekleştirmek gibi birçok amaç için savaşırken belki de kendimizi fazlasıyla yoruyoruz.
Bu karmaşıklığın içinde yaşarken gerçek kimliğimizi kaybetmemek için arada bir ruhumuzu dinlendirmemiz gerekiyor.
Japonlar, bu durum için 8 yıl süren ve 4 milyon dolara mal olan araştırmaların sonucunda, 1980’li yıllarda, ulusal sağlık planına dahil ettikleri bir tedavi yöntemi bulmuşlar: Shinrin-Yoku
Orman banyosu olarak Türkçe’ye çevrilen bu kavram, insanın kendini doğaya bırakması, duyularıyla ormanla bağ kurması anlamını taşıyor.
İnsanı özgürleştiren, kendine güvenini artıran, kendini keşfetmesini sağlayan bu doğayla bütünleşme durumu, sağlığa da çok iyi geliyor, hatta kansere karşı vücudun güçlenmesini sağlıyor.
Doğayla baş başa kalıp kendinizi dinlendirdiğinizde, stres oranınız azalıyor, sakinleşiyorsunuz. Bitkilerin salgıladığı “phytoncides (ahşap özü maddesi)” sayesinde, şehir hayatındaki karmaşada yükselen tansiyonunuz normale dönüyor ve kansere karşı vücudunuz aynı zamanda bağışıklığınız da artıyor.


Orman banyosu nasıl yapılır?

Bunun için belirli bir yönteme uymanıza gerek yok. Amaç, doğayla bütünleşebilmek, doğayı dinleyebilmek.
Bunun için öncelikle, cep telefonunuzdan uzak, doğayla iç içe olabileceğiniz, yeşillik bir alana gidin. Daha sonra, kafanızdaki seslerden uzaklaşmaya çalışın. Yürüyüş yapabilirsiniz, toprağa uzanabilirsiniz ya da meditasyon yapabilirsiniz. Beş duyu organınıza odaklanın ve doğayla bağ kurmaya çalışın. Ağaçları, yeşillikleri, ağaçlardaki hayvanları görün; temiz havayı, yaprakları, çiçekleri koklayın; toprağa dokunun, ağaçlara sarılın; kuş seslerini, rüzgar sesini, yaprakların hışırtısını dinleyin; çam yapraklarının veya ginko yapraklarının tadına bakın.
İster 20 dakika olsun, ister 1 saat ya da 1 hafta… Kendinize doğayla bütünleşeceğiniz, tazeleneceğiniz bir süre ayırın. Hayatın sizi sürüklediği yaşam koşuşturmacasına bir orman banyosuyla ara vererek güçlenmek ve daha sağlıklı devam etmek için kendinize fırsat tanıyın.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/