Üniversitede Hazırlık Okumak İçin 6 Neden

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

“Hazırlık okusam mı? Yoksa atlasam mı?”

Bazılarımızın bir zamanlar karar vermekte zorlu yaşayarak içinde sıkışıp kaldığı, bazılarımızın ise sıkışıp kalacağı bir ikilem olmuştur hep hazırlık okumak. Biz okumanızdan yanayız. Neden mi?

1) Yeni ve daha geniş bir çevre edinirsiniz.

Bölüm derslerine kıyasla çok daha kolay olan hazırlık sınıfı, sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak için idealdir. Kendi bölümünüz dışında pek çok bölümden öğrenci ile aynı sınıfta okuyacağınız son yılınızdır ve üniversitedeki çoğu arkadaşınızı hazırlık sınıfında edinirsiniz.


2 ) Kendinizi keşfetme şansı yakalarsınız.

1 yıl boşa zaman kaybı diye düşünenler için, yoğun bir sınav senesinin ardından bol bol kitap okumak, dizi veya film izlemek ve müzik dinlemek için bolca vaktiniz olacaktır. Ayrıca daha önce zaman bulamadığınız veya cesaret edemediğiniz  yeni hobiler edinmek için harika bir fırsattır.


3) Yeni bir şehri keşfetmeye fırsatınız olur.

Yeni bir şehirde yaşamaya başladıysanız şehri gezip görmeye, keşfetmeye fırsat bulursunuz. Konserlere gitmek, festivallere katılmak, ilgi alanlarınıza göre sergi, müze, pasaj ya da eğlence merkezlerini gezmek için de bolca vakit bulabilirsiniz.


4) Yeni bir dili tam anlamıyla öğrenirsiniz.

Genç bir yaşta, geniş bir zaman diliminde yeni bir dili öğrenmek ve kendi çabalarınızla da geliştirmek için daha iyi bir fırsat yoktur. İlkokul ve lisede öğrendiğinizi sandığınız ancak bir türlü konuşma cesareti bulamadığınız İngilizcenizi gerçek anlamda geliştirebileceğiniz için size özel ayrılmış bir zaman gibi düşünebilirsiniz.


5) Sosyalleşmek için bolca vaktiniz olur.

Üniversiteyi tanımak, kulüplere girmek ve sosyal aktivitelere katılabilmek için üniversitede geçirebileceğiniz en rahat yılınız olur. İlgi alanlarınıza veya merak duyduğunuz konulara yönelik, muhtemelen iyi anlaşacağınız ve ortak zevklerinizin olduğu insanlarla tanışabileceğiniz pek çok kulübe birden katılma şansınız vardır.


6) Gerçek anlamıyla bölüme hazırlanırsınız.

İngilizce bir bölümde okuyanlar için bölüme geçtiğinde dersler dışında bir de İngilizce ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/