Tasarımı Seven Herkesin İzlemesi Gereken 6 TED Konuşması

Yaşadığımız çağın sağladığı imkanlar neticesinde seçeneklerimiz gün geçtikçe çoğalmakta. Aynı amaca hizmet eden birçok ürün bulabilmekteyiz. Bu noktada en çok dikkatimizi çeken şey ürünün tasarımı. Tasarım, seçenekler arasında en ayırt edici özellik oldu. Örneğin; kullandığımız araçlardan, satın aldığımız giysilere kadar hepimiz tasarımı önemsiyoruz.

Peki iyi bir tasarım için önemli noktalar nelerdir? Sizler için ‘TASARIM’ hakkında, hem ilham verici hem de öğretici 6 TED konuşmasını derledik.

1) “Tasarımın insanı mutlu eden 3 yolu.” // Don Norman
2003’teki bu konuşmada, tasarım eleştirmeni Don Norman, güzellik, eğlence, keyif ve duygu konularını zekice ele alarak, insanları mutlu eden tasarımları anlatıyor. İyi tasarlanmış bir ürünün başarılı olabilmesi için gerekli olan üç duygusal koşuldan bahsediyor.

 

2) “Yaratıcı güveninizi nasıl kazanabilirsiniz?” // David Kelley
İş yeriniz ya da okulunuz “yaratıcı” ve “becerikli” insanlar olarak ikiye ayrılmış durumda mı? David Kelley yaratıcılığın sadece az sayıda insanda bulunan bir özellik olmadığını söylüyor. Efsanevi tasarım kariyeri ve kişisel hayatından öyküler eşliğinde, yaratmak için güven oluşturmanın yollarını anlatıyor.

 

3) “Sadelik satar.” // David Pogue
New York Times yazarı David Pogue teknolojinin en kötü arayüz-tasarımı suçlularını hedef alıyor ve özendirici ürün örnekleri sunuyor.

 

4) “Tasarımda basitlik.” // John Maeda
MIT Media Labs’dan John Maeda, teknolojiyle sanatın kesiştiği yerde yaşıyor, oldukça karmaşık bir yerde. Konuşmasında temele inmekten bahsediyor.

 

5) “Mükemmel liderler bir harekete nasıl ilham verirler?” // Simon Sinek
Simon Sinek’in altın çember ve “Niçin?” sorusu ile başlayan basit fakat güçlü bir ilham verici liderlik modeli var.

 

6) “Tasarım ve Kader” // Philippe Starck
Tasarımcı Philippe Starck, harika slaytlar göstermeden, “Neden tasarım?” sorusunun tam köküne ulaşacak 18 dakika harcıyor. Hepimize, kusursuz bir mantra için dikkatle dinleyin; dâhi ya da değil.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: İlham, Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/