İnatçılığınızın Sizi Yıldırmasına İzin Vermeyin: İnatçı Çocuklar Daha Başarılı Oluyor

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

İsteklerinden hiç vazgeçmeyen çocuklarla uğraşmak kolay değildir. İstikrarlı tutumları ise gelecekte onları başarıya taşıyan bir araç olabilir. Uzun süreli verilere dayanarak yapılan bir araştırmada istikrarlı tutum sergileyen çocukların kariyerlerinde fark yarattıkları gözlemlenmiş.
Araştırma sırasında ise ailelerin çocuklara karşı nasıl bir tavır sergilediklerine bakılmış. Ebeveynlerin inatçılığı baskılamak için birtakım davranışlar sergiledikleri saptanmış ancak araştırmacılar aksi görüşü savunup ailelerin çocukların inatçılığını bastırmamaları gerektiğini vurgulamışlar. Araştırmacılara göre çocuklar sevgiyle büyüdükçe farkındalıkları daha kolay edinecek ve davranışlarını da şekillendirecekler.

“İçinde sevgi barınan için, bütün dünya tek bir ailedir.”

-Budha

Araştırma da 12 yaşındaki 700 çocuğu  52 yaşına gelinceye kadar tam 40 yıl boyunca gözlemlemişler. Bu çocukların arasında pasif olanların biraz dik başlı olanların arkasında kaldığı fark edilmiş. En inatçı çocukların ise daha hedef odaklı oldukları ve kariyerlerinde en başarılı olan çocuklar oldukları gözlemlenmiş.
Bir çocuk eğer yaşıtlarına oranla daha sabırsız, dikkatsiz ve kural tanımaz davranışlar içinde bulunuyorsa inatçı bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Çocuğun sahip olduğu bu inatçılık olumsuz bir özellik gibi görünse de zamanla avantaja dönüşebiliyor. Sabırsız olan çocukların ileride dakik davrandıkları, kuralları ihlal etmesi ise çocuğun iş hayatında daha sorumluluk sahibi olmasına sebep olduğu söyleniyor.
İnatçı çocukların küçük yaşlardan itibaren bir yarışa sokuldukları düşüncesi ile hareket ettikleri ise gözden kaçmamış. Hayatın her alanında içinde bulunabilecekleri rekabet ortamına daha çabuk uyum sağlamaları, kariyer hayatlarında avantaj sahibi olmalarını sağlayacağı öngörülüyor.
Amazon’un CEO’su Jeff Bezos çocukluğunda bu inatçı tutumu iş hayatına uyguluyor ve çalışanlarına da kariyer hayatlarında ne olursa olsun vazgeçmemeleri gerektiğini dile getiriyor.

“İnatçı değilseniz, kısa bir sürede deneylerden vazgeçersiniz. Esnek değilseniz, başınızı duvara çarpacak ve çözmeye çalıştığınız bir soruna farklı bir çözüm getiremeyeceksiniz.“

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/