Hepimizin İhtiyacı Olan Network Konusunda Uzman Olmak İçin 16 İpucu

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Tanıdığınız kişiler, başarılarınızda büyük bir fark yaratır, bu yüzden doğru kişilerle nasıl tanışacağını öğrenmek gerekir.
“Mesleki gelişim” sürecinin tamamı oldukça karmaşık ve korkutucu olabilir. Profesyonel bağlantıları olmayan içe kapanık insanlar ve acemiler için ise bu, tamamen adaletsiz bir durumdur.
Ancak eski bir söz vardır: “Asıl olay ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız.” Networking, başarınızın anahtarı olabilir ve size iş, yatırımcı ve müşteriler konusunda birçok fırsat sağlar. Teknolojideki birçok gelişme sayesinde de, oyun sahası genişlemiştir. Doğru stratejilerle, zaman ve kaynakları yeterli kullandığı sürece herkes bağlantı kurabilir ve networkünü genişletebilir.
Networkünüzü geliştirirken başarılı olmanız için bir reçete yoktur. Muhtemelen, süreç boyunca başınıza gelecek bütün başarısızlıklarınız yüzünden birçok kez vazgeçmek isteyeceksiniz. Ancak doğru tutum ve beklentilerinizi koruduğunuz sürece, hem kendiniz hem diğerleri hakkında kesinlikle bir şeyler öğreneceksinizdir.
İşte network oluşturmada bir uzman olabilmeniz için 16 ipucu:

1. Kendiniz olun.

Herhangi bir taktiksel stratejiye geçmeden önce, şunu söylemeliyim: Günümüzde profesyonel dünyada bir virüs dolaşıyor ve bu, yapmacıklık ve yüzeyselliğe dayanıyor. Herkes bir görünüş takınıyor ve başkalarının beğeneceği kişi olmaya çalışıyor.
Farkında olmadıkları ise, Linkedin’de veya bir konferansta, herkesin gerçekten görmek istediği; gerçek insanlar. İnsanlar, spam kokan reklamlarla ya da yapmacık kişiliklerle değil, diğer insanlarla konuşmaktan keyif alıyor. Gerçek, canlı insanlar istiyoruz.

2. Açık ve dürüst olun.

Aynı ortamda, birçok insan iyi bir networker olmak istiyorsa, odadaki diğer herkesi etkilemek zorundasınız. Unutulmaz olmak istiyorken, bunun için yalan söylemek kesinlikle iyi bir strateji değildir. Yalan söyleyeni anlamak genellikle kolay olur.
İnsanlar sizi ilk başta yakalayamasalar da, er ya da geç akıllı kişiler yalanlarınızı networkünüzdeki diğer kişilere anlatacak ve markanıza ve itibarınıza sonsuza kadar zarar vereceklerdir. Bu kesinlikle yıkıcı olabilir.

3. İlişkiler kurun.

Genellikle, profesyoneller networklerini etkileşimsel hale getirir. Gerçek şu ki, network oluşturmak, diğer insanlarla etkileşimde olmakla ilgilidir. Satılacak bir ürün değildir, ilişkilere dayanır. O insanlara hiçbir şey satmaya çalışmıyorsunuz (özellikle onlarla ilk karşılaştığınızda). İnsanların sizi sevmelerini istiyorsunuz; sizden bir araba almalarını değil.

4. Yüz yüze görüşün.

E-posta yoluyla bağlantı kurmak da bir şeydir ancak yüz yüze görüşmek ilişkiyi farklı bir seviyeye taşır. İnsanları tanımak için network buluşmaları ve etkinliklerinden yararlanın. Bu, yeni insanlarla kahve içmek için sahip olduğunuz kısa zamanda sayısız derin bağlantı oluşturma fırsatı sağlayacaktır.

5. Erken gidin.

Networking etkinliklerine katılacaksanız, fazladan 5 dakika harcayın ve oraya erken gidin. Bu 2 şey sağlar. Öncelikle, önemsediğinizi gösterir. İstekli insanlar, önem verdikleri şeye öncelik verdiğini belli eder. İkincisi, organize olduğunuzu gösterir. Hiç kimse özensiz biriyle iş yapmak istemez. İstekli insanlar, zamanlamalarını iyi yapar.

6. Karşılıksız değer sunun.

İşe yaramaz “satış” taktiğini bıraktığınızda, çevrimiçi olan veya bu etkinliklerde yer alan herkesin bencilce, kendi kariyerlerini ve şirketlerini ileriye götürecek şeylerin peşinde olduğunu görürsünüz ve bu insanların ücretsiz kaynaklardan daha fazla istediği hiçbir şey yoktur! Bu yüzden, başkalarına karşılık beklemeden değer sunmaya başlayın.
Çok büyük bir şey olması gerekmez, sadece stratejik bir tavsiye bile olabilir. Başkasına yardım edebilmek için ayıracağınız 5 dakikalık zaman size uzun vadede yarar sağlayabilir.

7. Not alın.

Biriyle, telefonla veya yüz yüze tanıştığınızda, onunla ilgili birkaç not alın. O kişinin sizinle paylaştığı küçük detayları hatırlamaya çalışın. Yemek istedikleri şey veya seyahat etmeyi sevdikleri yerler gibi basit şeyleri hatırlamak, sonraki etkileşimlerde kullanılacak önemli parçalar haline gelebilir.

8. Takip edin.

Tanıştığınız insanlara, onları önemsediğinizi göstermenin bir başka harika yolu, basit bir takip e-postası göndermektir. Hatırladığınız herhangi bir not veya bilgiyi kullanarak, söyledikleri şey için takdirlerinizi içeren bir e-posta yazın, hatta belki devamının gelmesi için bir soru sorabilirsiniz.

9. Özel sorular belirleyin.

Gerçekten ne istediğinizi bilmezseniz, insanlar size yardım edemez. Çok fazla genel sorular soran kişiler network oluşturmada en kötü kişilerdir. Kısa ve öz bir soruyla gelin ve insanların size yardım etme olasılığının 10 kat daha fazla olduğunu göreceksiniz.

10. Eğlenin.

Gülümsemeyi unutmayın! Kendiniz için neyin önemli olduğunu unutarak kendinizi sadece işinize adamayın.

Sürecin içinde eğlenmiyorsanız ve birlikte zaman geçirmekten keyif aldığınız insanlarla ilişki kurmuyorsanız, belki de bunu yanlış yoldan yapıyorsunuzdur. İnsanlar, gülümseyen ve eğlenmeyi bilen insanlarla takılmayı sever. Sadece deneyin, bir gülümseme size bir şey kaybettirmez!

11. Unutulmaz olun.

Çoğumuz, başkalarını etkilemeye çalışırken aşırıya kaçıyoruz çünkü bunun hatırlanmak için en iyi yol olduğunu düşünüyoruz. Bu teknik bazen işe yarasa da, genellikle hatırlanabilir olmak etkileyici olmaktan daha kolaydır.
Farklı olmak, aslında en iyi olmaktan çok daha ulaşılabilir bir durum. İlginç hikayeler, eşsiz deneyimler gibi kendinizi ve markanızı kalabalıktan ayırabileceğiniz yolları düşünün.

12. Bağlayıcı olun.

Başkalarına karşılıksız değer sağlayabilmenin kolay bir yolu da, bir süper-bağlayıcı haline gelmektir. Markanızı oluşturmaya başladıktan sonra basit bir konuşmayla size yarar sağlayabilecek birçok insanı tanıdığınızı fark edeceksiniz. Bir giriş e-postası yazmak için iki dakikanızı ayırın; iki kişiyi mutlu ettiniz bile! Bu, uzun vadede işinize yarayacaktır.

13. Aynı anda bir sürü kişiyle uğraşmayın.

Miktar olarak değil, kalite olarak en uygunu bulun. Doğru yazılım ve strateji ile, adınızı ortaya atıp yüzlerce yüzeysel bağlantı kurmak oldukça kolaydır. Uzun vadede daha zorlayıcı ve aynı zamanda daha değerli olan ise, büyük iyilik ve yardımlar için güvenebileceğiniz birkaç düzine yakın arkadaş edinmektir. Bu derin bağlantı kurduğunuz kişiler, ihtiyaç duyduğunuzda size daha çok yardımcı olacaktır. Bu tarz ilişkiler, hayatları değiştirebilir.

14. Denetleyin.

Birkaç haftada bir, çevrenizde (a) sizi daha iyi bir insan yapan, (b) doğru yollarla size meydan okuyan kişiler olup olmadığını görmek için zamanınız veya networkünüze iç denetim yapmalısınız. Zor olabilir, ancak doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için kimlerle vakit geçirdiğinizi düşünmek son derece yardımcı olur.

15. Başladığınız yeri unutmayın.

Bundan aylar sonra, hayalinizdeki işe girdiğinizde ve büyük bir network oluşturduğunuzda, nereden başladığınızı hatırlayın. Sahneye çıkıp binlerce kişiye konuştuğunuzda, sizin de bir süre önce onlardan biri olduğunuzu hatırlayın.
İnsanların çarpıcı unvanlara veya önerilen bir deneyime sahip olmaması, onların konuşmaya değmeyeceği anlamına gelmez. Dostça yardımseverlik ruhuna sahip insanların yanında olun, ileride onlar gibi davranacağınızı göreceksiniz.

16. Gerçekçi beklentiler oluşturun.

İsminizi gerçekten duyurmak istiyorsanız, çok fazla başarısızlığa hazırlanın ve geri tepmesine hazır olun. Viral olacağını düşündüğünüz tonlarca içerik yazacaksınız-ancak hiçbiri olmayacak. Etkinliklere katılmak için çok para ödeyeceksiniz ve hiçbir şey elde etmeden çekip gideceksiniz. Büyük bir network oluşturmak kolay olsaydı, bunu herkes yapardı ama öyle değil. Bu, uzun vadede oynamak zorunda kalacağınız bir oyun.
Kategoriler: Gelişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/