5 Adımda Network Oluşturmak

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İlgi duyulan sektörde bulunan insanlarla kurulan ilişkiler kariyer yolunda iş hayatına atılanlar için daha gerçekçi fırsatlar yaratmaya başladı. Ne kadar performans o kadar başarı döneminin yerini, ne kadar network o kadar başarı aldı. İyi bir network, kariyer yolunda fark yaratmak isteyenler için ciddi bir önem arz ediyor.

Daha güçlü bir network sahibi olabilmeniz için dikkat etmeni gerekenler:

1) Network kimleri kapsamalıdır?

Network ağınız, birlikte çalıştığınız insanları, aynı okuldan mezun olduğunuz kişileri, bireysel anlamda ya da kurumsal çerçevede sektörünüzden tanışma fırsatı yakaladığınız insanları ve arkadaşlarınızı kapsamalıdır. Ağınız genişledikçe kontrolü sizin için zorlaşacaktır. Bu sebeple gelecekte iş anlamında size bir faydasının olmayacağını düşündüğünüz insanları ağınıza dahil etmeniz doğru bir tercih olmayacaktır.

net1

2) Çekimser olmayın!

Kariyer hedefinizde size yol gösterici olacağını düşündüğünüz ya da zamanı geldiğinde kendinizi ona karşı doğru ifade edebileceğini düşündüğünüz  insanlarla bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Konuştuğunuz her insan kendi kariyerinde en az bir kere yardıma gereksinim duymuştur. O yüzden bu insanlar ister istemez size karşı yardımsever olacaktır.

net2

3) Nasıl iletişim kurduğunuz çok önemli.

Kendiniz ifade etmekten çekinmeyin lakin kendinize olan güveninizi de abartmayın. Kendiniz gibi olun. İletişim kurarken çok fazla konuşmayın, daha çok dinleyici olmaya çalışın. Aşırı samimiyetten ve gereksiz övgülerde bulunmaktan kaçının. Profesyonelce davranın.

net3

4) Fırsatları kaçırmayın.

Her durumda güçlü bir network oluşturmanıza yardımcı olacak fırsatları kaçırmayın. Yeni insanlarla tanışın. Bu insanlarla yüz yüze gelebileceğiniz platformlarda bulunun. Sektörünüzle direkt olarak ilgili olan etkinlikleri takip etmeye çalışın.

net4

5) Ağınızı düzenli olarak takip edin.

Sosyal ağları kullanmak bu anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin etkin bir Linkedin kullanıcısı olarak tüm network oluşumunuzu buraya aktarıp buradan takip edebilirsiniz. Ağınızı genişletmeden önce neyle karşılaşacağınızı iyi öğrenin. Unutmayın ki ağınızdaki kişilerle güçlü iletişimler kurmak, kahve içmek ve ya yemeğe çıkmak internette iş aramaktan daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacak.

net5

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/