Eğer İşten Çıkarıldıysanız Mülakatta Bu Konuda Yalan Söylemeyin, Onun Yerine Bunu Yapın

İşten atılmak gariptir. Bazen hak etmişsinizdir, bazen hak etmemişsinizdir. Her iki durumda da, gelecekteki bir iş görüşmesinde bunu açıklamak zor olabilir.
Ancak kovulmak sizi kötü bir kişi yapmaz, ve de yeni bir görevde veya yeni bir şirkette yıldız olamayacağınız anlamına gelmez.
Peki ya işten atılma ile ilgili barışı sağlayamadıysanız? Veya potansiyel bir işveren neden son işinizden ayrıldığınızı sorarsa? Sadece açıklama yapmadan “kovuldum” demek harika bir yöntem değil ve çoğumuz yalan söylemenin daha kötü olduğunu biliyoruz. Öyleyse, bir mülakattayken şüpheli bir ayrılmayı açıklamanız istendiğinde ne söylemelisiniz? Başarılı köşe yazarı olan Alison Green, bunun basit bir çözümünü paylaşıyor.
1) Yalan Söylemeyin

Green’e göre, kovulmanızı örtbas etmeniz kendinizi felakete hazırlamanızdır. Yalan söyleyip gönüllü olarak ayrıldığınızı söylerseniz, işvereniniz referanslarınızla temasa geçtiğinde ya da kontrolü bir tarama yaptığında gerçeği öğrenecektir. Ve eğer bu olursa, söylediğiniz yalan yeni işiniz ile ilgili olumlu sonuçları yok edecektir. Oysa dürüst bir açıklama genellikle bunu yapmaz.


2) Kısa Tutun

Uzun soluklu bir açıklamaya gerek yok. “Çok fazla şey söylemek oldukça savunmacı bir izlenim bırakacaktır” şeklinde yazıyor Green. Tipik olarak ihtiyacınız olan tek şey neler olduğunu açıklayan birkaç cümledir.
3) Senaryoyu Takip Edin

Neden kovulduğunuzla ilgili soruları başarıyla yanıtlamanın anahtarı, öğrendiklerinize ve ileride nasıl gelişmeyi planladığınıza odaklanmaktır. Green, görüşmeyi yapan kişi neden işten atıldığınızı sorduğunda yapmanız için 2 senaryo sunar:
1. “Aslında bıraktım. Bu benimle alakalı, açıkçası bende olmayan oldukça gelişmiş tasarım becerileri gerektiren bir işti. Hıza erişebileceğimi düşündüm ama ne kadar öğrenmem gerektiğini küçümsedim. Sonrasında bana doğru bir çağrı yaptılar ve bu beni rahatlattı.”
2. “Aslında bıraktım. İş yükü çok ileri seviyedeydi ve yeterince bununla ilgili konuşamadım. Yoğunluk nedeniyle hatalar yaptım. İş yükü bu kadar ileri seviyede olduğunda erken iletişim kurmak çok önemliymiş. İşleri öncelik sırasına koyarken yöneticimle de aynı noktada olamadık. Bu konulardan önemli dersler edindim.”
Green, “az ama öz, sakin ve savunmasız” kalmanızı söylüyor. En önemlisi, kendi değerinizi hatırlayın…
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/