Çalışanlarınız Neden Sizinle Yollarına Devam Ediyor?

BayilikListesi

BayilikListesi

B2B dünyasından bayilik teklifleri ve fazlası www.bayiliklistesi.com

Faaliyet gösteren bir şirket için bünyesinde eski, sadık ve güvenilir çalışanlarının bulunması her zaman büyük bir artı olarak görülür. Şirketlerini yarı yolda bırakmayan, işlerini seven ve o şirketten vazgeçemeyen bu çalışanların işi bırakması; şirketlerin kısa süreli gibi görünen ancak etkisi uzun süren olumsuzluklarla yüzleşmelerine neden olabilir. Amerika’da yapılan araştırmalar sonucunda; paranın personeller için tek motivasyon kaynağı olmadığı net bir şekilde ortaya koyulmuş ve personellere firmalarının rakiplerinden daha cazip teklifler gelse de bu çalışanların iş değiştirmediği sonucuna varılmıştır. Peki neden? Neticede herkes özünde para kazanmak için çalışmıyor mu? Aslına bakarsanız mevcutta tatmin edici bir maaş alan çalışanlara farklı firmalar daha yüksek tekliflerle gelseler dahi çalışanlar bu teklifleri reddediyor. Şirkete duyulan bu bağlılığın ardındaki nedenleri sizin için bir araya getirdik.

Çalışanlar Şirketlere Karşı Duygusal Bağlılık Duyabiliyor

Çalışanlarınız; ekip arkadaşlarına, size, markanıza veya firmanızın vizyonuna bağlılık duyup şirketinizle duygusal bir bağlantı oluşturmuşlarsa sadece yüksek ücret teklif edildiği için firmanızdan ayrılmazlar. Süreçlere dahil olan personeller firmanızla duygusal yakınlık kurdukları zaman normalden daha fazla zaman, enerji ve kaynak harcamaya hazır olurlar.

Şirketlerin organizasyon yapısının sürekliliği düşünüldüğünde “bağlı” personeller yaratmanın kritik öneme sahip olduğu çıkarımını yapabiliriz. Çalışanların bağlılığını kazanmak ise düşünüldüğü kadar çetrefilli bir süreç değildir. Personelleri birey olarak görüp onları takdir ederek, başarmaları için gerekli motivasyonu sağlayarak ve onlara yatırım yaparak bağlılıklarını kazanabilirsiniz. Personellerinizi yakından tanıyarak ve onların motivasyon kaynaklarını öğrenerek şirketinizle aralarında duygusal bir bağ oluşturabilirsiniz.

Çalışanlar Kendilerine Gösterilen Saygıdan Vazgeçemiyor

İyi liderler çalışanların ayrı birey olduklarını bilerek ve kabul ederek bir tutum içerisinde girmelidir. Karşılıklı anlayış ve fikirlerine saygı göstererek personellerinin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak liderlerin en büyük öncelikleri arasında yer almalıdır. Personellerin çabaları takdir edildiği, fikirlerine saygı duyulduğu bir çalışma ortamında başarı ve üretkenlik de doğrudan gelecektir. Çalışanlara obje olarak yaklaşılırsa onların tutumları da bağlılıktan çok uzak olacaktır. Çalışanlarınıza saygı duyduğunuzu belli etmek istiyorsanız öncelikle sorumluluklarının fazla olduğunu ve bu sorumlulukların üzerinden başarıyla geldiklerini düşündüğünüzü onlara hissettirmelisiniz. Anlayışlı davranmayı sürdürerek gelişimlerine tanıklık edebilirsiniz.

Kişisel Muamele Görmek Çalışanların Bağlılıklarını Arttırır

Çalışanların bağlılıklarının ardındaki nedenlerden biri de yöneticileri tarafından kişisel muamele görmeleridir. Şirketlerin kapsamı genişledikçe ve çalışan sayısı arttıkça bu davranışı sergilemek zor olsa da imkansız değildir. Organizasyon yapısı karmaşık olan şirketler birim yöneticileri aracılığı ile çalışanlarını daha yakından tanıyabilir ve onlarla kişisel ilişkiler kurabilir. Personellerinizin adını bilmek, onlara adıyla hitap etmek, onların neler sevdiğini incelemek ve bilinenlerden yola çıkarak onlarla iletişim kurmak kendilerini farklı hissetmelerini sağlar. Lider olarak siz bu başarıyı sağlarsanız çalışanlarınızın duygusal bağlılığını da kazanmamanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Onlara ailenizin parçası gibi davranmayı sürdürdüğünüzde iş ilişkiniz bambaşka bir boyuta taşınacaktır. Aile içindeki sorunların geçiciliği, aile bireylerinin birbirine bağlılığı, birlik için verilen mücadeleler çalışanlarınız tarafından da gösterilecektir.

Çalışanlarınızın bağlılığını arttırmak ve onları şirketinizin bir parçası haline getirmek için çaba harcamanız gerektiği konusunda hem fikiriz. Güvenilir çalışanlarınızın olması şirketinizin en büyük kaynağı olacaktır. Fakat bunun zaman içerisinde başarılabilecek, özel bir bağ olduğunu unutmamalısınız. Az önce saydığımız unsurları içselleştirerek siz de çalışanlarınızla aranızdaki iş ilişkisinin köklerini derinleştirebilirsiniz.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/