İş Hayatında Kendinizi Tanımlarken Kaçınmanız Gereken 7 Kelime

İstisnasız hepimiz zaman zaman farklı çalışma gruplarında ya da iş hayatında kendimizi tanıtmak zorunda kalırız. Böyle zamanlarda da olabildiğince iyi şekilde sunmak isteriz özelliklerimizi, yeteneklerimizi ve kendimizi. Yazılı olmayan bir kurala uyar gibi. Fakat bazen öyle kelimeler var ki olumlu etki yaratmak isterken tüm sunumumuzu, ifadelerimizi gölgede bırakıp yanlış anlaşılmalara ortam hazırlayabilir.

Bunlardan 7 tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.


1)  İnovatif

Çoğu firma inovatif olmayı savunur. Çoğu insan inovatif olmayı savunur. Kısacası herkes bir şekilde inovatif olmayı savunur. Ancak durum tamamen bu ifadeyle açıklanamıyor. İnovasyon kelimesi sanılanın aksine başarıyı kesinlikle getiren bir önkoşul olarak görülmüyor . Bu kelime yerine ‘yeni’ ya da daha basitçe ‘daha iyi’ söz öbeğini kullanırsanız tamamıyle olumlu yansımanıza kafi gelecektir.


2) Kapsamlı İş Tecrübesi

Eğer karşınızdakilere karşı ‘kapsamlı’ ya da ‘… yıllık’ iş tecrübesi ifadelerini kullanıyorsanız klişeden öteye gidemediğinizi ve bu kelimelerin size bir şey katmadığını iyi bilmeniz gerekli. Çünkü aslında bir işte ne kadar fazla süre çalışırsanız çalışın bu aynı zamanda sizin o iş alanıyla sınırlı kaldığınızı, hatta kötü bir iş hayatınız olduğuna dair ipuçları verebilir.

En güzeli nasıl bir iş yaptığınızı ve neler yapabildiğinizi anlatmanız olacaktır. Zaman konusuna sorulmadığı sürece asla girmeyin.


3) Sonuç Odaklı

Gerçekten mi ?  Siz bu kelime öbeğini kullandığınızda odaklı olduğunuz tek şey neye karşılık para kazanacağınız olarak algılanabilir. O yüzden gönül rahatlığıyla bu kelimeyi hayatınızdan çıkarabilirsiniz.


4) Kreatif

İnsanların artık duymaktan ve okumaktan  sıkıldığı kelimelerin başında geliyor. ‘Efektif’ ve ‘Takım Oyuncusu’ da bu gruba alınabilir. Evet iyi anlamlı kelimeler gibi duruyor olabilirler ancak bunları kullanarak başladığınız cümleler size daha sonra söyleyeceğiniz bilimum anlamları kaybettirebilir.


5) Dinamik

Bu kelimeyi kullandığınızda 2 yorum yapılabilir.

Ya her işe atılan bir hiperaktifsiniz , ya da birbirinden bağımsız durumları uydurmakla vakit harcıyorsunuz. Her iki durumda da ‘Dinamik’ olmaktan değil kelimeyi kullanmaktan kaçınmakta fayda var.


 6) Benzersiz

Bunun açıklamasına bile gerek yok aslında. Unutmayın ki tümüyle benzersiz hiçbir insan yoktur. Özellikle iş hayatında. O yüzden abartıdan kaçının. Benzersiz olmak kadar imkansız bir şey olamaz sizin için. Parmak izinizden bahsetmek isterseniz başka.


7) Stratejist

Bir şirket sahibi olabilirsiniz. Yüzlerce müşteriniz  ve ortaklarınız olabilir. Ama bu sizi stratejist yapmaz. O insanlar sadece sizden yardım talep eden , bir şeyler danışmak isteyen kişiler. Gerçekten böyle bir kelimeyi kullanmak için mantıklı bir açıklamanız varsa paintball savaşında takım kaptanı olmanız lazım. Stratejiler üretmiş olabilirsiniz ama bunları ekibinize, amacınıza uygulamak isterken bu kelimeyi kendiniz adına kullanıp negatif etki bırakmayın.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/