Genç Yaşta Başarılı Olmak İçin Şimdiden Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Bazı insanların genç yaşta nasıl bu kadar başarılı olduğunu merak ettiğiniz oldu mu?

Kesinlikle olmuştur.

Harika bir fikrin, motivasyonun, azmin ve biraz şansın elbette ki yardımı dokunur ancak başarılı insanların çoğunun paylaştığı ortak alışkanlıklar da bulunuyor.

İşte bu başarılı kişilerin yükselmesine yardımcı olan 9 alışkanlık:


1) Meditasyon yapın.

Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio, 2013 yılında The Huffington Post’a şunu söyledi;

“Bugün elde etmiş olduğum başarının en büyük unsuru, hayatımdaki diğer her şeyden çok meditasyondur.”

Bunu düşünen tek kişi Dalio değil. Oprah, Rupert Murdoch, Russell Simmons, Arianna Huffington, Bill Ford ve Padmasree Warrior gibi isimler de meditasyonun, başarılarının oldukça büyük bir etmeni olduğunu söylüyorlar.

Rahatlayarak, egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek ve yeterli derecede uyuyarak bedeniniz ve zihninizle ilgilenmek, başarılı olma şansınızı artırır.


2) Erken kalkın.

Başkan Obama, Richard Branson, Jack Dorsey, Larry Schult, Tim Cook ve Xerox’un CEO’su Ursula Burns erken kalkmalarıyla tanınan kişiler.

Peki, bu başarılarına nasıl katkıda bulunuyor? Çünkü erken kalkanlar, gelenleri yanıtlayarak, egzersiz yaparak ve kendilerine kişisel zaman ayırarak güne diğer insanlardan daha önce başlıyorlar ve aynı zamanda daha mutlu ve daha verimli olma eğilimi gösteriyorlar.


3) İletişim ağı kurun.

Başarılı insanlar iletişim ağı kurmanın önemini bilirler. Aslında araştırmalarda, iletişim ağı kurmanın insanların iş hayatlarında daha yüksek performans göstermelerine neden olabileceği ve iş bulma şansını artırdığı bulundu.

İletişim ağı kurmak başarılı insanların daha inovatif olmasına yardımcı olur. Dale Carnegie’nin bir klasiği olan “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” kitabına göre, başarılı insanlar nadiren şikayet ediyor ya da eleştiride bulunuyorlar. İçten davranıyor ve empati kurmaya çalışıyorlar.


4) Kendinizi meşgul edecek bir şeyler bulun.

Başarılı insanlar nadiren boş dururlar. LBJ ve Robert Moses gibi üstün başarılı kişiler, haftada 60-65 saat çalışmakla tanınırlar. Elon Musk ise haftada 80-100 saat çalıştığını söylüyor ve ekliyor;

“Bir girişimcinin, bu tür bir iş ahlakına sahip olması gerekir.”


5) Ne zaman “Hayır” demeniz gerektiğini bilin

“Başarılı insanlar ile gerçekten başarılı arasındaki fark, gerçekten başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demeleridir.” – Warren Buffett

Başarılı insanlar, olumsuzluğa, ek işe ve zaman kaybı olacak aktivitelere “hayır” diyerek, üretkenliklerini artırmaya odaklanabileceklerini bilirler. Eğer herkese ve her şeye “evet” demiş olsalardı, dikkatleri fazlasıyla dağılırdı ve böylece yapılması gereken işleri başarıyla tamamlayamazlardı.


6) Televizyon izlemeyin, bir şeyler okuyun.

“Zengin Alışkanlıklar: Varlıklı Bireylerin Günlük Başarı Alışkanlıkları” kitabının yazarı Thomas Corley’e göre, zengin insanların %67’si günde sadece bir saat ya da daha az televizyon izliyorlar. Corley ayrıca varlıklı kişilerin sadece %6’sının reality show[1] programlarını izlerken, yoksul insanların %78’inin bu programları izlediğini de söylüyor.

Buna ek olarak, varlıklı kişilerin %86’sı okumayı severken, etkileyici bir şekilde %88’i günde 30 dakika ya da daha fazla süreyi kişisel gelişim hakkında bir şeyler okuyarak geçirdiklerini iddia ediyor.


7) Bir gece önceden yapılacaklar listesi hazırlayın.

Başarılı insanların, bir sonraki gün önceliklerini belirleyebilmek için, bir önceki geceden yapılacaklar listesi hazırladıkları bilinen bir gerçek. Aynı zamanda, hangi kalemlerin en önemli olduğunu belirlemek amacıyla listelerindeki maddeleri numaralandırıyorlar.


8) Hedefler koyun ve bunları vizyon haline getirin.

Joel Brown, Entrepreneur için bir takım yüksek derecede başarılı kişi ile röportajlar yaptı ve şunu buldu;

“Röportaj yaptığım başarılı insanların %95’i hedeflerini, planlarını ya da başarı ile ilgili vizyonlarını düzenli bir şekilde yazıyorlar.”

Başarılı insanlar, kendilerini bekleyen zorlukların üstesinden gelmek için, bunu bir önceki gece ya da sabah ilk iş olarak yapıyorlar.


9) Paranızı yönetin.

Başarılı insanlar, mali durumlarını başarıyla yönetebildikleri için bugün bulundukları yere geldiler. Bu da, paraları ile akıllıca yatırımlar yaptıkları, yeni fırsatlar aradıkları ve acil durumlar için bir kenara ayırdıkları birikimleri olduğu anlamına gelir.Şans ve hazırlığın her zaman başarıya ulaştığını söyleyen eski bir deyiş vardır. En başarılı olan insanlar, devamlı olarak hazırlık yaparak kendilerini başarıya hazırlarlar. Başarılı insanlar şansın kendilerini bulacağına inanırlar ve genellikle de şans onları bulur.

Kategoriler: Başarı, Kariyer, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/