Kendini Tanımak Neden Önemlidir?

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

“Kendini tanımak, bütün bilgeliğin başlangıcıdır.”

Kararlar veriyoruz, tercihler yapıyoruz, kendimiz için “en iyi” olanı arıyoruz daima. Peki bunu yaparken ne kadar doğru yoldayız? Kendimizi ne kadar tanıyoruz da kendimiz için en iyi olanı seçiyoruz? Tüm bu sorulara cevap olması amacıyla bu yazımızda sizlere kendini tanımanın öneminden ve bize olan faydalarından bahsedeceğiz!
Her şeyden önce açıklanması gereken bir konu var, nedir bu “kendini tanımak”?
En sevdiğiniz rengi, en sevdiğiniz şarkıları bilmek midir kendini tanımak? Aslına bakarsanız hayır. Bunlar her ne kadar size ip uçları verse de aslında kendini tanımak çok daha derin anlamlar içerir. En büyük korkularının farkında olmak, en güçlü-en zayıf yanları tanımak, olaylar karşısındaki tutumunu önceden kestirebilmektir “kendini tanımak”. Sizi, sizden daha iyi kimse bilemez. Başınıza gelecek bir olayın sizi ne kadar etkileyeceğini de siz bilirsiniz, iç dünyanızda neler yaşandığını da.
“Böyle bir şey yaşamak beni çok üzer.” diye düşünüp öngörebilecek olan da sizsiniz, “Bunlar beni etkilemez, ben böyle şeyleri umursamam.” diyebilecek olan da. İç dünyanızın, beyninizin içinden geçenleri bilmektir aslında kendini tanımak ve sandığınızdan çok daha önemlidir. Kendisini gerçekten çok iyi tanıyan bir insan hem yapacağı tercihlerde daha başarılı olur hem de hayatın zorluklarıyla daha kolay bir şekilde mücadele eder. Kendinizi tanıdıkça daha sağlıklı kararlar alırsınız, dış dünyanın kötülüklerinden iç dünyanızı daha iyi korursunuz. Daha güçlü ve sağlam bir kişiliğe sahip olmanızı sağlar tüm bunlar.
Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri ise “kendini tanıma”nın uzun bir süreç, belki de bir yolculuk olduğudur. Tecrübe edindikçe kendimizi tanırız, zorluklarla mücadele ettikçe öğreniriz gerçek benliğimizi. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir, yaşanılan olayları iyi analizleyip kendi doğrularımızı-yanlışlarımızı fark edebilmemiz gerekir.
Peki, nedir “kendini tanıma”nın bize faydaları?

– Mutluluk

Kendinizi daha iyi tanıdıkça daha mutlu bir insan olursunuz. Çünkü aslında kim olduğunuzu ifade edebiliyorsunuzdur ve isteklerinizin, sizi mutlu edecek olan şeylerin farkındasınızdır.

– Daha az iç çatışma

Dışa yansıttığınız tutum ve davranışlarınız, duygu ve düşüncelerinizle uyumlu olduğu sürece daha az iç çatışma yaşarsınız. Bu da kendini tanıyan insanların yapacağı bir şeydir.

– Daha iyi kararlar verebilme

Kendini tanıyan bir insan, yeni alacağı gömlek gibi ufak kararlardan tutun da evleneceği kişiyi seçmek gibi büyük kararlara kadar her konuda çok daha sağlam adımlar atar. Verdiği kararlar, kişiliğiyle örtüştüğü için çok daha sağlıklıdır.

– Kendini kontrol edebilme

Kendinizi tanırsanız, sizi neyin motive edeceğini ya da üzeceğini, yıpratacağını iyi bilirsiniz. Bu da kendinizi kontrol edebilmenizi sağlar. Hangi değerlerin ve amaçların sizin iradenizi aktive edeceğini iyi bilirsiniz.

– Sosyal baskıya direnç

“hayır” demek çoğu insan için oldukça zordur ve büyük bir problemdir. Bu biraz da kendini tanımamaktan kaynaklanır. Kendini iyi tanıyan bireyler toplumsal baskılara karşı daha dirençli bir hale gelirler ve “hayır” demeleri gereken noktalarda asla “evet” demezler. Kendini tanımak beraberinde özgüveni ve özsaygıyı da getirir.

– Tolerans ve başkalarını anlayabilme

Zayıf yönlerinizin farkında olmanız ve karşılaştığınız zorluklardan edindiğiniz tecrübeler başkalarını daha iyi anlamanızı sağlar ve empati yeteneğinizi güçlendirir. Bu da insanları ve olayları daha iyi anlamanızı ve tolere edebilmenizi sağlar.

– Canlılık ve memnuniyet

Kim olduğunuzu bilmek sizi daha canlı hissettirir ve yaşamınızdaki deneyimleri daha değerli kılar. Gerçek anlamda yaşadığınızı hisseder ve hayatın zevkini tam anlamıyla çıkartırsınız.
Kendini tanıyor olmanın en güzel yanlarından biri de kendinize karşı dürüst olmanızı sağlamasıdır. Örneğin; yalnız kalmayı, yalnız bir şeyler yapmayı seven bir insan olduğunu fark ettiğinizde kendinize daha fazla zaman ayırmaya başlarsınız. Çünkü sizi mutlu eden şeyi keşfetmişsinizdir, kendinizi zorlayarak devamlı kalabalık ortamlarda kalmak zorunda değilsinizdir artık! Daha özgür hissetmeye başlarsınız. Kendinizi kalıplara hapsetmez, olması gerektiği gibi değil de içinizden geldiği gibi yaşamaya başlarsınız. İşte bu yüzden herkes kendisini tanımalı ve bunun ne kadar değerli olduğunun farkına varmalı. 🙂
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/