Patronlar Çalışanlarına Etkili ve Güçlü Sorular Sormalı

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Harika bir patronun ölçütü, sadece takımlarının performansı değil, aynı zamanda nasıl gelişim gösterdiğidir. Harika bir patron, çalışanlarını, yeni hedeflere yükselten yetenekleri artırır. 

Bu nasıl oluyor?

Koçluk… Büyük yöneticiler, onlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine çalışanlarını eğiterek yeteneklerini artırır. Bu, çalışanların sorunlarını kendilerinin belirlemesini sağlar ve bu sayede mümkün olandan daha hızlı bir şekilde gelişmelerine yol açar. 
Koçluk, içgüdüsel değildir – aslında koçluk, kendi kendimize problem çözme iç güdümüze ters düşer. Dolayısıyla koçluğun temelleri iç güdüsel değil, öğrenilmelidir. 
Koçluğun temellerinin tamamını bu makalede öğrenemezsiniz, muhtemelen LinkedIn Öğrenme Eğitmeni Lisa Gates‘in dersi olan “Koçluk ve Çalışanları Geliştirme” yi izlemelisiniz… 
Büyük bir koçunda dediği gibi, büyük koçluk temel bir yetkinlik olan etkin, güçlü ve büyük sorular sorma yeteneğini geliştirmeyle başlar. Peki, yönetici olarak çalışanlarınıza sormanız gereken güçlü,etkili sorular nelerdir?
Gates’e göre, etkili ve güçlü koçluk soruları sormanın bir kaç önemli özelliği var: 
1) ilki ve en önemlisi; yöneticiler karar vermek veya eleştiri yapmak yerine soru sormalılar. Örneğin, bir çalışan verilen görevi geciktirirse, yanlış bir yaklaşımdır onlara ders vermek. Bunun yerine, düzgün bir şekilde koçluk yaparak, çalışanın sorumluluklarını şu sorularla yanıtlamanız gerekir: Son teslim tarihinizi kaçırmanıza ne engel oldu? Bunu gelecekte nasıl önleyebilirsiniz?
2) Soruların açık uçlu olması gerekir. Bir kişiye evet ya da hayır sorusu sormak nadiren gelişimine neden olur. Meslektaşlarıyla birlikte çalışmayı sevdiklerini bir çalışana sormazsınız, muhtemelen evet cevabı alırsınız. Bunun yerine, çalışanlara, düşüncelerini ve onları teşvik eden bir meslektaşı ile nasıl çalıştığını sorun.
3) Son olarak, tek bir soru genellikle yeterli değildir. Birine verilen görevi zamanında tamamlamasını engelleyen şeyleri sorduğunuzda, size “zamanımı etkili bir şekilde yönetemedim” derler, orada takılı kalmayın. Daha fazla soru sorun – zamanınızı nasıl yanlış kullandınız? Bir daha ki sefere zamanınızı daha iyi yönetmek için ne gibi farklı şeyler yapabilirsiniz? Bu tip sorular, çalışanları sorumlu tutması açısından ve sorunun kökünü bulmalarını sağlayan kritik bir önem taşır. 

Patronların çalışanlarına sormaları gereken etkili, güçlü sorulardan bazı örnekler:

Tamam, etkili bir koçluğun temel ilkesi : etkili, güçlü sorular sormak. Ancak patronların çalışanlarına sormaları gereken etkili, güçlü soruların bazı örnekleri nelerdir?
Gates, etkili, güçlü soruların bir listesini bizlere sunuyor. İşte birkaç örnek: 
Hedefe dayalı güzel sorulara örnekler: Ne üzerinde odaklanmak istersiniz? Şuan olmayan bir şey olsa, onunla ne yapmak isterdin? Hedefini gerçekleştirmek için yapılması gereken şeyler nelerdir? 
Bir durumu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak değerlendirme sorularına örnekler: Bu ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşir? O kişinin bu durum hakkındaki algısı nedir? Şimdiye kadar neleri denediniz?
Bir çalışanı, çözüm üretmeye teşvik eden sorulara örnekler: Eylem için hangi olasılıkları görüyorsun? Bu seçeneklerin yararları ve zararları nelerdir? Kimler yardımcı olabilir?
Eylem ögelerini tanımlayan sorulara örnekler: Sonraki adımlarınız neler? Kesin olarak onları ne zaman alırsın? Bu şekilde ne alabilirsin?

Nihai görüş:

Mükemmel sorular sormak, etkili koçluk için gerekli bir beceridir. Çalışanın vereceği cevap için düşünmesini ve bir çözüm üretmesini sağlayan güçlü sorular sormazsanız, çalışanı geliştiremezsiniz.
Ancak etkili, güçlü soruları sormak, bir koçun ustalığı için gereken tek beceridir. Ayrıca, nasıl etkili bir şekilde dinleyeceğinizi, mazeretleri kabul etmeden ne kadar sempatik olabileceğinizi ve geri bildirim vermeyi vb. bilmeniz de gerekir.
Bu becerileri yönetmenin getirisi büyüktür. Harika bir koç, çalışanlarını geleneksel yönetimlerin yaptığı şekilde meşgul etmez. Ayrıca, onları geleneksel bir yönetim tezgahından çok daha hızlı geliştirirler. 
Son bir görüş: Son zamanlarda, 500’den fazla öğrenme ve geliştirme uzmanına, Kuzey Amerika’daki organizasyonlardaki yöneticilerin öğrenmeyi en çok istedikleri beceriyi sorduk.
Onların cevabı: KOÇLUK
Gerçekten seçkin bir yönetici olmak istiyorsanız, koçluğun temellerini öğrenmekle başlayın…
Linkedin post, Paul Petrone
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/