Adobe’a Göre İş Mülakatlarında Başarıya Ulaşmak İçin Günümüzde Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

Adobe geçtiğimiz haftalarda bir araştırma yaptı ve bu araştırmaya göre, gelecekte yaratıcı temelli beceriler en belirleyici etkenler arasında olacak.
Mülakatlarda fark edilen en büyük açıklardan birinin kişinin özgeçmişinde belirttiği yaratıcı ve sosyal becerilerin çalışanlar tarafından işe yansıtılmaması.
Creative Cloud başkan yardımcısı Mala Sharma:

“Açıkçası, kuruluşların farkına vardıkları ihtiyaçlar arasında yaratıcılık açığı olarak adlandırdığımız şey var. Adobe açısından bakarsam; yaratıcılığın, yarının iş gücünde süper güç olduğuna inanıyoruz. Geçen yıl Kai-fu Lee (teknoloji yöneticisi), yapay zekanın gelecek 15 yılda içinde iş alanlarının yüzde 40’ını nasıl değiştireceğini açıkladı ancak yaratıcı işler, insanlar için daha güvenilir.”


2 Milyon İş İlanının En Az %71’inde Aranan 5 Beceri Bulundu

18 farklı kategoriden 2 milyon başvuru incelendi ve en çok aranan beceriler listesi ortaya çıktı.
1) Karmaşık Problem Çözebilme
2) Yaratıcılık
3) Eleştirel Düşünce
4) İnsan Yönetimi
5) Diğer Çalışanlarla Uyum Sağlamak

Dikkat edileceği üzere yukarıdaki özellikler yazım kuralları ya da işin teknik becerilerine hakim olma gibi kolay ölçülebilir özellikler değil.

Mala Sharma bu tabloyu şöyle özetliyor:

 “Çoğunluk bu becerileri arıyor ancak insanlar özgeçmişlerin çoğunda onları beceri olarak tanımlamıyor. Bireyler olarak daha çok niteliklerimize veya eğitimlerimize odaklanma eğilimindeyiz” diyor. Yaratıcı beceriler, daha çok “yaratıcı” görevlerle ilişkilendirilemeyen veri bilimi, hemşirelik, sosyal hizmet, bilgi güvenliği, inşaat ve pazarlama gibi kategorilerde aranıyor ve bulunamıyor.”


Bu Becerilerin Eğitimine Verilen Önem Her Geçen Gün Artıyor

Adobe’un global eğitim programlarının başkanı ve ingilizce öğretmeni Tacy Trowbridge, Adobe’un NASA ve Royal Shakespeare gibi şirketlerle ortaklık yaptığını söylüyor.
Bu noktadan amaç 700 bin öğretmeni, öğrencilere yaratıcı yaklaşımla problem çözmeyi nasıl öğretebileceklerine ilişkin kaynaklara bağlayan online eğitim modelleri hakkında bilgilendirmek.
Trowbridge, proje temelli bir yaklaşım, iş birliği, iletişim ve yaratıcı problem çözme yeteneği büyük bir fark oluşturabilir.
Bu yeteneklerin sadece CV’lerde yazılması ama gerçek hayatta karşılanmaması artık işe alım süreçlerinde fark edilir bir duruma geldi. Bu yüzden bu becerileri nasıl kullandığınızı anlatmak, bir aday olarak öne çıkmanızı sağlayacaktır.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/