Hindistan’da 2 Odalı Bir Evde Doğan Google CEO’su Sundar Pichai’nin Öyküsü

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Tam adı Pichai Sundararajan. 1972 yılında Hindistan’da doğdu ve 2015 yılından beri Google’ın CEO’su olarak görev yapıyor. Ana vatanı Hindistan’da bir kahraman olarak görülüyor. Delhi Üniversitesi öğrencileri ile yaptığı bir söyleşide kendisine “Sen bizim yapmayı hayal ettiğimiz şeyleri yaptın.” denilmesinden anlıyoruz bu hayranlığı. Evli ve iki çocuk babası olan Pichai çalışkanlığı ve yenilikçi fikirleriyle kendisine sıfırdan bir kariyer çizmiş.

Pichai, Hindistan’ın Chennai şehrinde büyüdü. Babası elektrik mühendisi ve annesi çocuk sahibi olmadan önce stenograflık yapıyordu.

Stenografi, alfabeyi, noktalama işaretlerini ve kelimeleri semboller ve kısaltmalarla yazma sistemi.Ailesinin durumu çok iyi olmayan Pichai, doğduğu 2 odalı dairelerinin oturma odasında küçük kardeşiyle birlikte uyuyordu.

Durumları iyi olmadığından, küçüklüğünde hiç arabayla yolculuk yapmadı ve televizyon seyretmedi.

Pichai’nin her zaman sayıları hatırlamak konusunda yeteneği vardı. Ailesi bunu, telefonlarında çevirdiği her numarayı hatırladığını gördüğünde fark etti.

Kendisi, arada sırada da olsa hala bu ezber yeteneğini toplantılarda kullanarak meslektaşlarının ilgisini topluyor.Bilgisayarlar ile ilgilenmeye başladıktan sonra Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü’nde Metalürji Mühendisliği okumaya başladı. Burada gösterdiği başarı ise kendisine Stanford’dan burs kazandırdı.

Bu arada, yazdığı ilk program bir satranç oyunuydu.

Kaliforniya’ya taşınmak onun için büyük bir sıçrayıştı.

Kendisi bir röportajında şöyle diyor:

“Teknolojiyi her zaman çok sevdim. Her zaman Silikon Vadisi’nde olma hayalim vardı. Küçüklüğümde Silikon Vadisi hakkında şeyler okur, amcamdan hikayeler dinlerdim.”Ancak Amerika’ya gittiğinde her şeyin çok pahalı olduğunu gördü. Aynı zamanda, kız arkadaşı Anjali’yi de çok özlüyordu.

Spoiler Alert: Anjali ve Pichai sonrasında evleniyorlar, biri kız biri erkek, iki çocukları oluyor.Ailesinin tüm birikimini kullanarak Yüksek Lisans eğitimi almaya giden Pichai, Stanford’daki eğitimini tamamlayamadı ve Pensilvanya Üniversitesi’nin Wharton MBA programına dahil oldu.

MBA’inden sonra ise ünlü bir danışmanlık şirketi olan McKinsey’de görev aldı.

1 Nisan 2004’te Google’ın merkezi olarak bilinen Googleplex’e mülakata gitti ve Google’ın arama çubuğu üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Aynı gün Google, Gmail’in tanıtımını yapmıştı. Pichai dahil herkes insanların birbirlerine ücretsiz e-postalar gönderilmesinin Google’ın yaptığı şakalardan biri olduğunu düşünmüştü.2006 yılında Microsoft Internet Explorer için varsayılan arama motoru olarak Bing’i duyurduğunda kıyamet senaryoları yazılmaya başlanmıştı.

Pichai, bilgisayar üreticilerini bu değişimin etkilerini azaltması için Google Araç Çubuğu donanımlarını kurmaya ikna etti.

Microsoft’un yarattığı bu problem Pichai’nin ilk başarılarından birini elde etmesine yardımcı oldu.

Kurucu ortaklar Larry Page ve Sergey Brin’i Google’ın kendi tarayıcısını inşaa etmesi gerektiğine ikna etti. Ve sonuç, Chrome: Bugün en çok kullanılan ve benim şuan bu içeriği yazdığım tarayıcı…Pichai, bir lider olarak her zaman sevilen ve karşı çıkmak yerine sonuçlara odaklanan biriydi. Bu tavrıyla dikkatleri üzerine çekti ve Google’da daha fazla sorumluluk almaya başladı.

Kendisi öncelikle başkan yardımcılığına terfi etti. Sonrasında Android İşletim Sistemi’ndeki çalışmaları, 2013 yılında kendisine Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevinin yolunu açtı.

En çok çaba gösterdiği işlerden biri de “Android One” idi. 5 milyar insanı daha çevrimiçi yapabilmek için düşük maliyetli akıllı telefonlar…

Ayrıca, Google’ın pahalı olmayan Chromebook dizüstü bilgisayarlarına güç veren işletim sistemi Chrome OS’in arkasında da o vardı.

Pichai’nin yükselişindeki bir başka dönüm noktası ise 2014 yılında, Google’ın 3.2 milyar dolara Nest’i almasında çok etkili olmasıydı.

Twitter tarafından üst düzey iş teklifleri almasına rağmen sadık bir Google çalışanı olarak kaldı.

Chrome, Android ve uygulamalardaki başarısı ve ustalığı 2014’ün sonralarında önemli bir başka terfi almasını sağladı.

Artık Larry Page’in sol koluydu. Üretim alanındaki neredeyse tüm işlerin başındaydı; arama, haritalar, Google+, altyapı…Google’ın şirket yapısı patlak verdiğinde Pichai’ye Google’ı yönetme görevinin verilmesi hiç de şaşırtıcı değildi. Zira kendisi zaten temel ürünlerin hepsinden sorumlu olduğu bir görevdeydi.

Pichai aynı zamanda inandığı konular hakkında konuşmaktan hiç çekinmeyen bir yapıya sahip.

Donald Trump’ın göç hakkındaki konuşmalarının birinden sonra şöyle yazdı:

“Korkunun değerlerimizi yok etmesine izin vermeyelim. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki, ve hatta dünyadaki, müslümanlara ve diğer azınlıklara destek olmalıyız.”

Pichai, Instagram kullanmıyor ve nadiren Tweet atıyor. Ancak aktif olarak kullandığı Google+ hesabı bize kişiliği hakkında birçok bilgi veriyor.

Örneğin kendisi, Nelson Mandela, Anthony Shadid, John McCarthy ve Aaron Swartz gibi isimlere hayran ve kriket oynamayı çok seviyor. Bir de Flappy Bird oyununu… Hatta Flappy Bird’ün yaratıcısı Dong Nguyen ile tanışmış.Google’daki bu hızlı yükselişine karşın olabildiğince mütevazi biri Sundar Pichai.

“Kendimiz hakkında düşünmeye iten ve güvensiz hissettiren insanlarla çalışmak her zaman güzeldir. Böylece, limitlerini zorlamaya devam edersin.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/