Ailesi Günlük 1$ Kazanırken Flappy Bird’ü Yaratan Gencin Hikayesi

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Zengin olan uygulama geliştiricileri arasında öyküsü en ilham verenlerden birinin Flappy Bird’in geliştiricisi Dong Nguyen olduğunu fark edeceksiniz. Dong, Vietnam’da yaşayan, hepimiz gibi evinde oturup televizyon seyreden, kalkıp okula giden, okulda öğretmenlerinden azar işittikten sonra stajyer olarak çalıştığı oyun geliştirme şirketine gidip Facebook’ta arkadaşlarının fotoğraflarını beğenip sonra tekrar evine dönen ve televizyon seyretmeye devam eden sıradan bir gençtir.
Ancak kader onun başına ağ örmeye kararlıdır ve Dong bir akşam evde oturmuş tavuklu noodle yerken Angry Birds’in çok kompleks bir oyun olduğunu düşünüp daha basitini yapmak ister ve bilgisayarını açıp iOS programlamayı öğrenmeye başlar. Öğrendiği dili test etmek için de dünyada görebileceğiniz en basit oyunlardan birini üç gün içinde yapar: Flappy Bird…
Hatta oyun o kadar amatörcedir ki, Dong oyunun grafiklerini bile bilgisayarında kurulu diğer oyunların dosyaları arasından çalar. Sonuçta ortaya beton kolonların arasından uçmaya çalışan minik, şapşal, aptal, yeteneksiz bir kuşun bitmek bilmeyen öyküsü çıkar. Oyuncuların da tek yapması gereken, belli bir ritim ile ekrana dokunmaktır.
Bu oyunu Apple Store’da ücretsiz olarak yayınlayan Dong elbette kimseyi etkileyemez. Milletin işi gücü yok da amatör çocuk oyunu mu oynayacaktı? Zengin olmak o kadar da kolay değildi elbette. Peki Dong’un oyunu nasıl oldu da bu kadar popüler oldu?
Dong, oyununun kategorisini “aile uygulamaları” olarak değiştirir. Bu sırada oyun sosyal medyada birkaç kişinin dikkatini çeker ve alay etmek amacıyla bu saçma oyunu paylaşırlar. Sonuçta insanlar ilk etapta alay etmek için merak ettikleri bu oyuna başlamışlardır artık ve çekirdek çitlemek gibi kendilerini durdurması zor bir alışkanlığın içinde bulurlar. Dolayısıyla oyunu oynamaya devam ederler.
Bir süre sonra da Dong’un Twitter hesabına küfürler yağmaya başlar. Bu sürükleyici ama bomboş, anlamsız, saçma oyunu yaptığı için. Oyuna bağımlı olanlar ölüm tehditleri savurmaya başlar. Oyun kısa sürede fenomene dönüşür. Dünya çapında herkes ondan bahsetmeye başlar. Oyun internette bir mim haline dönüşür.
Dong önceleri bu tepkilerden çok çekinip oyunu yayından çeker ancak sonra abileri onu akıllandırmış olacak ki, Vietnamlı sıradan bir çocukcağız olan Dong uygulama içi reklamlardan her gün 50 bin dolar kazacağı oyunu yeniden yayınlar. O günden bugüne kadar Vietnam’daki ailesi günde 1 dolar kazanırken o her sabah güne 50 bin dolar daha zenginleşmiş olarak başlar. Bugün serveti on milyonlarca doları geçiyor ve hızla büyümeye devam ediyor.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/