Musk’ın Hayallerini Gerçeğe Dönüştüren Kadın: Spacex’in Başkanı Gwynne Shotwell

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Gwynne Shotwell, Elon Musk’ın kurucusu olduğu Space Exploration Tecnologies(SPACEX) Şirketi’nde, başkan olarak çalışıyor ve şirketin büyümesinde hayati bir rol oynadığı biliniyor.
Peki, Elon Musk’ın arayıp İş Geliştirme Başkan Yardımcılığı görevi için çağırması üzerine, SpaceX macerası başlayan, aynı zamanda da iki çocuk annesi olan bu başarılı kadının hayatı nasıldı?

Gwynne Shotwell, 1963 yılında, Amerika’nın Illınois eyaletinde küçük bir bölge olan Evanston’da dünyaya geldi. Ortaokula kadar Libertyville’de okuyan Shotwell, eğitim hayatından sonra hayatında tam olarak ne yapmak istediğine karar verememişti.

O zamanlarında, geleceği ve kariyeri hakkında hayal kurmaya başlamamış olan Shotwell, annesinin seçimiyle bilim ve mühendislik alanına yöneldi.
Kariyerinin ilk zamanlarda, otomotiv sektöründe kariyerine başlamaya karar verdi ve Chrysler Corporation’a katıldı.

Chrysler’da, yöneticilik eğitimi programına katıldı ama daha çok uygulamalı mühendislik alanında çalışmak istediği için bu sektörde fazla kalmadı.
1988 yılında, otomotiv sektöründen ayrılarak El Segundo araştırma merkezinde bulunan Aerospace Corporation’da çalışmaya başladı.

10 yıl boyunca, burada uzay aracı tasarımı, uzay mekiği entegrasyonu, kızılötesi imza modellemesi olmak üzere şirketin çeşitli alanlarında çalıştı.


1998 yılında, El Segundo’da, düşük maliyetli roketler üreten Microcosm Incorporation’da uzay sistemi departmanına müdür oldu.

Burada yönetim kurulunda görev aldı ve iş geliştirmeden sorumluydu.
2002 yılında, Elon Musk’ın çağrısıyla, iş geliştirme departmanının başkan yardımcısı olarak SpaceX’e katıldı. Falcon araç ailesiyle, şirkete 5 milyar dolarlık bir gelir sağladı.

Shotwell, SpaceX’in 7. Çalışanıydı. Elon Musk, onu aradı ve iş geliştirme departmanı başkan yardımcılığı pozisyonu için bir görüşme yapmak istediğini söyledi. Birkaç dakikalık görüşmenin ardından şirketi turladılar ve Shotwell, SpaceX’te çalışmaya başladı. Başta, SpaceX ile bu kadar uzun süre çalışmayı düşünmemiş olsa da bu şirkette çalışmak, hayatının en büyük başarısı oldu.


Şimdi de, SpaceX’te başkan olarak çalışmaya devam ediyor ve günlük işlemler de dahil olmak üzere tüm stratejik ilişkileri o yönetiyor.

Başarıları, Dünya tarafından da takip edilen Gwynne Shotwell, 2011’de, Uzaydaki Bireysel Başarı alanında, “Dünya Teknoloji Ödülü”ne layık görüldü. Sonraki yıl da Uluslararası Uluslararası Onur Listesi’nde “Teknoloji’deki Kadın” ödülünü alan Shotwell, 2014’te, Forbes tarafından yayınlanan Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde yer aldı.
Görülüyor ki, kendini geliştiren, aynı zamanda iyi bir konuşmacı olan ve bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında etkinliklere katılıp başarılarını ve uzay teknolojilerini anlatan Gwynne Shotwell, Elon Musk için çok doğru bir tercih olmuş.
Musk’ın, risk alma ve geleneksel olmayan çözümleri ya da hedefler konusunda olağanüstü istekliliğine karşı her zaman anlayışlı olan Shotwell, Elon Musk ile çalışmak hakkında şunları söylüyor:

“Onunla çalıştığım 15 yıldan fazla süre boyunca, onunla iddialaşmamak gerektiğini ve bir işin yapılıp yapılmayacağını sorgulamamayı öğrendim.”

SpaceX’in başarılı olması için çalışan bu ikili, mucizeler yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/