Dünyaca Ünlü 32 Büyük Markanın İsimleri Nasıl Bulundu?

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Marka isimleri hep önemlidir. Akılda kalıcılığı, akıcı okunurluğu, özgünlüğü vb. açılardan büyük araştırmalar sonucu karar verilmesi gereken bir şeydir. Büyük markaların da çoğu bu en iyi marka isimleri koyarken bu kadar detaylı düşünmeden ve hatta belki de işlerin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmeden bir adım atmış olmalılar ki ortaya bu kadar ilginç hikayeler çıksın!

Peki güzel marka isimleri hangileri? Üç harfli firma isimleri nelerdir? Yabancı marka isimleri neler? En iyi firma isimleri hangileri? Tüm bu soruları bu içerikte yanıtlıyoruz. Gelin o ünlü marka isimleri nelermiş birlikte bakalım.


1) IKEA
Kurucu Ingvar Kamprad, isminin baş harflerini ve büyüdüğü köydeki tarlanın baş harflerinin (Elmtaryd ve Agunnanryd) birleştirerek IKEA ismini türetmiş.
ikea logo


2) Canon
Orijinal adı “Kwanon” (Budizm’deki bir tanrıçanın adı) olan firma 1935 yılında dünyaya yayılabilmek için ismini Canon olarak değiştirmiş.
canon logo3) Lego
Danca “leg got” yani “iyi eğlenceler” kelimelerini birleştirerek firmanın ismi türetilmiş. Akılda kalıcı marka isimleri arıyorsanız Lego’yu dikkate almalısınız.


4) Sony
“Ses” anlamına gelen Latince “Sonus” kelimesi, 1950’lerde Japonya’da “Akıllı ve güzel erkek çocukları” için kullanılmaktaydı. Firma da isminin kelime kökünü buradan alıyor.


5) Yahoo
“Yet Another Hierarchical Offisious Oracle” tanımının baş harflerinden ve Güliver’in seyahatlerinde geçen bir insan topluluğundan esinlenilerek “Yahoo” ismi tercih edilmiş.
6) Pepsi
Bulunduğu yıllarda sindirim sorunu anlamına gelen “dypepsia”ya iyi geldiğine inanılan içeceğin ismi de bu rahatsızlıktan gelmekte.
pepsi logo


7) Google
Matematiksel bir terim olan “Googol” 1.10100 sayısını ifade etmektedir. Global şirket isimleri arasında en popüler olanlardan biridir.


8) Blackberry
Blackberry (Böğürtlen) ismi 1999 yılında çıkardığı modelin üzerindeki tuşların görünümünden kaynaklanmaktadır.
9) Spotify
“Spot” (nokta) ve “identify (tanımlamak) kelimelerini birleştiren kurucular Spotify markasını ortaya çıkarmış.


10) Starbucks
Starbucks ismini, Moby Dick’teki Starbuck karakterinden almıştır. Kitapta bu karakterin kahve ticareti yapan birisi olduğundan bahsedilir. Havalı marka isimleri dendiği anda ilk akla gelen firmalardan biridir.
starbucks logo


11) Reebok
Reebok firmasının adı, Danca’da “rhebok” olarak geçen bir antilop türünden gelmekte ve hız ile zarafeti ifade etmektedir.
12) Skype
“Sky” ve “peer-to-peer (P2P)” kelimelerinden türetilen Skyper, kısa bir süre sonra da sonundaki “r” harfini kaybetmiş.


13) Adidas
Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden almış. En iyi şirket isimleri arasındaki önemli markalardan biri.
marka isimleri


14) Adobe
Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyormuş.
15) Vodafone
İngiliz asıllı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.


16) Nintendo
Şirketin Japonca adı olan ‘Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış, ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor. Sempatik bir isim olması ile en güzel marka isimleri arasında önemli bir yere sahip.


17) Nikon
Japonya’nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.
18) Nike
Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyormuş. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyormuş. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik ilçesinin de eski ismi ‘Nikea’ymış. Ünlü şirket isimleri arasında ilk akla gelenlerden biri.


19) Intel
Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyormuş.


20) IBM
Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı “International Bussiness Machines” yani Uluslararası İş Makineleri.
21) Audi
Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu August Horch’un ismi latincede “dinle” anlamına geliyormuş. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermiş. Semboldeki 4 daire araba şirtetlerinin birliğini gösteriyormuş: AUDI ve DKW, HORCH ve Wanderer.


22) Volkswagen
Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.


23) Ebay
“Echo Bay Technology Group” adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istemiş ancak bu alan adı başka şirketler tarafından daha önceden alınmış. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısaltmış ve ortaya “ebay” çıkmış.


24) Coca-Cola
İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyormuş. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirmiş.
25) Virgin
Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin) sayılırız” diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş.


26) BMW
Firma ismini Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları) açılımının baş harflerinden almıştır.


27) Samsung
Samsung, net olarak anlaşılır bir anlama sahip. Korece Samsung’un anlamı 3 yıldız anlamına gelmektedir ki bu da yıldızların güçlü, büyük ve sayısız olmaları üzerinden sembolize edilmiştir.


28) Amazon
Kurucu Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istemiş. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kılmış çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyormuş. Özgün marka isimleri arasında gösterilebilecek türden bir isim.
29) LG
Goldstar’a kardeş şirket olarak Lak-Hui (Lucky) şirketi kuruldu ve sonrasında Lucky Goldstar şirketi doğdu. Bu da aslında bugünkü LG ismine bizi götürüyor ancak şirket slogan olarak ‘Life is Good’ u kullanıyor.


30) Microsoft
Şirket adını mikroişlemci ve yazılımın (microprocessor, software) birleşmesinden almıştır.


31) Asus
Bugün Asus olarak bilinen Asustek, 4 Acer çalışanı tarafından 1989 yılında kuruldu. Çalışanlar ismi koyarken Yunan mitolojosindeki kanatlı at olan Pegasus’tan esinlendi.


32) Lenovo
Lenovo’nun kurucuları 1984’de oturup isim için bir araya geldiklerinde ortaya çıkan isim efsane anlamına gelen “legend” kelimesiydi. 2003 yılına kadar bu isim kullanıldıktan sonra Lenovo ismine geçildi. Le ve Novo’dan oluşan bu isim Latince’de yeni anlamına gelmektedir.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: İş, Kültür, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/