Spotify Nasıl Ortaya Çıktı?

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Günlük hayatta hemen hemen herkesin kullandığı ve bizi şarkı indir, çalma listesi oluştur, güncel tut derdinden kurtaran Spotify nasıl ortaya çıktı ?

Spotify, İsveç merkezli bir müzik veri akış servisidir. Birçok müzik grubu ve plak şirketlerinin müziklerini sınırsızsa dinlemesine olanak sağlayan Spotify, bilgisayardan ve mobil cihazlardan kolaylıkla erişebilen bir sistem olarak bütün işletim sistemlerinde hizmet vermektedir. 50’den fazla dil seçeneği ile çok büyük bir kitleye hitap etmektedir.2008 yılında Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından Stokholm’da kurulmuştur. Şirketin genel merkezi Londra’da ve ar-ge merkezi ise Stokholm’dadır. Ayrıca New York’da da bir ofisi bulunmaktadır. 

Spotify 7 Ekim 2008’de herkesin kullanımına ücretsiz bir şekilde açılmıştır. Kullanıma açıldıktan hemen sonra büyük müzik şirketleri ile yaptığı anlaşmaları da duyuran Spotify, yine aynı yıl içinde 4.4 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Bu yüklü zarardan sonra şirket premium üyelik modelini hayata geçirmeye karar verdi.

Spotify günümüzde çeşitli büyük yatırımcıları ve hissedarları olmasından dolayı çok ortaklı bir şirket olarak ön plandadır. Şirkette çalışan 1200’den fazla kişiden tutun da kurucularına kadar herkesin şirkette payı vardır. Ancak en büyük hissedar ve pay sahibi kuşkusuz şu an da Daniel Ek’dir.


Daniel Ek

Bilgisayara çok küçük yaşlarda ilgi duyan Ek, kendini daha da geliştirdi ve 1997 yılında henüz 14 yaşındayken ilk şirketini kurdu.2008 yılına geldiğimizde ise Martin Lorentzon ile birlikte Spotify kurdu. Lise eğitimini tamamlayan Ek İsveç’te Kraliyet Teknoloji Enstitüsüne kaydoldu ancak buradaki eğitimi çok uzun sürmedi. Henüz okulun sekizinci haftasıdayken okulu bıraktı ve kendi yol haritasını çizdi. 23 yaşında milyoner oldu.

Spotify’dan öncesinde ise, Daniel online reklamcılık şirketi olan Advertigo’yu kurdu daha sonrasında  TradeDoubler’e sattı.Burada Martin Lorentzon ile tanıştı. Daniel moda ve eğlence oyunu olan Stardoll’da  CTO görevini üstlendi.

Şuan da ise Spotify CEO’su Daniel’in rolü şirkete vizyon ve stratejik rehberlik etmektir. Yönetim ekibi lideri Daniel de Spotify’da herkese tutkulu bir çalışma ortamı hazırlamak için çalışmaktadır.


Martin Lorentzon

Martin, Göteborg Chalmers Teknoloji Üniversitesi ve Handels Üniversitelerinde eğitim aldı. 1999 yılında dijital pazarlama şirketi olan Tradedoubler’i kurdu. Spotify’ın kurucu ortağı olan Martin, şu anda şirkette strateji, bütçe ve hedeflerin planlanmasında görev almaktadır.

Spotify New York ofisinden;

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

This post is also available in: English

Kategoriler: Dijital, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/