Bir İş Kurmanız Halinde Tanışmanız Gereken 5 İnsan Profili

Bir girişimci olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri insanlarla tanışmaktır. Kendi başınıza bir iş kurmanız kesinlikle mümkün fakat civarınızda size çeşitli konularda yardımcı olabilecek insanlar olmadan çok uzağa gitmek de neredeyse imkansızdır.

Tanıştığınız insan tipleri ve onları oluşturduğunuz çevre çemberinin içinde nasıl konumlandırdığınız işinizin başarısında büyük bir rol oynayacaktır.

Neden Başka İnsanlar Başarınız İçin Esastır?

Yeni insanlarla tanışmanızın başarınıza farklı açılardan yardımı dokunur:

Ortaklık: Başlangıçta sizinle iş içinde veya işinizin bir boyutunda direkt olarak çalışabilen insanları bulabilirsiniz. Örneğin; ortak iş kuracağınız biriyle de tanışabilirsiniz veya işinizin daha rahat işlemesi için işe alınacak biri, bir satıcı veya bir tedarikçiyle de tanışabilirsiniz.

Kaynaklar: Bir medya kuruluşundaki editörler veya yayıncılar gibi kaynak bağlantısı oldukça büyük olan birileriyle tanışmanız da olasıdır ve bu size kaçırabileceğiniz fırsatları yakalamanız için şans niteliğindedir.

Bilgi: Yeni insanlar her zaman sizin bilmediğiniz şeyleri bilirler. Onlarla biraz konuşup yeni beceriler ve fikirler edinin veya geçmişteki bir fikrinizi tazeleyin. Her zaman kazanılacak yeni bilgiler vardır.

Bağlantılar: Tanıştığınız her yeni insanın sizin potansiyel temaslarını genişletecek kendilerine ait bir temas ağı olacaktır. Bu ağlar size yukarıda bahsedilen maddelerden faydalanmak için daha çok insanla beraber daha çok fırsat verecektir.

[divider]İşte o 5 tip insan:[/divider]

1) Mentör

Mentör sizin şu an yaptığınız şeyi daha önce birçok kez deneyimlemiş kişidir. Bu kişiler sizin sahip olmadığınız bilgiler ve tecrübelerden oluşan bir bilgelik hazinesine sahiptir ve siz problem yaşadığınızda birçok tavsiye ve yeni görüşler sunarak size yardımcı olabilirler.
Ek bir fayda da, mentör pozisyonundaki kişilerin ihtiyacınız doğrultusunda başvurabileceğiniz çok geniş bir temas ağına sahip olmalarıdır. Mentör bulabilmeniz için kendi avantaj ve dezavantajları olan çokça anahtar mekan vardır.


2) Toplum Tarafından Bilinirliği Yüksek Kişiler

Ün kazanmanızın ve yerel pazara adım atmanız için en iyi yollardan biri de çoktan o üne sahip biriyle tanışmaktır. Bunun size iki büyük faydası vardır. O ünlü kişiyle bağlantı kurduğunuz takdirde sizin materyalinizi paylaşmak, size sosyal medya takipçisi kazandırmak ve ün avantajına sahip olmak gibi kazanımlar elde edebilirsiniz. Bir diğer faydası ise bu kişinin ihtiyaç halinde size kaynak, fırsat ve temas önerebilecek olmasıdır.


3) Meslektaşlarınız

Mentörler kadar tecrübe veya topluluk bilginleri kadar etki sahibi olmasalar da, tanışmak için iyidir. Bunlar sizin çevrenizde sizin yaptığınız şeyin aynısını yapmaya çalışan iş sahipleridir.
Size benzer bir mevkide bulunduklarından dolayı, temas ağları sizin için yüksek değere sahip olacaktır ve sizin bağlantılarınız da onlar için aynı niteliği taşıyacaktır. Ayrıca bu kişilerle benzer problemler ve fırsatlarla karşılaştığınız için beraber çalıştığınız takdirde yeni yollar ve çözümler bulmanız mümkündür.


4) Bölgenizden Çıkan Yetenekler

Yerel yeteneğin avantajı anahtar bir alanda (veya birden çok alanda) yetenekli birini bölgenizde bulmanızdır. Bu kişileri üniversiteden yeni çıkmış veya bir girişimcinin altında çalışır şekilde bulabilirsiniz.


5) Yatırımcı

Küçük bir işiniz olsa bile sermayeye ihtiyacınız vardır. Çoktan hazır bir sermayeniz yoksa momentum kazanmanız için de bir yatırımcıya ihtiyacınız vardır

Yatırımcı bulabileceğiniz bolca anahtar mekan vardır; bunlara bazı platformları ve fırsatları da dahil edebiliriz fakat hiçbiri açık bir üstünlük bulundurmaz. Özellikle şirketinizin hisselerinin bir kısmını elinde tutan yatırımcılar değerli bir bilgi ve temas kaynağıdır.


Yukardaki insan tipleriyle karşılaşmaktaki sorun kimsenin alnında nasıl bir insan olduğunun yazmamasıdır. Peki bunun çözümü nedir? Mümkün olduğu kadar fazla insanla mümkün olduğu kadar fazla bağlamda tanışmaktır.

Birinin size ne önerebileceğini veya sizin onlara ne önerebileceğinizi asla bilemezsiniz o yüzden yeni insanlarla tanışmaya çalışırken bunları mümkün olduğu kadar çeşitlendirmek sizin yararınıza olacaktır.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

 

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/