3 Maddede Pinterest’e Giriş

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

“Pinterest sizin gibi insanların özenle seçtiği, her çeşit proje ve ilgi alanıyla ilgili fikirleri keşfedebileceğiniz bir yerdir.”

Sosyal ağ kendini bu şekilde tanımlıyor. Ama aslında dahası var. Pinterest size adeta dev bir kişisel ilham panosu oluşturma imkanı sağlıyor.

1) Pinterest Nedir?

Pinterest 2010 yılında açılmış ve hızla yaygınlaşmış olan bir sosyal paylaşım ağıdır. İsmi İngilizce’de iğneleme anlamına gelen “pin” ve ilgi anlamındaki “interest” kelimelerinin zekice birleştirilmesinden oluşmuştur. Pinterest, ilgi alanlarınıza ve hobilerinize göre panolar oluşturabilmenize ve bu panoları ya da panolara yerleştirdiğiniz fotoğrafları, tasarımları, videoları diğer sosyal platformlarda paylaşmanıza imkan tanır. Platform, bunların dışında sizinle aynı alanlara ilgi duyan kullanıcıları ve onların panolarını takip etmenize olanak vererek sizi ulaşmak istediğiniz içeriklerle buluşturur.

Pinterest’de her zaman görsellik ön plandadır. Burada sıradan ve kalitesiz görseller geri planda kalır.
10246357_737911649582229_929245715272545305_n


2) Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest.com anasayfasından üye olmanız gerekmektedir. İster e-mail adresinizle ister Facebook, Twitter, Google Plus hesabınızla ücretsiz olarak üye olabiliyorsunuz. Basit kullanıcı paneliyle profilinize şöyle bir çekidüzen verdikten sonra kullanıma başlayabiliriz.

Hani eskiden annelerimiz beğendiği sayfaları, yemek tariflerini dergiden ve gazetelerden keser sonra da mutfağın bir köşesine iğnelerdi ya! Ya da buzdolabına magnetlerle tuttururlardı. İşte onun bugünkü karşılığı ‘pinlemek’ oldu diyebiliriz. Pin it! gördüğünüz yerde (iğnele, tuttur gibi) o görseli sayfanıza, panonuza ekleyebiliyorsunuz.

Şimdi Pinterest üzerinde bulunan arama kısmına sevdiğiniz bir sanatçıyı ya da bir hobinizin ismini yazın ve arayın. Birden fazla kelime yazabilirsiniz. Daha sonra alt alta sıralanmış görsel sonuçlarla karşılaşacaksınız. Bu sonuçlar arasından beğendiğiniz herhangi birinin üzerine bir kez tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız.

pinterest post2
A) Bu butona tıklayarak bu gönderiyi kendi takipçilerinizle paylaşabilir ve panolarınızdan birine yerleştirebilirsiniz. Tıkladıktan sonra karşınıza küçük bir pencere daha açılacak. Bu pencerede platform size bu görseli farklı alanlar için oluşturduğunuz panolarınızdan hangisine eklemek istediğinizi soracak. Daha önce hiç pano oluşturmadıysanız hemen bir pano oluşturup bu gönderiyi panonuza pinleyebilirsniz.

B) Beğen butonu işlevsel açıdan Facebook’ta bulunan beğen butonuyla hemen hemen aynıdır. Tek farkı, Pinterest’te beğendiğiniz gönderilerin daha sonra kendi profilinizden tamamına ulaşabiliyor oluşunuzdur.

C) “Siteye git” butonu, bu gönderiyi Pinterest’e yükleyen kullanıcı tarafından detaylara eklenmiş bir bağlantı sayesinde gönderi ile ilgili olan bir web sayfasına ulaşmanıza olanak verir.

D) “Gönder” butonu bu gönderiyi yalnızca Pinterest’te takipleştiğiniz kişilerden biriyle ya da birkaçıyla paylaşmanızı sağlar.

E) Bu buton bu gönderiyi Facebook’ta paylaşmanızı sağlar.

F) Burada bu gönderiyi platforma yükleyen kişinin profiline ve görüntülediğiniz içeriğin bulunduğu panodaki diğer içeriklere ulaşabilirsiniz.

G) Burada ise gönderi hakkındaki yorumlarınızı belirtebilirsiniz.


3) Pinterest Ne İşe Yarar?

İnternette beğendiğiniz görselleri hala bilgisayarınıza kaydediyorsanız Pinterest’e geçiş yapma zamanınız gelmiş demektir. Bilgisayarınızda kalabalık yaratmaya gerek kalmadan, görselleri ilgi alanlarınıza göre oluşturduğunuz panolara kaydedin. Bakmak istediğiniz zaman yalnızca Pinterest’e giriş yapıp ilgili klasör içerisinden anında bu gönderiye ulaşın.

Dilediğiniz kadar pano oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz panoları herkes görecek diye bir zorunluluk da yok. Gizli panolar oluşturup bu panolara yalnızca kendiniz de ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınıza bağımlı kalmadan istediğiniz zaman istediğiniz bilgisayardan ve mobil cihazdan panolarınıza, resimlerinize, fotoğraflarınıza ulaşabilirsiniz.

Mart 2010’da kurulmuş olan sitenin 2012 yılındaki kullanıcı sayısı 11 milyona ulaştı. Bu kullanıcı sayısı 2013’te ise 70 milyona yükseldi. Kullanıcıların %80’ini kadınlar oluşturmakta ve aynı zamanda 500 binden fazla marka da Pinterest üzerinde kurumsal bir hesaba sahip.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital

Yorumlar (0) Yorum Yap

/