6 Saniyelik Etki: Tampon Reklamlar

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Kısa formatlı içeriklerin arttığı ve dikkat süresinin gittikçe kısaldığı bu dünyada, kısa formatlı mesajlara da gereksinim duyulmaktadır. Geçen yıl YouTube bu teoriyi test etmeye karar vermiş ve “altı saniyelik tampon reklamlar”ı tanıtmıştı. Bu kararın uygulandığı yaklaşık bir sene sonunda sonuçlar, tüm katılımcılarının başarılı olduğuna işaret ediyor. YouTube reklam gelirini koruyor, tüketiciler daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde ediyor ve markalar mobil ortamda “tek ısırımlık” reklamlar sunarak farkındalığı en üst düzeye çıkarıyorlar. Bu küçümsenebilir bir başarı değil ve süreç ve en iyi uygulama şekli hakkında öğrenilecek daha çok şey var.

Reklamcılığın kısa tarihçesi

70 yıldan uzun süredir, içerik oluşturucuları ve reklamcılar çocukları(tüketiciler) için kurallar koyan evli bir çift gibi çalışıyorlardı ve bu kuralları kimse sorgulamıyordu. Akşam 8 aile saati, komedi programları yarım saat sürer, reklamlar 15-30 saniyedir gibi kurallar vardı. Ancak zamanla bu durum değişti. Televizyonun ötesinde, içeriklerin set top box’lardan sosyal medya platformlarına kadar patladığını gördük. Genel olarak, içeriğin uzunluğu ne olursa olsun izleyicilere, izledikleri içerikten önce, içerik sırasında ve sonrasında 15-30 saniyelik reklamlar sunuluyordu. Bu, özellikle sosyal platformlarda, yuvarlak bir deliğe bir kare çivi çakmak gibi görünüyordu.

Başka bir seçenek

45 saniyelik bir videoda 30 saniyelik atlanamayan reklam, kullanıcı için biraz acımasızca ancak son birkaç yıla bakarsak, başka bir seçenek olduğunu görebiliriz. Markalar, platforma ve içeriğe özgü reklamcılığı benimsemeye başladı. Snapchat’e özel dikey reklamların değerini anladılar.
Reklamlarını, Facebook’un otomatik oynatma, ses açma gibi özelliklerine dahil ettiler. Şimdi, markaların YouTube sayesinde, uzun formatlı Trueview reklamlarına (izleyicilere 5 saniye sonra reklamı geçme imkanı sunan format) eşlik edecek bu “tek ısırımlık tampon reklamları” da var ve reklam, içeriğe uygun olarak sunulursa, izleyici için daha az rahatsız edici olur ve izleyicinin reklamı atlama olasılığı azalmış olur. Ayrıca, tampon reklamlar resmi olarak yayınlanmadan birkaç hafta önce, yayınlanacak olan veya yaklaşmakta olan bir kampanyayı yaratıcı bir şekilde teşvik etmek veya başlatmak için de kullanılmaktadır.

Altı saniye en iyi şekilde nasıl kullanılır?

Elbette, tampon reklamların püf noktası, 6 saniyeyi en verimli şekilde kullanabilmektir. 15-30 saniyelik reklamı kesip bir kerede 6 saniyeye sıkıştırmak için her şeyi denemeye çalışmak doğaldır. Ancak böyle başarılı olamazsınız. Açıkçası, bu imkansızdır ve mesajınızı gürültü denizinde boğmuş olursunuz. Bunun yerine, bir dizi kısa hikaye oluşturup bunları birbirine bağlayarak başarılı olabilirsiniz. 6 saniye içinde 3 öğeye odaklanmaya çalışmayın. Her biri bir öğeye odaklanan üç farklı reklam oluşturun. Ek olarak, seslendirme, müzik ve duygu-özellikle komedi- tampon reklamlar için önemli bir rol oynar. Bütün bunlar birleştirildiğinde, mesaj netleşir.
Kısa formatlı mesajlar, markaların uzun formatlı Trueview içeriğiyle daha fazla şans elde etmesine ve daha yaratıcı olmasına olanak sağlar çünkü her bir reklamın amacı, ulaşma ve farkındalık oluşturma; derin düzeyde etkileşim sağlama vb. şeklinde bölünebilir.

Reklamcılık deneyimi önemli

YouTube’un tampon reklamların arkasındaki dürtüsü, bir dizi reklam birimi yeniliği içinden sadece biri. Trueview ürünlerinin yeni varyasyonlarından, Ocak 2018’de 30 saniyelik atlanamayan reklamların platformdan kaldırılacağına dair son duyuruya kadar YouTube, reklam deneyiminin önemli olduğunu anlamış olduklarını işaret ediyor. İster YouTube, ister Facebook veya Snapchat olsun, bu tarz platformların yenilik yapıyor olduklarını görmek harika, ancak markaların onları tamamen benimsediğini görmek daha iyi olacaktır.
Kategoriler: Dijital, Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/