İstanbul Delisi Pazar Kaşiflerine Huzur Veren 5 Mekan Önerisi

They call it “chaos”, we call it “home”.

İstanbul vazgeçilmezdir, hele günlerden pazarsa… Keşfedilmeyi bekleyen 5 mekan huzurlarıınızda!

1) CHERRYBEAN COFFEES

Şehirde taze kahve var… Bu sloganla adını duyurmuş, Galata’nın arka sokaklarında küçücük bir alanda, sadece üç dört masayla kahve severlerin o yoğun, vazgeçemediği, buram buram kokusu eşliğinde yudumluyorsunuz kahvenizi. Türkiye’nin ilk butik kahvecisinin o meşhur lezzetinin sırrı; kahveyi fabrikada işlemek yerine müşterilerin gözü önünde, katkı maddesi kullanmadan, küçük bir makinede öğütüp, tüketilmesinden geliyor muhtemelen. Güney Amerika, Afrika, Kenya gibi ülkelerden getirilen yeşil kahve tohumlarının bir sonraki aşamasını görmek ve tatmak için ideal bir butik. Özellikle kahveden vazgeçemeyenler ve değişikliği sevenler için Galata’daki bu şirin yer bağımlılık yapacağa benziyor.

Zomato’da Cherrybeans’i görmek için tıklayınız.

NOT: Arzu edenler için kahveler internetten de site üzerinden sipariş edilebilir.

2) PİM KARAKÖY Tophane’de de ne var diyip geçmeyin. Karaköy’den sonra ikinci durağınız PİM olsun. Her ne kadar adından PİM KARAKÖY diye bahsedilse de aslında mevki olarak Tophane’deyiz şimdi. Değişik ortamı, sıra dışı dekorasyonu, farklı duvar boyamalarıyla sanki İstanbul’da bir mekânda değilmişçesine hisler uyandırıyor. Tophane’nin o salaş atmosferine sokak arasındaki ferah, üstü açık ortamıyla hava katıyor. Yemek yenmesinden çok kahveleri, çayları ve tabi ki de tatlı alternatifleriyle kalbimizi çeliyor. PİM’in yanında bulunan ve yine oraya ait olan ‘Patisserie’ kısmından gelen çeşit çeşit tatlılar iştahımızı kabartmaya yetiyor bile. Pasta şefinin Paris’te eğitim aldığını öğrenmek bile milyonlarca tatlı arasından bizi kararsız bırakmaya yetiyor. Klasikleşmiş bir Fransız harikası olan bu makaronların kesinlikle tadına bakmanız gerekiyor. Siz çikolatalı olanından başlayın, zaten devamı siz istemeseniz de geliyor. Zomato’da Pim Karaköy’ü görmek için tıklayınız.

3) GAKKI KARAKÖY
Son dönemlerde yepyeni mekânlarıyla ünlenen Karaköy, her geçen gün artan yeni yerlerine bu sefer şirin mi şirin bir kahvaltıcı eklemiş. Aslında tam olarak kahvaltıcı demek doğru olmaz fakat konsept ve ortam bakımından daha çok kahvaltı yapmaya elverişli bir yer. Gakkı’nın anlamı yumurta demekmiş. Adından da anlayacağımız üzere menüde çeşit çeşit yumurta türleri var. Bunun yanında serpme kahvaltısıyla meşhur olan Gakkı’da pişi sevenler için önerimiz, kesinlikle tadına bakmanız. Bunun haricinde, özel limonatası ve değişik sunumlarıyla salaş bir ortam arayanlar için ev tadında. Çalışanlardaki güler yüzlülük de ortamdaki samimi havaya artı katıyor. Serpme kahvaltı dışında seçebileceğiniz iki kişilik ve tek kişilik kahvaltı seçenekleri de mevcut. İçlerinde yok yok… Bal-kaymaktan tutun sigara böreğine kadar her şey mevcut. Kısacası, Beşiktaş’taki kahvaltıcılar sokağını aratmayacak türden bir mekân. Bilenler bilir, Beşiktaş’taki kahvaltıcıların zevki bir başkadır. Eğer yeni bir yer arıyorsanız Gakkı’ya uğramak için geç kalmış sayılmazsınız. Şimdiden afiyet olsun…

Zomato’da Gakkı’yı görmek için tıklayınız.

4) CAFE NESS

Olur da yolunuz Cihangir’in arka sokaklarına düşerse uğramadan geçmeyin diyebileceğimiz sakinlikte ve sevimlilikte bir mekân. Dar bir sokağın hemen bitişiğinde bulunan değişik daha doğrusu sıra dışı ve şık dekorasyonuyla tam anlamıyla Cihangir’e özgü. Buralara kadar gelip kahve içmek yerine güzel bir yemek yemenizi veya sabah kahvaltısının tadına bakmanızı öneririz. Gakkı gibi geniş bir kahvaltı kültürüne sahip olmasa da yine de şık ve lezzetli seçenekleri var. Bildiğimiz cafelerden biraz farklı olarak arka fonda güzel, hafif bir jazz müzik size yemeğinizi yerken eşlik ediyor. Burası için bir diğer önerimiz ise akşamüstü veya akşam vakitlerinde gidilmesinden yana. Dinlediğiniz müziğin ve yediğiniz yemeğin tadı Cihangir’in o sakin saatlerinde bir başka güzel oluyor.

5) SMYRNA CİHANGİR
Cihangir’in müdavimlerinin sıklıkla uğradığı, günün hangi saati olursa olsun boş bulmanızın imkânsız olduğu yerlerden biri. Ünlü simalara da sıklıkla rastlayabileceğiniz bu yerde Cihangir’in klasikleşmiş bohem havasına rastlamanız mümkün. Akşamüstü okul çıkışı kahve içmek veya akşam yemeği için çok uygun bir mekân. Özellikle makarnalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Sizin için mükemmel bir program şimdiden hazır diyebiliriz. Günün her saati sanki İstiklal’in kalabalığı, cıvıltısı Cihangir’e taşmışçasına neşeli ve dopdolu.

Zomato’da Smyrna’yı görmek için tıklayınız. 

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/