Aşk ile İlgili Psikolojik Gerçekler: Aşkın Ardındaki Sebepler

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Aşk ile ilgili psikolojik gerçekler, insan deneyiminin en karmaşık ve etkileyici alanlarından birini açığa çıkarır. İnsanlar tarih boyunca aşka olan ilgilerini ve bu derin duygusal bağın etkisini keşfetmek için çeşitli yollar denemişlerdir. Psikoloji, aşkın sırlarını aydınlatmaya çalışırken, duygusal bağların doğası, romantik ilişkilerin dinamikleri ve aşkın bireylerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkileri gibi konuları inceler. 
Aşk oldukça karmaşık ve gizemlidir. Bu yüzden birinin neden aşık olduğunu anlayamayız. Ve işte hepimizin cevabını merak ettiği soru: Birinin aşık olmasının arkasındaki sebep ne olabilir? İçgüdüler mi? Güç mü? Cinsellik mi? Para mı? Yoksa bunların hepsinden biraz mı? Cevabı bilinmeyen bu soruyu cevaplamaya çalışıyoruz.
Aşk hakkında psikolojik bilgiler nelerdir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Psikologlar insanların birine aşık olmasının ve hayranlık duymasının arkasındaki sebepleri araştırdı. Elde edilen sonuçlar sizi oldukça şaşırtacak olsa da unutmayın; bunlar %100 kesinlik içermiyor. Ancak sonuçlar işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak konusunda oldukça yararlı.

Aşk ile İlgili Psikolojik Gerçekler: Aşık Olmanın Ardındaki Sebepler Nelerdir?

1) İnanılmaz derecede benziyorsanız.

aşk ile ilgili gerçekler

Aşk ile ilgili psikolojik gerçekler listemizin başında bu madde yer alıyor. Geçmişten beri süregelen “karşıt kişilikler birbirini çeker” klişesine karşın araştırmalar öyle gösteriyor ki benzerlikler daha güçlü bir çekim yaratıyor.
2007 yılında yapılan bir araştırma sevgililer arasındaki benzerliklerin iki tarafın birbirlerini anlamalarına yardımcı olduğunu böylelikle hızlı bir şekilde daha güçlü bağlar kurulduğunu ortaya koydu.
 

2) Üç kuşak seviyesinde de bağlantılıysanız.

aşk ile ilgili gerçekler
Yazar ve psikolog Eric Berne en başarılı ilişkilerin 3 farklı kuşak seviyesinde de bağlantılı olduğunu söylüyor.
a) Ebeveyn; size öğretilenler
b) Çocuk; geçmiş deneyimlerinizden gelen hisleriniz
c) Yetişkinlik; öğrendikleriniz
Karşınızdaki kişiyle bağlantılı olduğunuz her aşama birbirinizi tamamlamanızı sağlıyor.

3) Uzun süre birbirinizin gözlerinin içine bakıyorsanız.

aşk ile ilgili gerçekler
Aşk hakkında psikolojik gerçekler listemizin bir diğer maddesi göz kontağıdır. Hayranlık psikolojisi de denebilir. Mass Üniversitesi’nde ikili grup halinde çalışan ve dakikalarca birbirlerinin gözlerine bakan kişilerle yapılan bir başka araştırmaya göre uzun süreli göz teması bizi birbirimize bağlıyor ve aşk, sevgi gibi duyguların oluşmasını sağlıyor.
2014 yılındaki başka bir araştırma da bakma şeklimizin karşımızdaki kişide şehvet ve aşk gibi duyguların oluşmasını sağladığını ortaya koydu.

4) Çevreciliğe yatkınsanız.

çevrecilik
Bu kulağa biraz garip gelebilir ama çevreyi önemsiyor olmanız o özel kişinin sizi gerçekten değerli bir eş olarak görmesini sağlıyor.
2016 yılında yapılan bir araştırmada, her iki cinsiyetin de çevreye duyarlı alışverişler yapan bir kişi ile uzun bir ilişki kurmayı düşündüğü ortaya çıktı.
 

5) Dönüp gitmek yerine karşınızdaki kişiye yöneliyorsanız.

aşk ile ilgili gerçekler
Birinin size aşık olmasının arkasındaki bir diğer şaşırtıcı gerçek ise o kişiye ne sıklıkla olumlu yanıt verdiğinizle ilgili. Psikolog John Gottman, karşınızdaki kişiyle etkileşime geçtiğiniz her anın daha güçlü bağlar kurabilmek için bir fırsat olduğunu söylüyor.
Karşınızdaki kişi size izlediği son Netflix dizisi ile ilgili bir şeyler anlatırken nasıl karşılık veriyorsunuz? Heyecanını paylaşıp sorular soruyor musunuz? Yoksa, söylediklerine aldırmıyor ve dikkatinizi vermiyor musunuz? Yeni bir dizi hakkında konuşmak önemsiz gibi görünebilir ancak yaptığınız her konuşma ilişkinizi güçlendirme ya da zayıflatma gücüne sahip.
 

6) Köpeğiniz varsa.

köpek
Hoşlanma ile ilgili psikolojik gerçekler arasında yanlış duymadınız; evet, köpek sahibi olmak size artı puan kazandırıyor. 2008 yılında yapılan bir araştırmada 20 yaşındaki bir erkek yanında köpeği varken ve yokken kadınların numarasını almaya çalışmış. Sonuçlara göre bu kişi köpeği ile birlikteyken kadınlarla daha rahat iletişim kurarak numaralarını daha kolay almış. Fakat aynı kişi köpeği olmadan çok daha az kadınla iletişim kurabilmiş.
Aynı sonuç 2014 yılında yapılan bir başka araştırmadan da alınmış. Araştırmaya göre kadınlar köpeği olan erkekleri uzun süreli ilişkiye daha uygun buluyor.
Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/