Videoları Van Gogh Tablosuna Dönüştürmek Artık Mümkün

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Almanya’nın Freiburg Üniversitesi’nde, bilgisayar bilimci bir grup akademisyen, videoları herhangi bir tarzda yapılmış tabloya dönüştüren algoritma ile teknoloji dünyasında yeni bir adım attı. Bu “deep-learning” algoritması yapay sinir ağlarına dayanarak, beynimizdeki sinir bağlantılarına benzer bir şekilde çalışıyor. Algoritma, bilgisayarların karışık şemaları tanımlamasına ve katman katman bu şemalar arasında ilişki kurmasına olanak sağlıyor. Daha hassas çalışmalar yapmak içinse daha derin katmanlar kullanılıyor.
jerseycity-demuth-composite-640x179
Geçtiğimiz sene, Tubingen Üniversitesi’nde ise resimlerin içeriğinin, oluşturulan sanatsal tarza göre yine deep-learning algoritmaları ile ayrıştırılmasının mümkün olduğu kanıtlanmıştı. Kısacası, bir ressamın tarzını bir görsel filtre olarak(mesela Instagram filtreleri gibi) -çalışmasının içeriğine bakılmaksızın- resimlerinizde kullanabilirsiniz.
flowers-okeefe-composite-640x154
Kendi fotoğraflarınızı çeşitli yağlı boya tablolarına dönüştürmek isterseniz, ilgili siteye buradan ulaşabilirsiniz. İşte bu çalışmayı baz alan Freiburg akademisyenleri, yine katmanları kullanarak videoları birer sanat eserine dönüştürdü.

Çalışma ile ilgili akademik makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Vaktiniz varsa bu 4 dakikalık ilgili videoyu da izlemenizi öneririz! 🙂

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Dijital, Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/