Yeni Kurulmuş Bir İşletmenin İlk 90 Günü

BayilikListesi

BayilikListesi

B2B dünyasından bayilik teklifleri ve fazlası www.bayiliklistesi.com

Yeni bir işletme kurma süreci oldukça sıkıntılı olabilir. Bu süreç içerisinde işletme adı seçmek ve işletmenin yapısını oluşturmak gibi bazı önemli adımlar yer almaktadır. İşletmenizin kapılarını açtığınız günden itibaren yaşanacak olan ilk 90 gün oldukça önemlidir. Bu 90 günü başarılı bir şekilde atlatmak birçok işletmenin geleceğini doğrudan etkiler.

İlk Müşteri

Eğer müşteriniz yoksa işletmeniz de yok demektir. Müşteriniz yoksa müşteri kazanmak birincil önceliğiniz olmalı. Bunun için çevrenizdeki kişilere erişebilirsiniz. Sizi tanıyan insanlar hem müşteriniz olabilir hem de potansiyel müşterilerinize referans olabilir. Bu yüzden ilk müşterinizi ne kadar çabuk kazanırsanız o kadar iyidir. İlk müşteriden sonra işleriniz bir kartopunun çığa dönüşmesi gibi kısa bir sürede açılmasa da müşteri sayısındaki artış hem size hem de işletmenize olumlu yansıyacaktır.

Satış Konusunda Uzmanlaşmak

Satış, işletmelerin vazgeçilmezidir. Bazı yeni işletme sahipleri satış konusunda tecrübeli olmayabilir. Bu yüzden düzenli olarak yeni satış yöntemleri öğrenmek ve bu yöntemleri uygulamak etkili bir yöntem olacaktır. Bu adımda pazarlamanın satışı getireceği düşüncesine kapılmamak gerekir çünkü pazarlama, satıştan ayrı bir fonksiyondur. Pazarlama işletmenize olan ilgiyi artırmayı hedefler. Bu ilgi arttığında ise devreye girecek olan satış yöntemleridir.

Kar Elde Etmek

Finansal tabloların en üst kısmında satış gelirleri yer alır. Bu gelirden elde edilen kar ise en altta bulunur. Kar olmadan işletme başarılı olamaz. Bu yüzden işletmenizin maliyetlerini anlamak ve para kazanmaya odaklanmak ilk başta yapılacak şeylerden birisidir. Bazı işletmelerde karı, envanter yatırımları ya da diğer başlangıç maliyetleri takip eder. Finansal kaynaklarınızı çalıştırarak şirketiniz ne zaman karlı duruma geçeceğini tespit edebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmak zamanla büyümeyi de yanında getirir.

Fiyatlandırmayı Değerlendirmek

Bir işletme kurarken en çok yapılan şeylerden birisi de müşteriye sunulacak fiyatı ve bu fiyattan elde edilecek olan karlar hakkında varsayımlar yapmaktır. İşletmenizin ilk 90 gününde pazarın gerçek yüzü bu varsayımlarınızı sınayacaktır. Fiyat stratejinize yakından bakın. Her zaman en ucuz fiyatı sunan işletme olmaya çalışmaktan kaçının çünkü rakipleriniz sizden daha uzun süredir bu pazardalar ve bu sayede indirim sürelerini sizden çok daha uzun süre tutabilir.

Dönemsel Hedefler Belirleyin

Bir işletmeyi çalışır halde tutmak zaman alan ve stresli bir süreçtir. Birçok şeyi öğrenmeniz ve bu öğrendiklerinizi uygulamanız gerekir. Başarılı girişimciler belirledikleri hedefler ve görevler ile işletmelerinin ilk 90 gününde aldığı yolu görebilir. Bu da işletmenin başarısızlık ile hayatta kalma arasında fark anlamına gelir.

Kendinizi Ödüllendirin

Yeni bir işletme açmak uzaya roket fırlatmaktan farksızdır. Dünya’nın çekim kuvvetinden kurtulmak için gereken enerji inanılmaz seviyededir ancak bir kez bu kuvvetten kurtulduğunuzda artık o kadar enerji harcamanıza gerek kalmaz. Bu yüzden ilk 90 gün içerisinde harcayacağınız enerjiyi planlamak gerekir. Bu süre sonunda kendinizi ödüllendirerek sonraki 90 gün için ihtiyaç duyacağınız motivasyonu bulabilirsiniz.
Kategoriler: Girişimcilik, İş, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/