Dünyaca Ünlü Markaların Başladıkları Zaman İlk Ürünleri

BayilikListesi

BayilikListesi

B2B dünyasından bayilik teklifleri ve fazlası www.bayiliklistesi.com

Her iş başladığı gibi gitmiyor. Dünyaca ünlü markalar iş hayatının başlarındayken bugün meşhur oldukları ürünler ile değil başka ürünlerin üretimleri ile uğraşıyorlardı.

Dünyaca ünlü markaların çıkardıkları ilk ürünlerle voleyi vurduğuna inanıyorsanız büyük yanılıyorsunuz! Hiçbir girişimcilik macerası yoktur ki tek denemede şatafatlı bir zaferle sonuçlansın.

İş fikirleri piyasaya ilk çıktıklarında sınanırlar, başarısız olurlar, girişimcilerin öngörüsü sayesinde evrilip piyasada kalıcı bir yer edinirler. Bu nedenledir ki her başarılı girişimcilik öyküsünün başlangıcında başarısızlıklar gizlidir. İş kurmak için adım atan ve var gücüyle çalışan girişimcilerden bazıları kısa süre içerisinde sivrilirken bazılarının daha çok çaba harcaması gerekir. Yeterince çaba harcadığında ve iş fikri geliştirildiğinde başarılı olma şansı artar.

Siz de girişimcilik ruhuyla hareket ediyor ve zaman zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanan deneyimler yaşıyorsanız bu yazımızda dünyaca ünlü markaların ilk ürünlerini ve ilk ürünlerini çıkardıklarında günümüzün en büyük markalarının yaşadıkları zorlukları öğrenebilirsiniz.

Elektrik pilav makinesinden uçak motoruna; oyuncu kartlarından bebek mamasına; mutfak aletlerinden çelik çubuklara uzanan bir yolculuğa ve bu yolculuğun şaşırtıcı sonuçlarına gelin birlikte göz atalım.

BMW Uçak Motoru Üretiyordu

Günümüzde kalitesi ve müşterilerine sunduğu prestijle en çok tercih edilen markalardan biri olan BMW; ticari faaliyetlerine araba üreterek başlamadı. BMW adı ilk duyulduğunda bu marka uçak motoru üretiyordu. Zaman içerisinde talepler doğrultusunda yön değiştiren marka günümüzde en çok beğenilen araba markaları arasında yer alıyor.

Nintendo / Hanafuda Oyuncu Kartları

Mario, The Legend of Zelda ve Pokemon gibi dünyanın en çok oynanan oyunlarının sahibi Nintendo kurulduğu 1889 yılında Hanafuda oyuncu kartlarını üretiyordu. Japonya merkezli bir şirket olan Nintendo’nun ürettiği oyuncu kartları özellikle organize suç çeteleri arasında bir hayli popülerdi. Şimdi ise şirketin geçirdiği değişim ortada!

NESTLÉ / Bebek Maması

Günümüzde şekerden köpek mamalarına kadar birçok ürünü olan Nestle’nin ilk ürünü bebek mamasıydı. 1867 yılında kolay sindirilebilen ve anne sütüne alternatif olarak piyasaya çıkarılan bebek maması kısa sürede satış rekorları kırdı. Tüketici ihtiyaçları doğrultusunda ürün yelpazesini geliştirmeye devam eden şirket dünyanın en büyük yiyecek firmaları arasında yer almayı başardı.

Avon / Kitap

Avon markası şimdilerde dünyanın en ünlü kozmetik markaları arasında yer almaktadır, kurulduğu yıllarda ise Avon kitap satışı yapan bir marka olma özelliği taşıyordu. Avon markasının kurucusu David H. McConnell kitap satışı yaptığı müşterilere parfüm hediye etmeye başladı ve sonrası malumunuz; parfümlerin popülaritesi kitapları geçmeyi başardı. Sonraki yıllarda Avon kozmetik sektörüne giriş yaptı. Şu an kaliteli ürünleri ve uygun fiyat politikasıyla Avon; özellikle kadınların en çok sevdiği kozmetik markaları arasında bulunuyor.

Motorola / Araç Radyosu

Teknolojisi ve cep telefonları ile günümüzde de en çok tercih edilen markalardan biri olan Motorola kurulduğu ilk yıllarda araç radyosu üretimi yapıyordu. 1947 yılından 1973 yılına kadar radyo üreten şirket 1973 yılında cep telefonunun temellerini atmayı başardı.

Peugeot / Çelik Ürünler ve Mutfak Aletleri

1810 yılında Jean Pierre ve Jean Federic kardeşlerin metal işine girmesiyle temelleri atılan Peugeot ilk yıllarda testere bıçakları, keskiler, saat mekanizmaları için yaylar, çelik şeritler, dikiş makineleri, tel çarklar, öğüttürücüler ve çelik çubuklar üreten bir markaydı. 1960’lı yıllarda dünyanın ilk mutfak robotu olan Peugimix’i üretmeye devam eden şirket 1897 yılında otomobil üretmeye başladı.

Samsung / Televizyon

Elektronik eşya üretmeden önce Pekin ve Manchuria’da kurutulmuş balık, noodle ve yerel ürünler ihraç eden Samsung ilk kez 1970 yılında siyah beyaz televizyon üretimine başladı. Siyah beyaz televizyon üreticisinden dünyanın teknoloji devlerinden birine dönüşmeyi başaran Samsung faaliyetlerini özelleştirerek zaman içerisinde ürün çeşitliliğini arttırmayı başardı.

Sony / Elektrikli Pilav Makinesi

Televizyon, ses sistemleri, fotoğraf makineleri, cep telefonları ve depolama ürünleri denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Sony; ilk kurulduğunda günümüzdekinden oldukça farklı bir şirket profili çiziyordu. Elektrikli pilav pişirme makinesinden beklediği yanıtı alamaması Sony’nin sektör değiştirmesine neden olarak elektronik dünyasına adım atmasına yol açtı.

This post is also available in: English

Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/