Verimli İş Birliği İçin 3 Adımda Takım Çalışması

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Artan iş yükü ve yoğunlaşan rekabet ortamı ile takım çalışmaları gündeme gelmeye başladı. Tümdengelim uygularsak, hazırladığım bir ödevde beraber çalıştığımız insanlar, proje fikrini geliştirerek iş oluşturduğumuz kişiler sizin için birer ‘takım çalışması’ aslında.
İş birliğini önemi günümüzde ve gelecekte de artacağı göz önünde bulundurulduğunda üretimin verimli hale gelmesini amaçlamak kaçınılmaz olacaktır. Peki nasıl olur birçok kişiyle verimli çalışmak? İnceleyelim.

1) Takım arkadaşlarınıza karşı pozitif olun.

Yunanca “Synergos” dan gelen ‘sinerji’ kelimesi, anlamca birlikte çalışmaktır. Takım ruhu, sinerjiyi oluşturur. Ve sizin enerjiniz ne kadar yüksek ise, takımın gücünü daha yükseğe çıkarır. Pozitifliğin yanı sıra nezaketiniz yüksek oldukça saygı görmeniz ve göstermeniz de artacaktır.

2) Görev dağılımınız eşit payda da olsun.

Takımınızı oluşturduktan sonra herkesin aklından geçen ‘hangisi benim görevim?’ olacaktır. Görev dağılımında yeterlilik esas alınmalıdır. Yeterliliği esas alırken de objektif bir bakış açısıyla yaklaşılmalı ki, duygusal anlamda da ilişkilerinizi etkileyecek boyutlara ulaşmasın.

3) Takımınızla iletişiminiz yüksek olsun.

Takım ruhunu hissedip, görev dağılımını yaptıktan sonra işin en önemli kısmı haberleşmede gerçekleşiyor. Herkes kendi göreviyle meşgul iken, takım olmanın en önemli özelliği o görevlerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması. Domino etkisini çalışmanızda görebilmek için, takım arkadaşlarınla iletişimizin kuvvetli olması gerekir.
Haberleşme sırasında rahatsız edici olmamak için, takım arkadaşınıza işiyle ilgili sorular sorarak başlayabilirsiniz. Bu sorular hesap verme niteliğinde değil, çalışmalarını nasıl gittiğini ve ortak bir sorununuz ya da kazanımız ile ilgili olabilir.
Kategoriler: Girişimcilik, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/