Menülerde Bulunan Reklam Hileleri

Menülerdeki reklam hileleri, hepimizin beklenmedik tepkiler vermesine sebep olmuştur. Menüden fotoğrafını görüp, iştahını kabartan o yemeği sipariş verdikten sonra, heyecanla beklerken gelen yemek ve fotoğraftaki yemeğin pek de birbirini tutmadığını görürüz çoğu zaman… Reklam dünyasında her şey realitede olduğundan çok daha can alıcı ve yanıltmaya açık olur.

Sosyal medyada yenilen, içilen gıdaların fotoğraflarının paylaşılması durumu o kadar popüler olmaya başladı ki; bazen yenilen, içilen gıdaların tadından önce görselliğine önem verilir oldu. Öyle ki sosyal medyada güzel bir fotoğraf paylaşmak uğruna ne kahveler ne yemekler soğumadı, ne dondurmalar erimedi!

Profesyonel gıda çekimlerinde ise reklamcılar bu gıdaların soğumasını, erimesini, spot ışıklarının altında kendilerinden geçmelerini göze almazlar. Onların, gıdaları daha iştah açıcı ve taze gösterecek yöntemleri vardır çünkü!

Parlak meyveler için deodoranta ne dersiniz?

İzlediğiniz hangi reklamda parlamayan, taze ve sağlıklı imajı çizmeyen meyve gördünüz? Muhtemelen hiç. Bunun sebebi ise meyvenin doğal parlaklığı değil, çekimlerden önce saç spreyi veya deodorant ile parlatılmalarından kaynaklanıyor.

Motor yağı mı ?!

Akçaağaç şuruplu pancake görüntüsü, yabancı film ve dizileri ile hayatımıza çok uzun yıllar önce giren ve artık bizi de etkisi altına alan bir yiyecek. Akçaağaç şurubu pancake tarafından hızlıca emildiği için fotoğrafçılar motor yağı kullanmakta ya da su itici sprey ile “pancake”e koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır.

Ah o iştah açıcı hamburger fotoğrafları!

Hepimizin başına gelmiştir; menüde harika görünen bir hamburgeri sipariş verip heyecan ile beklerken, önümüze gelen hamburgerin görsel anlamda bir hayal kırıklığı oluşu… Üzgünüz ama o iştah açıcı ızgara köfteler, ayakkabı cilası ile boyanıp, sıcak şişler ile ızgara izleri verilmekte.

Taze deniz ürünleri için bir miktar gliserin

Deniz ürünlerinin tazeliği çok önemlidir. Her ne kadar taze olsalar da sunumlarını çok çabuk kaybederler. Taze ve sulu deniz ürünlerini fotoğraflamak için ise bir miktar su ve gliserol karışımı yeterlidir.


Güzel bir noodle fotoğrafı için glikoz şurubu şart tabi

Noodle son yıllarda büyük bir hızla hayatımıza giren Çin eriştesi olarak da adlandırılan son derece lezzetli yemeklerden birisi. Tabii lezzetli olmasının yanında fotoğrafını çekmeye çalışırken kurumaya son derece elverişli de bir yiyecek. Fotoğrafçılar bunun için de bir çözüm bulmuşlar. Noodle kasesini glikoz şurubu ile kaplamak, güzel noodle fotoğrafları çekmek ve kurumasını engellemek için bir çözüm.


Kartonlu pasta isteyen?

O lezzetli pastaların fotoğraflarını çekmek için ihtiyacınız olan şeyler; karton ve kürdan.


Köpüklü bira için biraz ihtiyacınız olan sıvı deterjan

Köpüklü bir kahvenin, sütün veya biranın fotoğrafını çekmek için kendi köpükleri pek de yeterli olmamakta. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise çok basit. Sıvı deterjan.

Dondurma görünümlü patates püresi

Artık yaz kış demeden yenilen dondurmaların iştah açıcı fotoğraflarının çekilmesi spotların altında pek de mümkün değil. Tabii bu fotoğrafçıları durdurmak için bir bahane değil. Dondurma görünümü kazanmak için renkli patates püresi veya nişasta, krema şekeri, mısır şurubu, yağ ve diğer bileşenleri kullanmaktalar.

Tıraş köpüklü nefis bir tatlıya ne dersiniz?

Yemek fotoğrafçılarının başı spotlarla hayli dertte. Tabii çözümsüz dertler değil. Tıraş köpüğü, krem şantinin aksine erimediği için krem şantili tatlıları fotoğraflarının çekiminde tıraş köpüğü en büyük yardımcı.

Erimeyen buz küpleri

Hemen eriyen buz küplerine karşı en kolay ve doğal görünümlü çözüm plastik buz küpleri. Üstelik bu küpleri gerçek hayatta da kullanabilirsiniz.

Tutkal mı süt mü ?

Tahıllı gıdaların süt ile buluştuğu o an tabi ki reklam afişlerindeki gibi olmuyor. Tahıl sütün içine batmaya ve yumuşamaya başlıyor. Bu da iştah açıcı bir görsellikten epey uzakta. Bunun için ihtiyacınız olan kaseye süt yerine tutkal dökmek.

Gazlı içeceğiniz baloncuklarını mı kaybediyor?

Gazlı içeceklerin içlerindeki karbondioksit kabarcıkları çok çabuk yok oldukları için mide ekşimesi için kullanılan mide ilaçlarını kabarcıkları yeniden elde etmek için kullanmaktalar.

Nar gibi kızarmış mı tavuklar?

Tabii ki tavuklarda nar gibi pişmediler ve bu kadar dolgun değiller. En az ısıl işleme tabii tutulduktan sonra boyanıyorlar ve içleri de dolgunluk kazanmaları için kağıt havlu ile doldurulduktan sonra dikiliyor.

Yemeğinizin yanına hangi sosu istersiniz?

Özellikle patates kızartmasının olmazsa olmazı sosların fotoğraf çekimlerinde mükemmel renk ve kıvamı tutturmak için erimiş balmumu kullanılıyor.

Dumanı üstünde lezzetli yiyecekler

Dumanı üstünde yemek fotoğrafları oldukça iştah açıcı. Peki, üzerindeki duman yemeğe mi ait sanıyorsunuz? Tabi ki hayır. Duman için birçok seçenek mevcut. Photoshop ilk tercih olsa da pamuklu toplar, duman makineleri gibi duman üretme yolları da mevcut. Tüm bu duman elde etme yöntemlerini videodan izleyebilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için Blogager adlı blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz…

Yorumlar (0) Yorum Yap

/