Pazar Okuması: Mor İnek-Farklı Olun,İşinizi Geliştirin

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Pazar günü okunacak kitap arıyorsanız eğer sizlere bir önerim var. Bu yazıda kitabın temel hatlarını sizinle paylaşacağım ve Pazar gününüzü kitap okuyarak keyifli bir şekilde geçirmeniz için önerimi paylaşacağım.
Türkiye’deki satış ismi ile Mor İnek,Pazarlama uzmanı ve yazar Seth Godin’in uzun süre çok satanlar listesinde bulunan kitabı. Kitap genel olarak işletmenizi nasıl dikkat çekici bir hale dönüştürebilirsiniz sorusu üzerinde yoğunlaşıyor. Tabii cevap aranan en önemli diğer soru da tüm ineklerin arasında bulunan ve en çok ilgi gösterilen “Mor İnek” nasıl olunur?
Pazarlama ilgilenen herkes pazarlamanın P’lerinden haberdardır. Price(Fiyat),Place(Dağıtım),Promotion(Promosyon),Production(Ürün) olarak adlandırılan 4 P’nin üstüne kimi zaman Positioning(Konumlandırma),Publicity(Bilinirlik),Packaging(Ambalaj) gibi diğer P’lerde eklenir. 
Seth Godin’e göre bundan sonraki yeni P,Purple Cow(Mor İnek).
Yolda arabayla giderken yol kenarında gördüğümüz inekler,ilk başlarda dikkatimizi çekerler. Şehir hayatına adapte olmuş bizler o inekleri sanki çok farklı varlıklarmış gibi büyülenircesine izleriz,hatta seviniriz.Fakat bir süre sonra artık o inekleri görmekten sıkılmaya başlar ve onlara duyduğumuz ilgiyi kaybederiz. İşte bu noktada göreceğimiz bir “Mor İnek” tüm dikkatleri üzerine çeker ve yeniden ilgi ve hayranlıkla inekleri,en azından Mor İneği, izlememize ve gözlemlemize neden olur. 
Seth Godin’e göre de işletmelerin rakipleri arasında sıyrılabilmeleri için kimi zaman risk almaları ve Mor İnek olmaya çalışmaları gerekmektedir.
Artık TV’de reklam vermenin işe yaramadığı bir dönemde yaşadığımızı belirten Seth Godin,gazete reklamlarının da verimsizliğinden söz ediyor. 
Starbucks,Linux,Amazon.com gibi Mor İnek ürünlerini örneklerle açıklayan Seth Godin aynı zamanda bir zamanlar sektörde lider olan fakat şimdilerde alt sıralara düşen markaların neden böyle düşüş yaşadığını da analiz ediyor. 
Eğer pazarlama,reklamcılık ve girişimcilik konularına ilginiz varsa,Mor İnek:Farklı Olun,İşinizi Geliştirin kitabı sizin için eğlenceli bir pazar okuması olacaktır.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/