İyi Bir Satış Danışmanı Olmak İsteyenler İçin Yardımcı 5 Etkili Madde

Ozan Yıldırım

Ozan Yıldırım

İşini, mesleğini, okumayı,insanı ve doğayı seven, gelişim odaklı

İnsanoğlu doğduğu günden bu yana bir şekilde satış mesleğine dokunmaktadır. İster öğretmen olsun, ister doktor. Ortada bir ürün olmasa bile bazen yaptğınız hizmeti satmak gerekmektedir. Hatta çocukken bile büyüklerimizi ikna etmeye çalışırken kendimizi karşı tarafa kabul ettirme çabasıda bir satıştır. Satış bana göre bir bilim, sanat aynı zamanda keyifli bir süreçten oluşan bir meslektir.

Her yerde karşımıza çıkmakta olan bu mesleğinde kendine göre bilinmesi gereken ve yerine getirildiği zaman gerçekten etkisi olan bazı etkenlerden bahsetmek istedim. Eğer gerçekten satıcı olmayı hedefliyorsanız bunu bir mühendislik gibi doktor olmak gibi meslek haline getirmeyi düşünüyorsanız size fayda sağlayacak maddeleri de aklınızda tutmakta fayda olacaktır.

1) DÜRÜST OLUN: Her şeyden önce kişinin yaşantısı boyunca kendi karakterinde olması gereken değerlerden biri dürüst olmaktır. Hem kendine, hem de karşısındaki insanlara karşı kişinin dürüst olması ilişkilerinde daha sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır. Satış mesleğinde ise dürüstlük değeri satıcının müşteriye karşı olan duruşunu, güvenini karşı tarafa olumlu yansıtmasını sağlar. Müşterinin kafasında acaba beni kandırıyor mu ? mantığını ortadan kaldırır. Çünkü müşteri ile süreciniz sadece satıştan ibaret olmamakla beraber satış sonrasıda devam etmektedir. Bu mesleği seçen kişilerin bu kuralı mutlaka atlamamalarında fayda olacaktır.

2) POZİTİF BEDEN DİLİ: Her yerde duymuşsunuzdur ”ilk intiba” sözcüğünü. Karşılaştığınız müşterilerinize karşı ilk andan itibaren pozitif davranışlar sergileyerek daha samimi bir süreç sağlayabilirsiniz. Fakat unutmamakta da fayda var yapmacık davranışlar çok belirgin olacağından doğal bir pozitif tavırla müşterilerinizle iletişim kurmanız size olan güveni arttıracaktır.
3)ÜRÜN BİLGİSİ ve RAKİPLER: Sattığınız her ne olursa olsun, ürününüze ve verdiğiniz hizmetiniz ile ilgili bilgileri tamamen öğrenmeniz sizi farklı kılacaktır. Çünkü müşterilerinizden size gelen ürün ile ilgili sorulacak her soruya hızlı ve doğru bir cevap veremezseniz ikna edici olamayabilirsiniz. Acaba, öyle miydi gibi durumlarla karşılaşmamanız adına hem kendi ürününüzü hemde rakiplerinizi bilmenizde fayda vardır.
4) KİTAP OKUYUN: Sadece mesleğiniz gereği değil, genel kültür seviyeniz ve bilgi açısından kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Bir satıcı için ise kitap okumanın en büyük faydası müşteri ile sohbet havasında geçen bir satış sürecinde konuşulabilecek konu yaratma, güncel bilgilerden haberdar olma konusunda sizi karşınızdaki müşterinize karşı daha etkili kılar. Yeni nesil satış taktiklerini, iletişim becerilerinizi geliştirme, tüketici davranışları vs gibi bir çok konuda kitap okumanızda da fayda vardır. Kitap konusunda bir örnek verecek olursak Og Mandino’nun ”Dünyadaki En Büyük Satıcı” adlı kitabı önerilen kitaplar arasında yer alabilir.

5) İLETİŞİMCİ OLUN: İyi bir iletişim iyi bir satıcı olmayı beraberinde getirir. Çok konuşmaktansa karşımızdakini daha iyi dinlemeyi bilmeli, ihtiyaç analizinizi ona göre yapmalısınız. Unutmamak gerekir ki müşteriler size mutlaka kendi istediklerini anlatma heyecanında olacaktır. İyi bir satıcı karşısındakinin sözünü kesmeden dinleme sabrına sahip olan, müşteriyi doğru yönlendiren kişidir. Bununla ilgili dinleme becerisini geliştirici egzersizleri yaparak kendinize farklı bir yetkinlik kazandırabilirsiniz.Yukarıda satış mesleğini gerçekleştiren veya satış sektörüne girmeyi düşünen kişilere beş maddeden oluşan bir yöntemden bahsetmiş olduk. Aslında eklenmesi gereken daha çok maddeler aşağıya doğru sıralanır. Çünkü işin içinde insan faktörü olduğundan sürekli istekler değişmekte ve buna yönelik gelişimimizi sağlamak gerekir.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/