İçerik Pazarlamada Başarının Püf Noktaları

İçerik pazarlama, internet kullanımının artması ile birlikte markaların online mecralara yönelik pazarlama faaliyetlerinde en çok başvurduğu yöntemlerden biri oldu. Geleneksel pazarlama araçlarına göre daha etkili ve az maliyetli bir yöntem olan içerik pazarlama başarılı yapıldığı takdirde markalar için oldukça faydalı olabiliyor.

Peki, içerik pazarlama yapmak isteyen markalar başarılı içerik pazarlama için neleri göz önünde bulundurmalı?

Tıklanabilir içerikler

İçerik pazarlama kapsamında üretilen ve online mecralarda servis edilen içeriklerin en önemli özelliği tıklanabilir olmalarıdır. Üretilen içerik çok kaliteli olsa da hedef kitlede tıklama hevesi uyandırmadığı sürece bir değer ifade etmeyecektir. İnternet kullanıcıları genelde basit ve uygulanabilir ipuçları, püf noktaları gibi uzantılar ile biten içeriklere daha fazla ilgi gösterdiğinden dolayı bu tür içerikleri daha fazla tıklar ve sosyal ağlarda da paylaşır. İçerik pazarlama kapsamında üretilen içerik ne kadar fazla tıklanır ve paylaşılırsa o kadar çok fayda sağlayacaktır. Markalar, ürettikleri içerikleri geniş bir kitleye yaymak için çalışmalı.


Başlık içeriği tıklatan ve okutan en önemli unsur

Üretilen içeriğin konusu ile başlığının uyumlu olması başarılı bir içerik pazarlaması için olmazsa olmazdır. Başlığın konu ile uyuşmadığı bir içeriğin fayda sağlaması zordur. Başlık-konu birbirini tamamlamazsa üretilen içerik markanın itibarını da zedeleyebilir. Bu yüzen içeriğe uygun başlıkların seçilmesinde fayda var. Başlıkların kısa cümlelerden oluşmasına ve okuyuculara “Beni okumalısın” demesine dikkat edilmeli.


İçerik okuyuculara fayda sağlamalı

Kullanıcıların bir ürünü ya da hizmeti almasının en temel nedeni o üründen fayda sağlamak istemeleridir. Satın aldıktan sonra fayda görmediği bir ürüne karşı olumlu düşünceleri olan tüketiciler yoktur. Kullanıcılar ürünleri araştırır, satın alır, kullanır ve bu doğrultuda görüşlerini çevresi ile paylaşır. Bu paylaşımda da interneti yoğun bir şekilde kullanılır. İçerik pazarlama kapsamında üretilen içeriklerde fayda unsurunun üst düzeyde tutulması müşteri memnuniyeti açısından da önemlidir. Fayda sağlamayan içeriklerin hedef kitle tarafından okunması ve sosyal ağlarda paylaşılması zordur.


İçerik sosyal ağlara servis edilmeli

Üretilen içerikte başlık, konu uyumu ve fayda sağlaması kadar önemli olan bir diğer unsur da sosyal medya sitelerinde paylaşılması için bazı teşviklerin olmasıdır. Üretilen içeriklerin yer aldığı sayfaların sosyal medya siteleri ile uyumlu olması, sayfa sonlarında sosyal paylaşım butonlarının bulunması üretilen içeriklerin daha geniş bir kitleye ulaşması için hayati önem taşır.


Arama motoru uyumlu içerik

Üretilen içeriklerin arama motoru Google’ın seveceği türden olması internet ortamında daha görünür olmaları için önemli bir husustur. Günümüzde birçok marka arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak için ciddi bütçeler harcıyor. Bu yüzden üretilen içeriklerin arama motoru optimizasyonu mutlaka yapılmalı. İçeriklerin konusunda ve başlığında markanın hedeflediği anahtar kelimeleri birkaç defa kullanmakta fayda var. Bu aşamada aşırıya kaçarak hem arama motorunu hem de okuyucuları içerikten uzaklaştırmamak lazım.

Coca Cola içerik pazarlama ile satışları artırmayı hedefliyor

İçerik pazarlamada başarılı işler yapan markalardan biri olan Coca Cola’nın reklam ve pazarlama çalışmalarına baktığınızda her mecrada aktif olduğunu görebilirsiniz. Sosyal medya sitesi Facebook’ta 84 milyona yakın beğeni alan şirket tüketicilerin ilgisini çekebilecek içerik üretimine ve paylaşımına önem vererek tüketicileri içeriğe dahil ediyor. Sosyal medya ağlarını aktif kullanan Coca Cola Twitter, Youtube gibi platformlarda da son derece aktif, sebebi veri insanların hareketleri ve algıları, verilere bakacak olursak, Coca Cola içerik pazarlaması ile satışlarını daha fazla artırmayı planlıyor. Viral olabilecek içerikler oluşturmaya büyük önem veren marka, sosyal ağlarda en fazla ilgiyi yaratacak “en iyi” içeriği yaratmayı içerik pazarlamada odak noktaya koyuyor.

Son olarak İçerik KRAL‘dır, diyorum bir başka yazıda görüşmek üzere.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Emre Metin

Kaynak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/