Yeni Başlayanlara Ekonomiyi Anlatan En İyi 5 Kitap

Tarihte kimine göre servet bilimi, kimine göre minimum uğraşla topluma en çok fayda sağlamayı gösteren yöntemler kuramı olarak yapılıyor ekonominin tanımı. Ekonomi bilimi, Antik Yunan’dan merkantilistlere, onlardan klasikçilere, neoklasiklere ve sonunda günümüze kadar ulaşıyor. Ekonomi hakkında sayısız kitap var. Fakat bu listede ekonomiyi anlamaya çalışan, ekonomi bilgisini geliştirmek isteyen okuması keyifli ekonomi kitapları var.

1 ) Görünmeyen Ekonomist

Gündelik hayatın sıradan sorunlarına ekonomi açısından yaklaşıp yanıtlar veren Tim Harford okuyuculara meselelere farklı açılardan bakma yollarını sunuyor.

2 ) Kolay Ekonomi

Bu kitabın amacı, yalnızca ekonomiyi en basit haliyle anlatmak ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır.

3 ) Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri

Bizden çok uzakta başlayan ekonomik krizlerin bizimle ne ilgisi olabilir, bu krizler neden bizi etkiliyor? Peki, futbolcular neden bu kadar çok para kazanıyor? Sahi emeklilik yaşları neden sürekli problem oluşturuyor?

Gerçekten de ekonomi konusunda bilmeniz gerekenler, Edmund Conway kaleminden son derece anlaşılır bir şekilde okuyucuya aktarılıyor.

4 ) Doğal İktisat

Ekonomi sadece üniversitelerde öğretilmesi gereken bir bilim değil. Çünkü gündelik yaşantımızda her an, her saniye farkında dahi olmasak yaşanan tüm durumları neredeyse illaki ekonomiye bağlamamız mümkün. Kamikaze pilotlarının neden kask taktığı ya da kahverengi kabuklu yumurtaların beyaz yumurtalardan neden daha pahallı olduğu ekonomi sırları, gayet de eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

5 )  Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur?

“Bir Günde Ekonomist nasıl Olunur?” size günümüzün zor ekonomik şartlarında her yöneticinin bilmesi gereken temel bilgileri verecektir. Tahmin ettiğiniz daha az sayfada daha fazla teorik bilgi bulacaksınız: Faiz oranları ve enflasyon, fırsat maliyeti ve görünür maliyet, fiyat ve kar, borç ve bütçe açığı. Tam manasıyla öğrenemediğiniz bütün kafa karıştırıcı ve fakat önemli kavramlar, öğrenmesi kolay, unutması imkansız bir tarzda özetlenmiştir.
Kategoriler: Ekonomi, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/