Facebook’un Eski Yöneticisinden 30 Yıl Sonrası İçin Tüyler Ürperten Kehanet

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Yıllarca teknolojinin ve gelişimin kalbi olan Silikon Vadisi’nde çalışan eski Facebook yöneticisi Antonio Garcia Martinez BBC’nin “Silikon Vadisi’nin Sırları” isimli belgeseline konuştu: “İnanın ben gelecekten geliyorum. Daha yeni San Francisco adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak.”
Bir anda işinden ayrılıp Orcas Adası’nda büyük bir arazi satın alarak inzivaya çekilmesinin arkasındaki sebebi “Çok kısa bir süre içerisinde dünyanın ne hale geleceğini gördüm ve bu bana yetti.” diyerek açıklıyor.
Orcas Adası’nı seçme nedeni ise konumu. İşlerin kötüye gitmesi durumunda Kanada’ya yüzerek bile gidilebileceğini söyleyen Martinez’e göre önümüzdeki 30 yıl içinde dünya nüfusunun %50’si işsiz kalacak ve medeniyetin tamamen yok olma tehlikesi var.
“Yaşanacak çöküş sonrası insanlar paraya değil, mermilere değer verecek.”
Eski Facebook yöneticisi gelecekle ilgili bu kaygılarının nedeninin ise yapay zeka ve robot teknolojilerindeki gelişmeler olduğunu söylüyor. Ayrıca yaşanacak felaketlerden sonra önemli olan şeyin para değil 5.56 mm’lik mermiler olacağına inanan Martinez, arazisine temiz su, tarımsal ürün ve mühimmat stoklamaya başlamış bile.
“Siyaset ve teknoloji arasında teknolojinin kazanmakta olduğu bir savaş söz konusu.”
Siyaset ve teknoloji arasındaki bu büyük kapışmayı teknolojinin kazanması ve birçok kişinin işini kaybetmesi sonucunda oluşabilecek sefaleti önleyen bir politika çalışmasının yapılmadığına inanan Antonio, kendisinin tek olmadığını, bir çok eski Silikon Vadisi yöneticisinin de gelecekten korktukları için inzivaya çekilerek medeniyetten uzaklaştığını belirtiyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/