Karşılaştırmalı Reklamlar Vol. 2: McDonald’s vs. Burger King

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Bir yazımızda, Pepsi ile Coca Cola arasındaki karşılaştırmalı reklamlardan bahsetmiştik. Bu reklamların ne kadar yaratıcılık gerektirdiğini söylemiştik. Yaratıcılığın tek başına yetmediğini, markaların cesur da olması gerektiğini eklemiştik. Kendi adınızı öne çıkarmak için büyük bütçeler harcadığınız reklamınızda, rakibinizin ekmeğine yağ sürme ihtimaliniz de var. Bunu göz önünde bulundurarak, iyi bir araştırma, içgörü ve vurucu bir reklamla, rakibinize attığınız taşın etkisi artar.

Pepsi ve Coca – Cola, içecek sektörünün en büyük rekabetlerinden birisini yaşarken fast food dünyasının da iki büyük ismi, birbirleriyle uğraşmadan duramıyorlar: Burger King vs. McDonald’s. Kendi hayran kitlelerini oluşturmayı başarmış bu iki marka, Pepsi ve Coca – Cola kadar olmasa da birbirlerine laf atmaktan çekinmiyorlar. Nicelik olarak çok olmasa da içerik ve nitelik olarak büyük bir önem taşıyor bu reklamlar. İştahını iyice kabarttığını düşünüyoruz, yavaş yavaş reklamlara geçebiliriz.

Şimdi reklamlar…

Tarihin tozlu, daha doğrusu karıncalı bir sayfasına yolculukla başlayalım. 1981’de, büyüklere çok çok önemli bir mesajla seslenen, minik bir kıza kulak verelim. Bilgiç tavırlarıyla, McDonald’s’ta sipariş ettiği bir hamburgerin, Burger King’te sipariş ettiği bir hamburgerden daha küçük olduğunu ve bunun “İnanılmaz!” olduğunu anlatıyor.


Burger King, beş yıl sonra bir saldırı daha düzenliyor. 1986’da tat ve servis konusunda McDonald’s’a yüklenen Burger King, 2-0 öne geçiyor!


Aynı sene, aynı tema ile Burger King’ten bir atak daha geliyor ve Burger King maçta arayı açıyor!


Burger King’in bu atakları karşısında McDonald’s’tan bir yanıt geliyor. Ama öyle böyle bir yanıt değil!


McDonald’s’ın maskotu olan Palyaço Ronald McDonald, yemeğini nerede yiyor sizce? Ne dersiniz?


Cadılar Bayramı, markalar için inanılmaz bir fırsattır. Yaratıcı reklamlarla, büyük ses getiren markalar arasında Burger King, bir adım öne çıkarak, işi bir boyut öteye taşıdı.


Çıktığı zaman büyük ses getiren bir McDonald’s reklamından bahsetmezsek olmaz. Yaratıcılığı ile çıktığı anda büyük ses getiren reklam, McDonald’s’ın, bugüne kadar yaptığı en saldırgan reklam olarak yorumlanabilir.


Burger King de durur mu, yapıştırmış cevabı! İzleyenlerde, ayakta alkışlama isteği uyandıran reklam sonrasında McDonald’s yönetimi ve çalıştıkları reklam ajansının hissettiklerini düşünmek bile istemiyoruz. Umarız, hiçbirimiz o duyguyu tatmayız…

Bu reklamı şöyle de özetleyebiliriz “McDonald’s’ın açtığı ortayı Burger King muhteşem bir vole ile gole çevirdi!”.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/