Elon Musk’ın Tesla’yı Batmaktan Kurtaran Satış Stratejisi

Onur Dabakoğlu

Onur Dabakoğlu

Kabataş Erkek Lisesi//Boğaziçi Üniversitesi Editör @CEOtudent

Elon Musk’ın uzaya bir Roadster göndermesiyle tekrar dünya gündemine oturan Tesla Motors’un aslında pek de bilinmeyen bir hikayesi var. Musk’ın dahice geliştirdiği bir stratejiyle birlikte 2013 yılında Tesla Motors batmaktan son anda kurtulmuştur.
2013 yılında Tesla 5000 dolarlık kapora karşılığında aldığı rezervasyonlarını gerçek birer satışa çevirme konusunda sıkıntı yaşamaktaydı. Bu durum şirketi krizin eşiğine getirdi. Elon bu konuda bir şeyler yapmalıydı yoksa milyonlarca dolarlık zararı kaldırabilecek durumda olmayan Tesla batacaktı.
Tesla siparişlerin artması için birçok kişinin yakındığı bir konuya değindi: Tesla’nın ikinci el pazarının olmaması. Musk bu konuda araçlarını elden çıkarmaya karar verenlere kişisel olarak onlardan geri satın alacağına dair teminat verdi. Bu durum onu milyarlarca dolarlık bir yükün altına sokmaktaydı. Bu arada durum giderek kötüleşmişti ve Tesla’nın kasasında iki haftalık parası kalmıştı.
Musk’ın bir diğer hamlesi de şirketin çeşitli birimlerinden topladığı insanlardan oluşan 500 kişilik bir satış ekibiydi. Bu ekip rezervasyon yaptıranları tek tek arayarak sipariş toplamaya başlamıştı.
Bu iki başarılı hamle ile bu krizi de başarıyla atlatan Musk bir kez daha Tesla için ne kadar önemli bir rol oynadığını kanıtlamış oldu.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/