Daha iyi bir yazar nasıl olunur?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Yazmak kolay bir iş değildir.
Geçen sene yüzü aşkın yazı yazmama rağmen, yazmanın hiçte kolay olmadığını fark ettim. Çok çaba, sıkı çalışma, tutarlılık ve sınırlarımızı test eden bir vaat gerektirir. Ve henüz güzel yazı yazmaktan bahsetmiyorum bile. 
Hayatımız boyunca, bisiklet kullanmayı öğrenmenin aksine, yazma sanatı günlük çaba gerektirir. Hayatınızın geri kalanında, her gün bilenmeyi yani devamlı kendimizi geliştirmemizi gerektirir. Zira bisikleti çok kısa bir sürede refleks kabiliyetimiz ile öğrenebiliriz. 

Herhangi bir yaratıcı çaba, her gün kullanılmazsa, bir süre sonra paslanmış bir kılıca benzer.
Her gün kullanın ve rahatlıkla kullanabileceğinizi göreceksiniz. Sanki vücudunuzun bir uzvu gibi kullanabilirsiniz onu. Ancak, kullanmaz ve bir köşede atıl kalmasına izin verirseniz, siz farkına varana kadar çoktan paslandığını göreceksiniz. Ve bir kez pas toplarsa, daha önceki seviyesine ulaşması için iki kat daha fazla çaba gerekir. 

Görünürde kolay geliyor. Her gün oturmak ve yazmak. Bunu Yapmaya devam edin, her yazarın nasihat ettiği şey budur. Uygulamayı başlatmak kolaydır. Bir zamanlama yapın, yeni bir günlük ve bir kalem alın. Masanız üzerine toplanan tozu temizleyin ve Siz yazmak için hazırsınız artık. Bu kulağa kolay geliyor değil mi?
Ancak her gün yapmaya çalışın bunu. Bir hafta boyunca, bir ay boyunca, bunun kolay olmadığını fark edeceksiniz. Aslında, bir eylemi tekrar tekrar hatasız yapabilmek, uygulamaya koymak en zor şeylerden biridir. 
Sürekli sıkı çalışmak insanlara kolay gelmez. Bizler, gecikmiş hoşnutluk karşısında anlık hazlarla programlanmışızdır. Kendimize dün olana kadar erteleme nedenleri sunarız, çünkü bu filmi bugün izlememiz gerekiyor.
Ben bunu görmüştüm. 
Zamanında, her hafta dört yazı kaleme alıyordum. Ve o vakitler fikirler o kadar kolay geliyordu ki havsalama, o kadar kolay geliyordu yazmak bana. Ve rahatlamaya başladım. Sürece değil, sonuçlara odaklanmaya başladım. 
O günler işler yoluna girmeye başlamıştı. 
Deneyimim ne olursa olsun, daha iyi bir yazar olmak için öğrendiğim 10 şey:
  1- Yaz.

  2- Daha fazlasını yaz.

  3- Daha da fazlasını yaz.

  4- Bundan da fazlasını yaz

  5- Yazmak istemiyorsan da yaz

  6- Yazmak istediğin zaman yaz

  7- Söyleyeceğin bir şey olduğunda yaz.

  8- Yokken de yaz.

  9- Her gün yaz.

10- Yazmaya devam et.
blogger, Nitin Dangwal

Yorumlar (0) Yorum Yap

/