Başarılı Girişimcilerde ve Sanatçılarda Ortak Olarak Bulunan 7 Özellik 

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Sanat kendine özgüdür denir. Sanatı tam olarak bir tanımın içine alamıyorsak da aslında girişimciyi de belli bir kalıba sokamıyoruz. Bir sanatçı ile girişimcinin bulunduğu kesişim kümesi de bu oluyor. Her zaman her yerde var olabiliyorlar.

1) Yeni fikirler üreterek özgün bir tarza sahip olurlar.

Durumlara farklı bakış açılarıyla yaklaşmak, yeni fikirler üreterek özgün bir tarza sahip olmak kişisel becerilerimizin gelişmesi ile birlikte yaratıcılık olarak tanımlanır. Bir sanatçının eserinin değeri farklılığından olduğu gibi bir girişimcinin de yararlandığı en büyük özelliği yaratıcılığıdır.

2) İdollerinde olmayan şeyler için çabalarlar.

Bazı durumlarda ise sanatçı da girişimci de kendine bir idol belirler. Bir yol belirlerken en başta yaptıkları budur. Ancak idollerini benimserken onlar gibi olmak için çabalamazlar. İdollerinde olmayan şeyler için çabalarlar. Bu da onların kendine ‘özgünlüğüdür’.

3) Takıntıyı tutku ile birlikte kullanabilirler.

Aklınıza Steve Jobs’un neden hep siyah giydiği gelebilir. Takıntı onlar için mükemmeliyetçiliğe yaklaşma sınırının çizgisidir. Sanatçılar ise takıntıyı tutku ile birlikte kullanabilirler. Her ikisi içinde takıntıları, ulaşmak istedikleri nokta için bir gereksinimdir.


4) Sezgilerine güvenirler.

“Başarısız olamayacağınızı bilseydiniz nasıl bir girişimde bulunurdunuz?” – Robert H. Schuller

Girişimcilerde bu durum bir işe başlarken oluşmaz. Yapacaklarını bilerek yola çıkarlar. Sanatçılar ise doğru ve yanlışın ayrımını içgüdülerine bırakırlar. Doğru renk tercihi yanlış yapılmadan öğrenilmez olsa da, sezgiler doğru yolun parçasında yer alır.


5) Fark yaratarak dikkat çekerler.

Sanatçı ve girişimci için dikkat çekmek yaptıkları işin gelişimi için gerekli bir süreçtir. Dikkat çekmenin bir sonraki aşaması ise fark yaratmak olacaktır.


6) Bir gün başkaları için idol olurlar.

Sanatçılar, sanat dünyasının acımasız olduğunu bilseler de akıllarında her zaman ‘bir gün’e ulaşabileceklerini bulundururlar. İdol edindikleri kişiler bir yana onlar da bir gün başkaları için idol olacaklardır. Bu durum girişimciler için de geçerlidir. Yarattığı farkındalık onun başarısıdır ve yolda olanlar için bir etki oluşturur.


7) Sergileme konusunda uzmandırlar.

Duvara asılan bir tablo ile pazar alanına girmiş bir girişim ortak bir sonucu paylaşır. Tamamlanmışlardır ve artık görücüye açıklardır. Eserleri büyük veya küçük olsun, dışa vurulmuş bir sonuçtur. Dikkat çekmek, tanınmak ve etki oluşturmak için tek gereken şey ise zamandır.

İlginizi çekebilecek içerikler:

Yüksek Verim İçin Başarılı Girişimcilerin Sahip Olduğu 5 Hafta Sonu Alışkanlığı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/