Büyük annesinin mutfağından milyon dolarlık bir şirkete yolculuk, SuperJam!

Minorpreneurs

Minorpreneurs

Minorpreneurs çocuk ve gençleri girişimci olarak yetiştirerek onlarla dünyayı değiştirir.

Fraser Doherty İskoç bir girişimci. Henüz 14 yaşındayken büyük annesinin reçel yapışını izleyip tarifini çok merak eden Fraser, nasıl reçel yapıldığını öğrendikten sonra ev yapımı reçellerini komşularına satmaya başlamış. 16 yaşına geldiğinde reçellerini ‘’Super Jam’’ olarak adlandırmış ve işleri bir üst seviyeye taşımaya karar vermiş 🙂
Fraser’ ın reçellerini bu kadar özel yapan ise %100 meyve kullanarak bu reçelleri üretebilmesi olmuş. Fraser işleri ilerletip büyüttükten sonra Mart 2007′ de , büyük bir süpermarket zincirinin şimdiye kadarki en genç tedarikçisi ünvanına sahip olmuş.

SuperJam şu an 2,000 ‘in üzerinde markette satışta bulunmakta ve bu marketlerin arasında Tesco, Adsa Wal-Mart, Morissons, Sainsbury’s, Waitrose gibi zincir marketler de bulunuyor. Üstelik SuperJam; Avustralya, Rusya, Danimarka, Finlandiya ve İrlanda gibi ülkelerin de içinde bulunduğu, dünyanın bir çok ülkesinde satışta!

Çilekli, Ahududu ve Kızılcıklı, Yaban Mersini ve Frenk üzümlü olarak satışa sunulan SuperJam lerin yanı sıra, sade ve gevrek fıstık ezmeleri SuperNuts ile kendi üretimleri bal ile yaptıkları Super Honey’de alt ürün gruplarından.

SuperJam, İskoçya Ulusal Müzesi’nde ‘İkonik İskoç Markaları’’ başlığı altında sergilenmekte olup, Fraser ‘’Yılın Küresel Öğrenci Girişimcisi’’ sıfatını da almış. Böylelikle Fraser, bu sıfat için Kuzey Amerika dışında seçilen ilk kişi olmuş 🙂

Fraser Ağustos 2010 ‘da çıkardığı SuperJam Cookbook yemek kitabı ile reçel yapma sırlarını dünya ile paylaşmış,başarısına başarı katmıştır.

Nisan 2011 ‘de ise girişimcilik hikayesini anlattığı Super Business kitabını yayınlamış.

Bu iki kitap da kısa sürede Bestseller (Çok Satanlar) listesine girmiş.

Şirket aynı zamanda tek başına, bakım evlerinde veya korunaklı konutta yaşayan yaşlı insanlar için ‘SuperJam Çay Çay Partileri’ oluşturup yatırım yapıyor. SuperJam, canlı müzik, dans ve tabii ki çöreklerle beraber İngiltere genelinde 125’in üzerinde etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bu etkinliklerin her birine 600 kadar konuk katıldı ve her ay popülerliliği daha da artıyor.

Fraser şu an 24 yaşında, 2010 yılından bu yana Londra Metropolitan Üniversitesi‘nde girişimcilik üzerine konferanslar verip konuşmalar yapıyor!

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

www.minorpreneurs.com
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/