Filmlerden Öğrenebileceğimiz 7 Muhteşem Girişimcilik Dersi

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Fırsat kapıyı bir kere çalar. Yapmanız gereken, onu alıp en iyi şekilde kullanmaktır. Girişimcilik, olasılıkları ve fırsatları tanımanızı sağlayan bir yetkinliktir. Kendiniz, fikirleriniz ve hayalleriniz için en iyisini yapmanıza yardımcı olur. Girişimcilik, hayallerinizin peşinden koşmanız ve tutkularınız olmasını ateşleyen; kalbinizin sesini dinleyip istediklerinizi kovalamak için size yakıt sağlayan bir hevestir. Risk almak kolay değildir ve risk almadan, girişimci olamazsınız. Bunu herkes yapamaz.
Girişimcilik sadece bir kelime değil; bir kültür, bir alışkanlık, bir yaşam tarzıdır. Girişimcilik, deneyimlerle kazanılan bir durumdur. Başarısızlık, başarının anahtarıdır. Her başarılı girişimci başarısızlık yaşamıştır ama oturup arkalarına yaslanmayı değil, yükselmeyi seçmişlerdir.
Bu yüzyıl, Girişimcilik Çağı’dır. Bu bir yenilik çağının başlangıcıdır. Bu, bin yıllık bir devrimdir. Tüm dünyada, fikirlerini, hayallerini, işlerini kuran birçok başarılı girişimci var. Zorluklar çok fazla ve dünyanızı alt üst edebiliyor ancak tek yol, bir çözüm bulup yenilikler yaparak savaşmak. Girişimcilik hiç kolay bir yol değil ancak geleceğin girişimcileri için çok iyi dersler veren bazı filmler var.
İşte, filmlerden öğrenilecek 7 ilham verici girişimcilik derslerine bir göz atalım:

1) Social Network – Sosyal Ağ (2010)

“Eğer Facebook’un mucitleri siz olsaydınız, Facebook’u çoktan icat etmiş olurdunuz.”

Genellikle, hiçbir fikrin orijinal olmadığına inanılır. Bulunan fikirler her zaman, farklı şekilde gösterilen aynı fikirlerdir. Herkesin fikirleri vardır ancak bazılarının hayallerinin peşinden gitmek risk almak ve zorluklarla mücadele etmek için cesareti vardır. Fikirleriniz ve ilhamınız, bir başkası tarafından da düşünülmüştür. Eğer kalbinizin sesini dinleyecek kadar kendinizden emin, inatçı ve akıllıysanız, gerçek başarıya ulaşabilirsiniz.

2) The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme (2006)

“’Bir daha kimsenin sana bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme, benim bile. Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın. İnsanlar, kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söyler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al, o kadar.”

İnsanlar, istediklerini elde edemedikleri için şanslarını ve yaşadıkları koşulları suçlarlar ancak başarının şansa bağlı olmadığını anlamak gerekir. Başarı için ne ekerseniz, onu biçersiniz. Başarı, emek, azim, kararlılık ve irade gücünün bir yansımasıdır. Her şeyi kontrol altında tutmak kolay değildir, ayağa kalkıp amacınıza ulaşmak için gerekli olan şeyleri yapmanız gerektiğini kendinize söylemelisiniz. Daima ilerlemeye devam etmelisiniz.

3) The Wolf of Wall Street – Para Avcısı (2013)

“Hedeflerinle aranda duran tek şey, kendine sürekli neden başaramayacağını anlattığın o saçma hikayedir.”

Başarılı olamamak için bahaneler bulmayı bırakın. Bunun yerine, adım atın. Düşün, başarısız olun ama tekrar yükselin. Deneyin ve denemeyi bırakmayın. Yeni yollar uygulayın, yeni fikirler deneyin, yolu değiştirin ancak hedefinizi değiştirmeyin. Mutlaka, hayattan istediğinizi alacaksınız. Kurallara göre oynamak size yetmeyebilir. Düşünmenin ötesinde düşünün ve başarıyı gururla yakalayın.

4) The Godfather – Baba (1972)

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım.”

Güçlü insanlardan oluşan bir network oluşturun. Kötü zamanlarda yanınızda olabilecek bir topluluk oluşturun. Düşüncesiz davranmayın, duygularınızın kararlarınızı bulanıklaştırmasına izin vermeyin. Ne istediğiniz konusunda kararlı olun. Rakiplerinizi hafife almayın, hamlelerinizi planlayın, sınırları bilin ve her zaman onlardan önde olun.

5) Jobs (2013)

“Dünyayı değiştirecek insanlar, onu değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlardır.”

Hayal gücünüzü kısıtlamayın. Büyük düşünün. “Haters gonna hate” Bırakın sizden nefret edenler, nefret etmeye devam etsin. Siz başarınızı konuşturun. Trendleri takip etmeyin, trendleri siz yaratın. Dünyanın sizden ne istediğini hatırlayın, ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsanız, onlar da hayallerinizi gerçekleştirecek.

6) Rocket Singh: Salesman of the Year (2009)

“Örümcek adam da risk alır… Ben hala bir satış elemanıyım!”

Zorluklara atılın, risk ne kadar büyükse, başarı da o kadar büyük olur. Risk almaktan korkmayın. Kaliteden ödün vermeyin, piyasadaki en iyisi olduğunuzu kanıtlayın. Başarıya çıkan tek merdiven, risktir. Korkak olmayın, süper kahraman olun. Ünlü bir söz der ki: “Risk se hi naam bante hai (Riskler, isimlerden oluşur.)” Gidin ve risk alın!

7) Office Space – Ofis Çılgınlığı (1999)

“Bugün odamda oturuyordum ve fark ettim ki, çalışmaya başladığımdan beri hayatımın her günü, bir önceki günden daha kötüydü. Demek ki beni gördüğün her gün, hayatımın en kötü günüydü.”

Düzenli bir iş, size tatmin edici bir maaş sağlayabilir ancak mutlu değilseniz, kalabalığın peşinden gitmeyi bırakın. Kalbinizi dinleyin, ona ne istediğini sorun ve onun için yola koyulun. Kendi huzurlu yaşamınızı yaratabilecekken berbat bir hayat yaşamayı kabullenmeyin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/