İnşaatta 10 TL Kazanıyordu, Geliştirdiği Drone 15 Bin Sipariş Aldı: Metehan Emlik

Lisede yaz aylarında inşaatta çalışıp, okuduğu lisenin laboratuvarında sabahlayan, yorulduğunda sıraları birleştirerek yatan Metehan’ın en büyük hayali insansız hava araçları ve füze konusunda çalışmalar yapmak. “Boş işlerle uğraşma, oku” tepkilerine karşı yılmadı ve çalışmaya devam etti. Metehan, şimdi de Özyeğin Üniversitesi’nde dünyaya eğitim drone’u yapmaya hazırlanıyor.

Metehan Emlik, Sivas’lı anne-babanın dört çocuğundan biri.

Daha lisedeyken yaptığı kablosuz telefon şarjı, masa lambası ile TÜBİTAK bölge ikincisi oldu.

Lise son sınıfta yaptığı ‘tanksavar füze güdüm sistemi’ ile bu kez TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu

Yazın inşaatlarda günde 10 TL yevmiyeyle elektrik işleri yaptı, kazandığı parayı kışın lisenin laboratuvarında geliştirdiği ürünlerin malzemelerine verdi.

“Kendi harçlıklarımdan biriktirdiğim kadarını harcıyordum, yemek bile yemiyordum”

Metehan, çoğu zaman laboratuvarda gizlice kaldı, çok yorulduğunda iki sırayı birleştirerek yatak yaptı.

Lise son sınıfta Özyeğin Üniversitesi’nin ‘roboKamp’ robot yarışmasında da birinci oldu ve yüzde 50 burs kazandı. TÜBİTAK yarışmasındaki derecesiyle elektrik elektronik mühendisliğinde yüzde 100 bursla okumaya başladı.

Mucidi olduğu eğitim drone’u Türkiye’den 5 bin, Yeni Zelanda’dan ise 10 bin sipariş aldı.

Metehan’ın ayrıca bir mesajı var :

“Eğitim drone’larını seri üretime geçirmek için fona ihtiyacım var. Yeni Zelanda’da bir laboratuvar benim ürünlerimi STEM robotik eğitim platformunda kullanmak istiyor. Yılda 10 bin ünite için sipariş verdi. Teklif sunmak üzereyim. Sakarya’da çocuklara kodlama eğitimi vermek isteyen bir kurum 5 bin drone siparişi verdi. Seri üretime geçmek için paraya ihtiyacım vardı. Başarılarımı duyan Hüsnü Özyeğin melek yatırımcı olarak bana destek verecek. Yatırımcım ve ortağım o olacak. Tanksavar ve uçaksavar füze sistemleri üzerine çalışmak istiyorum. Milli savunmamıza yönelik ürünler yapmayı hedefliyorum. Benim gibi çalışma yapmak isteyenler hayallerinden asla vazgeçmesin. Sabırlı olsunlar. Kendilerine güvensinler.”

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/